Najczęściej zadawane pytania
o FOTOWOLTAIKĘ

Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o panelach fotowoltaicznych i OZE.
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

FAQ

Wiedza i bieżące informacje związana z fotowoltaiką
i energią odnawialną.

1
.
Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to technologia przekształcająca energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. W związku ze stale rosnącymi cenami za prąd, coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych w swoich domach i przedsiębiorstwach.  Dzięki temu mogą produkować energię na własny użytek i nie płacić rosnących rachunków.  

W Edison Energia oferujemy kompleksową instalację paneli fotowoltaicznych na terenie całego kraju. Zajmujemy się także niezbędną dokumentacją oraz pozyskiwaniem finansowania i dotacji dla klientów.

2
.
Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych ?

Rodzajów paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku, a kierowanych dla klientów indywidualnych jest kilka.

Przy ich ocenie, przede wszystkim zwraca się uwagę na parametr sprawności, który pozwala w ogólny i uproszczony sposób określić jak dużą moc będą mogły osiągnąć nasze moduły.

Należy pamiętać, iż pełną specyfikację wraz z odpowiednim spersonalizowaniem, zawsze gwarantują profesjonalne firmy, działające w branży energii solarnej. To za ich doświadczeniem i radami powinniśmy podążać.

Panelami, które warto jednak już teraz poznać, są:

 1. Panele monokrystaliczne o cechach:
 • Sprawność – 15%-19%
 • czarny kolor
 • produkcja z jednego kryształu krzemu
 • najwyższe moce modułów
 1. Panele polikrystaliczne o cechach:
 • sprawność 14%-16%
 • produkcja z wielu kryształów krzemu
 • niski spadek mocy przy wzroście temperatury
 • niska cena;
 1. Panele amorficzne o cechach:
 • sprawność do 10%
 • niewykrystalizowane
 • obecnie stosowane coraz rzadziej, głównie przez inwestorów z bardzo niskim budżetem;
 1. Panele CdTe o cechach:
 • sprawność 10%-12%
 • czerwonawa barwa
 1. Panele CIS i CIGS o cechach:
 • sprawność do 14%
 • zbudowane z miedzi, indu, galu i selenu
 • grubość ogniw zaledwie mikrometrowa
 • dobre wykorzystanie promieniowania rozproszonego przy zachmurzeniu.

W chwili obecnej ze względu na niski parametr ceny do mocy, trzy ostatnie rodzaje z wymienionych powyżej ogniw to są: amorficzne, CdTe oraz CIS i CIGS są praktycznie niespotykane na polskim rynku.

Panele polikrystaliczne również są stosowane coraz rzadziej ze względu na rosnącą wydajność modułów monokrystalicznych oraz przez spadek ich ceny.

Najlepsze wyjście: korzystaj z szerokich pakietów doświadczonych firm!

Dzisiaj technologia solarna jest jedną z najpopularniejszych form dążenia do tworzenia proekologicznych i energooszczędnych domów. Opłacalność jej wdrażania jest bardzo wysoka, zwłaszcza że najlepsze firmy pomagają w uzyskaniu inwestorowi specjalnych ulg nawet przekraczających 30% poniesionych kosztów!

Tak działamy  m.in. my –EDISON ENERGIA.  Gwarantujemy darmowe konsultacje, a następnie projekt, montaż oraz podłączenie do sieci.

3
.
Co to jest dotacja “Mój Prąd”?

“Mój Prąd” jest to program rządowy skierowany do gospodarstw domowych, dzięki któremu możemy uzyskać zwrot części kosztów instalacji fotowoltaicznej.

Uzyskać go mogą osoby fizyczne na instalacje większe niż 2 kW, ale mniejsze niż 10 kW.

Zwrot wynosi do 3000 zł netto. Program okazał się wielkim sukcesem, wnioski rozpatrywane są bardzo szybko, a pieniądze wypłacane na bieżąco.

