Dofinansowanie
do fotowoltaiki

Ogólnopolskie i regionalne programy na dofinansowanie do fotowoltaiki.
Zobacz więcej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Dofinansowanie do fotowoltaiki standardem

Dofinansowanie do fotowoltaiki stało się standardem m.in. ze względu na rosnące zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii (OZE). Wsparcie finansowe stanowi zachętę do inwestycji we własne panele fotowoltaiczne – dzięki niemu dużo łatwiej podjąć decyzję o realizacji mikroprojektu. Uzyskując dofinansowanie do fotowoltaiki, jest się w stanie odzyskać część poniesionych kosztów. Oznacza to, że możesz zapłacić mniej za własną instalację fotowoltaiczną. Nie musisz jednak starać się o dotację na własną rękę – pomagamy naszym klientom prawidłowo wypełnić formalności i ubiegać się o dopłatę w ramach programu Mój Prąd. Służymy także radą w zakresie dofinansowań.

Poniżej znajdziesz informacje na temat ogólnopolskich i regionalnych programów, które zapewniają wsparcie finansowe z myślą o mikroprojektach fotowoltaicznych. Część z nich łączy się ze sobą, część nie, dlatego też podpowiadamy, jakie są w ogóle dostępne możliwości.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – ogólnopolskie programy

Jeśli wiesz już, co to jest fotowoltaika, chcesz zainwestować we własną przydomową instalację, ale dysponujesz ograniczonymi środkami, nie rezygnuj z pomysłu. Panele fotowoltaiczne nie kosztują mało, ale możesz ubiegać się o dofinansowanie, które pozwoli Ci odzyskać część poniesionych w związku z inwestycją kosztów. Najlepszym dowodem na sensowność tego rozwiązania jest ogólnopolski program Mój Prąd, w ramach którego przyznano do tej pory dotacje o łącznej wartości 950 milionów złotych. Sami zresztą jesteśmy oficjalnym partnerem tej inicjatywy i chętnie podzielimy się z Tobą wiedzą na jej temat.

Poniżej prezentujemy ogólnopolskie programy wspierające finansowo montaż fotowoltaiki – warto też samodzielnie śledzić aktualności, szczególnie na stronach rządowych, aby w porę dowiedzieć się o nowych formach dotowania inwestycji.

Mój Prąd

Rządowy program Mój Prąd w 2021 roku to już trzecia edycja, dzięki której prosumenci mogą odzyskać nawet do 3 000 złotych poniesionych kosztów. Dofinansowanie pochodzi ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki któremu fotowoltaika staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem problemu rosnących rachunków za energię elektryczną. O dotację może się ubiegać każda osoba fizyczna, która planuje montaż instalacji o mocy od 2 do 10 kW – program dotyczy wyłącznie przydomowych elektrowni. Wnioski można składać od 1 lipca do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania alokacji środków.

Rządową dotację do fotowoltaiki możesz łączyć z innymi formami wsparcia finansowego, m.in. z ulgą termomodernizacyjną. Pamiętaj też, że jesteśmy oficjalnym partnerem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierając wdrażanie programu Mój Prąd. Mamy więc duże doświadczenie w tym zakresie i dzielimy się nim z naszymi klientami. Trudno o wiarygodniejszą pomoc, prawda?

Czyste Powietrze

Program powstał z myślą o zwiększeniu jakości powietrza oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. W tym celu konieczna jest wymiana źródeł ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Program zintegrowano z inną rządową inicjatywą – kolejną edycją Mojego Prądu. Dzięki temu można ubiegać się o dopłaty do fotowoltaiki bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków – maksymalne wsparcie finansowe wynosi 5 000 złotych. Co więcej, dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze nie wyklucza korzystania z innych dotacji, takich jak ulga termomodernizacyjna, czy Stop Smog.

Dopłaty wynoszą do 30 000 złotych w podstawowym wariancie i do 37 000 złotych w podwyższonym. Wniosek musisz złożyć we właściwym terytorialnie Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu Czyste Powietrze możesz również ubiegać się o kredyt na fotowoltaikę.

Ulga termomodernizacyjna

Zaletą ulgi termomodernizacyjnej jest to, że nie wymaga skomplikowanych działań, by z niej skorzystać. Ulga przysługuje podatnikom, będącym właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego – już wybudowanego. Odliczenia za wydatki dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym się poniosło koszty np. instalacji paneli fotowoltaicznych.

