Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych - o czym należy pamiętać

Dodano:
28/9/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Panele fotowoltaiczne wytwarzaną energię elektryczną przede wszystkim w dni, gdy Słońce świeci najdłużej, a na dworze panują dwucyfrowe temperatury. Czy w takim razie padający i osiadający na nich zimą śnieg stanowi dla nich przeszkodę i konieczne jest jego usuwanie? Jeśli tak, jak się za to zabrać? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Panele fotowoltaiczne a śnieg

Mimo że z oczywistych względów fotowoltaika kojarzy się ze Słońcem i wysokimi temperaturami na zewnątrz, to warto mieć świadomość, że pracuje również zimą. Choć produkcja energii odbywa się w mniejszym zakresie, to jednak następuje także w chłodnych miesiącach. Pojawia się wobec tego pytanie, czy zalegający na panelach śnieg w wyraźnym stopniu ją ogranicza? Teoretycznie mogłoby się wydawać, że uniemożliwia promieniom słonecznym dotarcie do ogniw, w związku z czym nie mogę one zostać przetworzone na prąd, ale czy tak jest rzeczywiście i czy naprawdę istnieje konieczność usuwania śniegu z instalacji fotowoltaicznej?

Otóż nie do końca – jak pokazują badania, opady śniegu nie stanowią większej przeszkody dla produkcji prądu, którą zapewnia instalacja fotowoltaiczna. Według wyników analiz i eksperymentów przeprowadzanych w 2013 r., zalegający śnieg zmniejsza efektywność paneli średnio o 1% do 3,5% w skali roku. To niewiele, jednak trzeba pamiętać, że wyniki są uśrednione, a więc spadki produkcji mogą być relatywnie większe, co sprawia, że usuwanie śniegi z paneli fotowoltaicznych mimo wszystko jest warte zachodu.

Jednym z kluczowych aspektów decydujących o fizycznej możliwości zalegania pokrywy śnieżnej na modułach solarnych jest ich nachylenie. W Polsce przyjmuje się za optymalny kąt od ok. 30 do 45 stopni w stosunku do podłoża, co gwarantuje samoistne zsuwanie się śniegu z paneli, bez potrzeby fizycznej ingerencji. Na obszarach o większej częstotliwości i ilości opadów poleca się natomiast nieco większe nachylenie, nawet do 60 stopni w stosunku do powierzchni dachu czy nawierzchni.

Podsumowując ten wątek, należy zaznaczyć, że opady śniegu powodują tylko nieznaczny, z reguły w praktyce nieodczuwalny spadek wydajności pracy modułów solarnych, więcej informacji na stronie: co to jest fotowoltaika.

Czy panele słoneczne można odśnieżyć?

Teoretycznie istnieje taka możliwość, lecz pojawia się pytanie o jej zasadność. Skoro nachylenie paneli wynosi optymalne 30-45 stopni, opady śniegu są stosunkowo niewielkie, a cała instalacja jest zamontowana prawidłowo, to utrata niewielkiej części energii z powodu zaśnieżenia sprawia, że zwyczajnie nie warto podejmować się tej czynności. To szczególnie ryzykowne w przypadku paneli zamontowanych na dachu, do których dostęp jest utrudniony. Mimo to gdy ujemne temperatury utrzymują się przez wiele dni, a śnieżna czapa w całości zakrywa panele i blokuje im dostęp do promieni słonecznych, usuwanie śniegu z fotowoltaiki zimą może być zasadne.

Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne?

Pierwszą kwestią, o którą należy zadbać, jest bezpieczeństwo. To istotne przede wszystkim przy panelach zamontowanych na dachu, ponieważ samo wejście na niego może być ryzykowne. Czym można odśnieżać panele fotowoltaiczne? Wyłącznie pod warunkiem uniknięcia upadku z wysokości lub innych obrażeń można zabrać się za usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych, pamiętając, żeby używać w tym celu wyłącznie matowych i delikatnych materiałów. Nadaje się do tego np. zwykła sucha szmatka, można też kupić specjalne przyrządy do odśnieżania modułów słonecznych. Konstrukcje solarne są bowiem delikatne i można je łatwo porysować, co wyklucza użycie wszelkiego rodzaju ostrych i twardych narzędzi. Należy unikać także stosowanie gorącej wody w celu stopienia pokrywy śnieżnej, bo może się to przyczynić uszkodzenia instalacji.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Czy jednak odśnieżanie paneli fotowoltaicznych zimą ma w ogóle sens? Powołując się na przywoływane powyżej badania, można dojść do wniosku, że nie, co potwierdzają również testy przeprowadzone w związku z tym tematem. Otóż w wykonywanym przez dłuższy porównaniu paneli regularnie odśnieżanych i modułów, w przypadku których zrezygnowano z usuwania śniegu zimą, wykazano, że odśnieżanie przyczyniło się do wzrostu wydajności zaledwie o ok. 1,5% w porównaniu z instalacji, z której śniegu nie usuwano. Dlatego z myślą o oszczędnością zdecydowanie bardziej opłaca się zapoznać się z poradami dotyczącymi np. tego, jak oszczędzać energię zimą, bo przynosi to znacznie większe korzyści finansowe. Zapraszamy także do lektury artykułu, w którym pokazuje, jak czyścić panele słoneczne przez cały rok.