Warto dodać, że Edison Energia jest oficjalnym partnerem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie wdrażania programu „Mój Prąd”.
Przyczyni się to do szybkości obsługi wniosków klientów Edison Energia

4
.
Jaka jest wysokość ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna to możliwość odliczenia od podatku kwoty wydatków poniesionych na realizację prac termomodernizacyjnych w domu jednorodzinnym – czyli związanych z  wymianą źródeł ciepła starej generacji oraz termoizolacją.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na podatnika, niezależnie od liczby inwestycji i budynków, których jest właścicielem.

Wysokość ulgi liczy się mnożąc stawkę podatku po jakiej się rozliczamy, razy koszt instalacji pomniejszony o wysokość dofinansowania Mój Prąd.

Dzięki uldze możemy odzyskać nawet ponad 15 tysięcy złotych.

Cytując ustawę: “Limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych. Podatnicy pozostający w związku
małżeńskim powinni wiedzieć, że limit ten dotyczy każdego z małżonków odrębnie, czyli każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł”.

5
.
Kogo dotyczy ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej lub  stosujący  jednolitą stawkę 19 %, a także osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie wydatków poniesionych przez podatnika będącego właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego pod warunkiem, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne w tym budynku zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

6
.
Jakich budynków dotyczy ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna dotyczy budynku mieszkalnego jednorodzinnego czyli wolno stojącego lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Budynek powinien stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość, maksymalnie może być w nim
wydzielone dwa lokale mieszkalne lub jeden mieszkalny i jeden użytkowy (powierzchnia nie większa niż 30% całości). W przypadku np. instalacji fotowoltaicznej czy kolektorów słonecznych, ulga przysługuje także przy montażu na garażu czy budynku gospodarczym (służącym budynkowi mieszkalnemu), jeśli nie ma
technicznych możliwości zamontowania jej na dachu budynku jednorodzinnego.

Uwaga! Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie. Odliczenie dotyczy budynków już wybudowanych.

7
.
Co jest przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego?

Cytując ustawę, termomodernizacja podlegająca odliczeniu polega na:

 • ulepszeniu, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych;
 • ulepszeniu, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki mieszkalne, do których dostarczana jest z tych sieci energia; spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków;
 • wykonaniu przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych;
 • całkowitej lub częściowej zamianie źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
8
.
Co zrobić, aby odliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Aby móc odliczyć ulgę termomodernizacyjną, należy ukończyć przedsięwzięcie polegające na termomodernizacji budynku mieszkalnego  w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Wykaz wszystkich wydatków na materiały i usługi objętych ulgą termomodernizacyjną został dokładnie określony w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Poczynione wydatki należy odliczać na bieżąco za każdy rok w deklaracji PIT.

9
.
W jaki sposób fotowoltaika wpływa na ochronę środowiska?

Elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne oprócz produkowania potrzebnej nam energii, produkują także spaliny, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.
Oprócz tlenków azotu, pyłu, popiołu czy metali ciężkich, które przyczyniają się do powstawania smogu będącego bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego, największym objętościowo i masowo produktem spalania paliw kopalnych jest dwutlenek węgla (CO2), który jest główną przyczyną efektu cieplarnianego.
Przejście na energię odnawialną oznacza zerową emisję CO2 przy stałej produkcji prądu.

Żywotność modułów wynosi aż 40 lat, a ich produkcja nie jest uciążliwa dla środowiska.

10
.
Gdzie można zainstalować panele słoneczne?

Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych najczęściej odbywa się na dachach, natomiast w Edison Energia montujemy je z powodzeniem na gruncie oraz budynkach przynależnych np. garażu czy budynku gospodarczym.

Jeżeli masz obawy czy panele zmieszczą się na Twoim dachu miej na uwadze, że są jeszcze inne opcje, z których możesz skorzystać.

11
.
Czy panele będą działać w pochmurny dzień?