Jeżeli przedsięwzięcie nie zakończy się w ciągu 3 lat, kwotę ulgi będzie trzeba zwrócić – jej wysokość nie może przekroczyć 53 000 złotych dla jednego podatnika (dotyczy wszystkich przedsięwzięć). Szczegółowe informacje na temat ulgi termomodernizacyjnej znajdziesz na stronie internetowej inicjatywy.

Energia Plus

Fotowoltaika dla firm jest nie tylko rozwiązaniem ułatwiającym oszczędności w budżecie, ale również wzmacniającym pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. Program obejmuje właśnie przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, którzy mogą liczyć na pożyczkę pokrywającą do 85% kosztów kwalifikowanych (z oprocentowaniem preferencyjnym lub na warunkach rynkowych)lub dotację pokrywającą do 50% kosztów kwalifikowanych. Wsparcie finansowe można wykorzystać m.in. na fotowoltaikę, energię wiatrową, pompę ciepła oraz inne technologie wskazane w warunkach programu. Nabór wniosków trwa do 17.12.2021 roku lub do wyczerpania budżetu.

AgroEnergia

Z dotacji do fotowoltaiki mogą skorzystać również rolnicy– dotyczy to osób posiadających grunty rolne o powierzchni 1-300 ha. Wsparcie finansowe jest dostępne w dwóch wariantach. Jednym z nich jest bezzwrotne dofinansowanie, drugim natomiast pożyczka na zakup instalacji fotowoltaicznej o mocy 10-50 kW. Trzeba pamiętać o tym, że dotacje na fotowoltaikę obejmują wyłącznie inwestycje, których realizacja rozpocznie się już po zakwalifikowaniu do programu.

Ulga inwestycyjna dla rolników

Rolnicy inwestujący w fotowoltaikę mogą otrzymać nie tylko dotację, ale mogą również liczyć na ulgę podatkową. W praktyce oznacza to, że od podatku można odliczyć 25% udokumentowanych, poniesionych już kosztów– niestety wyklucza to korzystanie z innych ulg, czy dofinansowań.

Stop Smog

Dotacje są także idealnym rozwiązaniem dla osób ubogich energetycznie, które mieszkają w najbardziej zanieczyszczonych obszarach w Polsce. Własna fotowoltaika zapewnia niezależność energetyczną, dlatego jej montaż jest rozsądnym rozwiązaniem. Program Stop Smog koszt to propozycja dla gospodarstw domowych, których ogrzanie pochłania istotną część budżetu mieszkańców.

Regionalne programy dofinansowań i kredytów do fotowoltaiki

Ogólnopolskie programy umożliwiające ubieganie się o dotacje cieszą się dużym zainteresowaniem, ale fotowoltaika może być również sfinansowana przy pomocy regionalnych inicjatyw. Wysokość takich dopłat będzie się różnić w zależności od gminy, dlatego należy z uwagą zapoznawać się z zasadami poszczególnych programów. Warto też na bieżąco sprawdzać aktualności na stronach internetowych poszczególnych jednostek – takie informacje będą najbardziej wiarygodne.

Dofinansowania z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Fotowoltaika jest dużo tańsza niż jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu – nadal jednak funkcjonuje wiele programów, w ramach których można ubiegać się o dotacje. Są to często programy realizowane regionalnie, za pośrednictwem właściwego terytorialnie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należą do nich inicjatywy Czyste Powietrze oraz Doradztwo Energetyczne. Pierwszy program już omówiliśmy i dotyczy on osób fizycznych. Doradztwo Energetyczne natomiast skierowane jest m.in. do dużych przedsiębiorstw, sektora MŚP, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także miast i gmin. Działania obejmują takie inicjatywy, jak spotkania edukacyjne, czy regularne informowanie o dostępnych źródłach finansowania fotowoltaiki.

