Solary a fotowoltaika - czym się różnią?

Dodano:
5/5/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Montuje się je na dachu, aby skorzystać z promieniowania słonecznego i oszczędzać. To trafna i zwięzła definicja paneli fotowoltaicznych, ale i kolektorów słonecznych („solarów”). A czym się one różnią? Dowiedz się więcej na temat tej ekologicznej i popularnej technologii.

Jak działa fotowoltaika?

Na początku wyjaśnijmy, jak działa fotowoltaika. Instalacja, którą możesz zainstalować na dachu swojego budynku, służy do przetwarzania promieniowania słonecznego na prąd. To możliwe przede wszystkim dzięki panelom (inaczej: modułom, bateriom) fotowoltaicznym, które są zbudowane (najczęściej) z krzemu.

Ośrodki badawcze i wiodący producenci wciąż udoskonalają istniejące technologie oraz wprowadzają na rynek kolejne innowacje (np. moduły wykorzystujące inne surowce), ale ciągle najpowszechniejsze są modele zawierające krzemowe płytki. To na nich, pod wpływem padających promieni słonecznych, powstaje ładunek elektryczny.

Wygenerowany przez panele słoneczne prąd jest stały, a więc aby móc wykorzystać go do zasilania domowych urządzeń, niezbędne jest przekształcenie go na prąd zmienny, dostosowany do parametrów sieci elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna jest wyposażona w falownik (zwany też inwerterem), czyli urządzenie służące do przekształcania prądu stałego na zmienny. Można też zdecydować się na inwestycję w mikroinwertery, czyli niewielkie falowniki instalowane bezpośrednio przy panelach.

Zasadę działania fotowoltaiki łatwo zrozumieć. Źródłem energii jest Słońce, a panele skierowane na południe (względnie z odchyleniem na wschód lub zachód, nigdy północ) absorbują je dzięki specjalnej konstrukcji ogniw krzemowych (lub z innego materiału). Pozyskany prąd stały jest przekazywany przewodami do falownika, który przekształca energię na prąd zmienny, a ten może zasilać domowe urządzenia.

Czy panele działają w nocy? Czy są opłacalne, biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne i długość dnia w sezonie jesienno-zimowym? To często zadawane pytania, które mogą budzić niepokój u inwestorów. Rzeczywiście, latem czy w utrudnionych warunkach atmosferycznych wydajna produkcja energii nie jest możliwa, z kolei w optymalnych – powstają nadwyżki, których nie zużywa się na bieżąco. Najpowszechniejsze rozwiązanie tego problemu to system on-grid, w którym instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci, a jej właściciel to prosumentem. Prosument produkuje i konsumuje energię, a nadwyżki przekazuje do sieci i odbiera je, gdy są potrzebne. Tak działa system opustów, zgodnie z którym za każdą odprowadzoną do sieci 1 kWh przysługuje 0,7 lub 0,8 kWh (w zależności od mocy instalacji). Do kontroli przepływu energii służy specjalny licznik dwukierunkowy.

Fotowoltaika może mieć wady i zalety, do których odniesiemy się w dalszej części artykułu, ale jedno jest pewne: inwestując w optymalnie zaprojektowaną i zamontowaną instalację solarną masz wyjątkową szansę oszczędzać na prądzie. Zapominasz o wysokich rachunkach, ponieważ samodzielnie produkujesz energię. Jej nadwyżki przekazujesz do sieci i odbierasz, kiedy są potrzebne. W Twoim domu dostępne jest zasilanie, a regularne wydatki maleją. Wiesz już, co to jest fotowoltaika, ale czy znasz jej wszystkie plusy i minusy?

Fotowoltaika wady i zalety

Najważniejsze zalety fotowoltaiki

 • W całej Polsce panują optymalne warunki do opłacalnej produkcji prądu.
 • Na zakup i montaż fotowoltaiki można uzyskać dofinansowanie, ulgę czy korzystną pożyczkę.
 • Przydomowa instalacja solarna jest praktycznie bezobsługowa.
 • Fotowoltaika jest dynamiczną, perspektywiczną branżą, a stosowanie odnawialnych źródeł energii sprzyja ochronie środowiska naturalnego.
 • Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna zapewnia odczuwalną, wysoką redukcję kosztów energii.
 • Dostępne na rynku (w ofercie naszej firmy) urządzenia są zaawansowane technologicznie, bardzo wydajne, a producenci udzielają na nie gwarancji nawet na 25-30 lat.