Panele fotowoltaiczne są skonstruowane w ten sposób, aby wytwarzać energię elektryczną przy każdej pogodzie przez cały rok. Zmiana wydajności paneli uzależniona jest co prawda od nasłonecznienia, natomiast nie spadnie nigdy do 0.
Będziesz miał nad tym pełną kontrolę dzięki systemom monitorującym zainstalowanym w Twoim telefonie. Zawsze będziesz wiedział ile prądu aktualnie produkują Twoje panele słoneczne.

12
.
Czy mój dom nadaje się do zainstalowania paneli słonecznych?

Wpływa na to wiele czynników. Nasi doradcy na spotkaniu rozpoznają potrzeby energetyczne Twojego domu i pomogą ustalić Ci najodpowiedniejsze rozwiązanie, abyś mógł cieszyć się energią z własnej elektrowni słonecznej. Pamiętaj również, że Edison Energia instaluje panele słoneczne także na gruncie czy wiatach garażowych.
Zawsze znajdziemy rozwiązanie, wystarczy, że porozmawiasz z naszym doradcą.

13
.
Ile trwa instalacja paneli fotowoltaicznych ?

Sam montaż nie trwa długo – wiele instalacji fotowoltaicznych ukończonych jest w ciągu jednego dnia.

Przygotowanie dla Ciebie indywidualnego projektu może potrwać
dłużej – zazwyczaj jest to do trzech dni. Otrzymasz od nas harmonogram wykonania prac, abyś cały czas miał pełna kontrolę nad etapem tworzenia instalacji.

14
.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, czy mnie na to stać?

W porównaniu do oszczędności, które otrzymasz jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, ponieważ:

1. Panele fotowoltaiczne zastąpią Twój dotychczasowy rachunek za prąd,
2. Będziesz zabezpieczony przed podwyżkami prądu już zawsze,
3. Jako Edison Energia zajmiemy się finansowaniem Twoich paneli słonecznych,
4. Możesz skorzystać z dotacji „Mój Prąd” oraz z ulgi termomodernizacyjnej.

W konsekwencji koszt, który na pierwszy rzut oka może wydawać się duży, tak naprawdę staje się inwestycją, która przyniesie Ci korzyści przez kolejne 40 lat.

15
.
Co się dzieje w przypadku przerwy w dostawie prądu, czy moja instalacja działa?

Nie, instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej. W przypadku przerwy w dostawie prądu, inwerter wyłącza instalację i produkcję energii elektrycznej. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem w przypadku prac serwisowych sieci w pobliżu Twojego domu.

16
.
Co dzieje się z niewykorzystaną energią wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne?

Energia przekazywana jest do sieci energetycznej, który pełni rolę wirtualnego magazynu. W razie potrzeby możesz przez rok odebrać z niej 80% swojego prądu i korzystać z niego np. w nocy kiedy używamy prądu na oświetlenie a panele nie wyprodukują energii elektrycznej.

17
.
Czym jest licznik dwukierunkowy ?

Licznik dwukierunkowy to urządzenie, które pozwala na zliczanie energii pobieranej przez danego odbiorcę jak również na zliczanie energii wprowadzanej do sieci przez tego użytkownika. Na podstawie tych pomiarów dokonuje się bilansu, który pozwala na rozliczenie prosumenta (właściciela mikroinstalacji) ze sprzedawcą energii elektrycznej., które pozwala na zliczanie energii, która jest zużywana przez niego.

18
.
Jak wnioskować o Gwarancję Uzysku?

Z Gwarancji Uzysku może skorzystać każdy Klient Spółki Edison, którego umowa na wykonanie instalacji fotowoltaicznej, zawiera taki produkt.

Wniosek może zostać złożony najwcześniej po upływie 12 miesięcy od daty wymiany licznika na dwukierunkowy. Potwierdzeniem tej daty jest Oświadczenie Prosumenta przesyłane przez lokalnego dostawcę energii elektrycznej.

Złożenie wniosku o rekompensatę jest bardzo proste, wystarczy wypełnić ten formularz zgłoszeniowy i wysłać go na adres: Plac Ireneusza Gugulskiego 1, 02-661 Warszawa lub e-mail: gwarancjauzysku@edisonenergia.pl

19
.
Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?