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych w poszczególnych województwach

Choć fotowoltaika stała się dużo bardziej dostępna pod względem finansowym, nadal jest dla wielu osób obciążeniem dla budżetu. Z tego też względu są dostępne różne programy wspierające inwestycje w panele słoneczne. Dofinansowania pozwalają rozpowszechnić rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika dla domu czy przedsiębiorstwa, tym samym przyczyniając się do zwiększenia udziału OZE na rynku energii elektrycznej. Poniżej znajdziesz informacje o programach, w ramach których można ubiegać się o dotacje na panele fotowoltaiczne w danym województwie. Wcześniej jednak przetestuj nasz kalkulator fotowoltaiczny, aby określić potencjalne oszczędności z inwestycji!

Dolnośląskie
Województwo dolnośląskie może korzystać z takich form dofinansowania jak:
 • program rządowy Mój Prąd,
 • program Czyste Powietrze,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • Energia Plus
 • dotacje ogólne WFOŚiGW we Wrocławiu przeznaczone między innymi dla jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, osób prawnych oraz wspólnot mieszkaniowych,
 • dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego Ograniczenia Niskiej Emisji na Obszarze Województwa Dolnośląskiego,
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas,
  niskooprocentowana pożyczka,
  AgroEnergia,
  inicjatywa Kawka Plus – dofinansowanie dla mieszkańców Wrocławia, w ramach którego można otrzymać do 15 000 złotych na wymianę kotła.

Kujawsko-Pomorskie
Województwo kujawsko-pomorskie ma do dyspozycji następujące formy finansowania inwestycji:
 • Program rządowy Mój Prąd,
 • Ulga termomodernizacyjna,
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
  AgroEnergia,
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas.
Lubelskie
Województwo lubuskie proponują swoim mieszkańcom i działającym tam przedsiębiorcom następujące formy wsparcia finansowego:
 • Program rządowy Mój Prąd,
 • Ulga termomodernizacyjna,
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas,
  AgroEnergia.
Lubuskie
Województwo lubuskie może się uniezależnić od zewnętrznych dostawców prądu z pomocą takich programów jak:
 • Program rządowy Mój Prąd
 • Ulga termomodernizacyjna
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
 • niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas,
 • AgroEnergia.
Łódzkie
Na jakie dopłaty do fotowoltaiki może liczyć województwo łódzkie? Należą do nich takie inicjatywy jak:
 • program rządowy Mój Prąd,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
 • 50 kW na start – dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych dla przedsiębiorstw, obejmujące nawet do 100% kosztów kwalifikowanych, w tym do 90% w formie pożyczki,
 • niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas,
  dotacje w gminie Kleszczów – na zakup i montaż fotowoltaiki oraz pompy ciepła, dofinansowanie może obejmować nawet do 85% kosztów kwalifikowanych, ale nie może przekroczyć 35 000 złotych,
  dotacje w gminie Szczerców – dofinansowanie do nawet 80% kosztów kwalifikowanych, które nie może jednak przekroczyć 8 000 złotych na zakup i montaż ogniw fotowoltaicznych.
Małopolskie
Osoby zamieszkujące województwo małopolskie oraz prowadzące tam działalność gospodarczą, czy rolniczą mogą liczyć na pomoc w ramach inicjatyw takich jak:
 • program rządowy Mój Prąd,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • program Czyste Powietrze,
 • AgroEnergia,
  dotacje w Krakowie – obejmujące do 60% kosztów kwalifikowanych na zakup i montaż fotowoltaiki, które nie mogą jednak przekraczać 15 000 złotych,
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas.
Mazowieckie
Województwo mazowieckie zapewnia wsparcie finansowe w następującej formie:
 • program rządowy Mój Prąd,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • program Czyste Powietrze,
 • AgroEnergia,
 • Energia Plus,
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas,
  dotacje w Warszawie – o dofinansowanie mogą starać się osoby prywatne, firmy, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a sama dopłata może wynosić nawet 15 000 złotych na zakup i montaż paneli słonecznych.
Opolskie
Dla osób, które zamieszkują województwo opolskie i tam prowadzą działalność, najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach jednej z inicjatyw: 
 • program rządowy Mój Prąd
 • ulga termomodernizacyjna
 • ulga inwestycyjna dla rolników
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
  AgroEnergia,
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas.
Podkarpackie
Dla przedsiębiorców i osób zamieszkujących województwo podkarpackie dostępne są następujące formy finansowania:
 • program rządowy Mój Prąd
 • ulga termomodernizacyjna
 • ulga inwestycyjna dla rolników
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
  AgroEnergia,
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas.
Podlaskie
Województwo podlaskie może skorzystać z naboru wniosków w ramach takich programów jak:
 • program rządowy Mój Prąd
 • ulga termomodernizacyjna
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
  AgroEnergia,
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas,
  dotacja w gminie Mielnik – dopłata do fotowoltaiki osiągającej moc do 5 kW, która może wynieść nawet do 70% kosztów kwalifikowanych.
Pomorskie
Województwo pomorskie to wiele sposobów na otrzymanie wsparcie finansowego, w tym:
 • Program rządowy Mój Prąd
 • Ulga termomodernizacyjna
 • Ulga inwestycyjna dla rolników
 • Program priorytetowy Czyste Powietrze
 • Energia Plus
 • niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas,
 • pożyczka OZE – dla przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego, wspierająca wytwarzanie i dystrybucję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł (oprocentowanie pożyczki wynosi od 0,25 do 0,50%).
Śląskie
 • program rządowy Mój Prąd
 • ulga termomodernizacyjna
 • ulga inwestycyjna dla rolników
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
 • AgroEnergia,
  50 kW na start – firmowa instalacja fotowoltaiczna może uzyskać dofinansowanie w wysokości do 10% kosztów kwalifikowanych lub pożyczkę na preferencyjnych warunkach (nabór wniosków trwa do końca 2021 roku),
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas.
Świętokrzyskie
Województwo świętokrzyskie może liczyć na dotacje w ramach takich programów jak:
 • program rządowy Mój Prąd,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
  AgroEnergia,
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas.
Warmińsko-Mazurskie
Województwo warmińsko-mazurskie może składać wnioski o wsparcie finansowe w ramach takich inicjatyw jak:
 • program rządowy Mój Prąd,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
  AgroEnergia,
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas.
Wielkopolskie
Województwo wielkopolskie zapewnia mieszkańcom i przedsiębiorcom następujące formy wsparcia finansowego:
 • program rządowy Mój Prąd,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
 • program Słoneczne Dachy – stworzony z myślą o mikroinstalacjach dla domów wielorodzinnych oraz spółdzielni mieszkaniowych,
  AgroEnergia,
  Kawka BIS – dofinansowanie dla przedsiębiorców m.in. na fotowoltaikę oraz pompę ciepła, w ramach którego można otrzymać nawet do 15 000 złotych,
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas.
Zachodniopomorskie
Województwo zachodniopomorskie dysponuje następującymi formami finansowania instalacji fotowoltaicznych:
 • program rządowy Mój Prąd,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • ulga inwestycyjna dla rolników,
 • program Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
 • AgroEnergia,
  niskooprocentowany kredyt na fotowoltaikę z banków Alior Bank lub BNP Paribas.