Wymiana licznika na dwukierunkowy jest bezpłatna i realizuje ją Operator systemu dystrybucyjnego – tzw zakład energetyczny. Nowy licznik jest wówczas instalowany w miejsce starego licznika. Dla Twojego komfortu Edison Energia w ramach współpracy złoży za Ciebie odpowiedni wniosek.

20
.
Co to jest kWp?

kWp to moc szczytowa, z jaką pracują panele słoneczne.
Moc kWp określa się w warunkach testowych, czyli przy optymalnym nasłonecznieniu oraz temperaturze modułu fotowoltaicznego: 25 stopni C.

21
.
Czy można zainstalować panele fotowoltaiczne na domu, który dopiero jest w budowie?

Tak, pod warunkiem iż dom jest przyłączony do sieci energetycznej.
Nasi eksperci Edison Energia pomogą dobrać optymalne dla Ciebie rozwiązanie.

Należy jednak pamiętać, iż z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie. Odliczenie dotyczy budynków już wybudowanych.

22
.
Ile potrzebuje paneli fotowoltaicznych, aby pokryć zapotrzebowanie mojego domu?

To zależy od zapotrzebowania energetycznego Twojego domu oraz mocy paneli fotowoltaicznych.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w artykule Ile potrzebuje paneli fotowoltaicznych, aby pokryć zapotrzebowanie mojego domu?

23
.
Czy mikroinwerter to to samo co optymalizator mocy?

Dosyć często mikroinwerter mylony jest z optymalizatorem mocy. Co prawda obydwa rozwiązują problem częściowego zacienienia paneli fotowoltaicznych, natomiast nie powinno się ich używać jako zamienników, ponieważ są to dwie różne rzeczy. Mikroinwertry są bardzo rzadko spotykane na polskim rynku z tego względu, iż zostały stworzone na standardy amerykańskiego prądu, do instalacji jednofazowych- w Polsce jest ich zaledwie 10%.

24
.
Jak odczytać wskaźniki na liczniku dwukierunkowym ?

Ze względu na różne rodzaje liczników, kody mogą przyjmować różne wartości. Na obudowie licznika powinna znaleźć się legenda, aby bez problemu odczytać co oznacza dany kod OBIS

2 najważniejsze kody to :
1.8.0 – ILE PRADU POBRALIŚMY [kWh]
2.8.0 – ILE PRĄDU PRZEKAZALISMY DO ZAKŁADU ENERGETYCZNEGO [kWh]

Zostaw kontakt,
oddzwonimy

#inteligentnaenergia

Więcej o fotowoltaice

Fotowoltaika
dla domu

Instalacja fotowoltaiczna dla domu. Stań się niezależnym dostawcą własnego prądu i zacznij oszczędzać.

Zobacz
Fotowoltaika
dla firm

Dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej, rachunki za prąd przestaną być obciążeniem dla budżetu Twojej firmy.

Zobacz
Dotacja "Mój Prąd 3.0"

Dowedz się więcej o dotacji „Mój Prąd” i zyskaj nawet do 5000 zł na Twoją instalację fotowoltaiczną.

Zobacz
Pompa
ciepła

Obniż rachunki za prąd i wybierz nowoczesną pompę ciepła firmy Buderus.

Zobacz
Ulga termo-modernizacyjna

Odlicz od podatku kwotę poniesioną na termomodernizację domu. Przyczyniasz się do zmniejszenia emisji CO2.

Zobacz
Edukacja
Edison Energia

Interesują Cię zagadnienia z branży fotowoltaiki, chcesz poznać szczegóły funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej

Zobacz
Kalkulator fotowoltaiczny

Obniż koszt energii elektrycznej niemalże do 0. Oblicz ile możesz zaoszczędzić wybierając jeden z planów Edison Energia.

Zobacz
Instalacja fotowoltaiczna

Zapomnij o stale rosnących cenach prądu. Bądź niezależny i przełącz się na domową elektrownię słoneczną.

Zobacz