#inteligentnaenergia

Więcej o fotowoltaice

Fotowoltaika
dla domu

Instalacja fotowoltaiczna dla domu. Stań się niezależnym dostawcą własnego prądu i zacznij oszczędzać.

Zobacz
Fotowoltaika
dla firm

Dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej, rachunki za prąd przestaną być obciążeniem dla budżetu Twojej firmy.

Zobacz
Dotacja "Mój Prąd 3.0"

Dowedz się więcej o dotacji „Mój Prąd” i zyskaj nawet do 5000 zł na Twoją instalację fotowoltaiczną.

Zobacz
Pompa
ciepła

Obniż rachunki za prąd i wybierz nowoczesną pompę ciepła firmy Buderus.

Zobacz
Ulga termo-modernizacyjna

Odlicz od podatku kwotę poniesioną na termomodernizację domu. Przyczyniasz się do zmniejszenia emisji CO2.

Zobacz
Edukacja
Edison Energia

Interesują Cię zagadnienia z branży fotowoltaiki, chcesz poznać szczegóły funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej

Zobacz
Kalkulator fotowoltaiczny

Obniż koszt energii elektrycznej niemalże do 0. Oblicz ile możesz zaoszczędzić wybierając jeden z planów Edison Energia.

Zobacz
Instalacja fotowoltaiczna

Zapomnij o stale rosnących cenach prądu. Bądź niezależny i przełącz się na domową elektrownię słoneczną.

Zobacz