Najważniejsze wady fotowoltaiki

 • Zakup instalacji fotowoltaicznej wymaga wysokich nakładów finansowych, które jednak zwracają się po kilku latach.
 • Instalacja o dostatecznie dużej mocy może zajmować dużą przestrzeń (dachu lub podłoża). W domowych systemach stosuje się od kilku do kilkunastu paneli wymagających montażu w optymalnej orientacji.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Zanim poszukamy odpowiedzi na pytanie „solary czy fotowoltaika?”, przeanalizujmy, od czego zależy wydajność paneli fotowoltaicznych. Na ich efektywną pracę składa się wiele czynników, począwszy od technologicznych. Najpopularniejsze, krzemowe moduły dzieli się na mono- i polikrystaliczne. Monokrystaliczne są droższe, ale wydajniejsze, z kolei polikrystaliczne stanowią wybór ekonomiczny, choć trzeba zainstalować ich więcej, aby wygenerować podobną moc instalacji.

Na rynku funkcjonuje obecnie bardzo wielu producentów. Wiodące marki od lat inwestują w badania i rozwój, aby kolejne moduły trafiające do klientów były coraz sprawniejsze, wytrzymalsze czy estetyczniejsze. Nie bez znaczenia jest dobór technologii, np. Half-Cut, PERC, Bifacial. Każdej z nich warto poświęcić osobny artykuł, wszystkie zasługują na zainteresowanie w trakcie wybierania konkretnych paneli.

Wydajność jest uzależniona także od panujących warunków i nasłonecznienia. Przyjmuje się, że każdy 1 kWp instalacji fotowoltaicznej w Polsce może wyprodukować ok. 950-1050 kWh energii. Co do zasady, opłaca się inwestować w jakościowe elementy instalacji fotowoltaicznej, aby jej praca była jak najwydajniejsza, a całość inwestycji zwróciła się już po 6-7 latach.

Jak działają solary?

Okazuje się, że energia słoneczna daje więcej możliwości niż tylko samodzielne produkowanie prądu. Aby to odkryć, trzeba wiedzieć, jak działają solary, czyli coraz popularniejsze kolektory słoneczne. Zadaniem instalacji montowanych na dachach jest podgrzewanie wody użytkowej i wsparcie dla ogrzewania budynku. W jakim celu? Z jednej strony dla realnych oszczędności, a z drugiej – dla ochrony środowiska.

Kolektory słoneczne a fotowoltaika to dwie różne technologie, choć łączy je korzystanie z promieni słonecznych. Solary dzielą się na płaskie i próżniowe. W obu wariantach chodzi o pochłanianie energii słonecznej i przenoszenie ciepła przez czynnik roboczy. Czynnikiem jest specjalna, niezamarzająca substancja, która dociera rurami do zasobnika wody.

Nie trzeba wielu dachowych paneli, aby bezpłatnie podgrzewać ciepłą wodę użytkową latem lub wiosną. To ekologiczny sposób na zmniejszenie stałych wydatków w budynku, choć należy zaznaczyć, że solary nie dają możliwości ogrzewania go (jak np. pompa ciepła).

Solary – wady i zalety

Najważniejsze zalety solarów

 • Założenie kilku kolektorów słonecznych na dachu jest relatywnie tanią inwestycją, przynoszącą realne oszczędności w domowym budżecie.
 • Kolektory słoneczne to urządzenia działające w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego.
 • Uznaje się, że praca zaledwie 3 kolektorów słonecznych w połowie pokrywa zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w budynku użytkowanym przez 4-osobową rodzinę.

Najważniejsze wady solarów

 • Solary nie są efektywne w sezonie zimowym, z kolei w upalne, letnie dni istnieje ryzyko ich przegrzania.
 • Instalacja kolektorów wymaga modyfikacji istniejącej instalacji hydraulicznej budynku.
 • Efektywność urządzenia jest uzależniona od temperatur panujących na zewnątrz budynku, nie tylko od nasłonecznienia.

Wydajność solarów

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej za pomocą kolektorów słonecznych jest możliwe przede wszystkim w ciepłe dni. Ich praca zimą czy w chłodniejsze dni jest praktycznie niemożliwa, dlatego w budynku potrzeba innego źródła ciepła, np. pieca gazowego albo pompy ciepła. Zamontowanie większej liczby solarów nie zwiększa wydajności i możliwości całej instalacji, skoro i tak głównym uwarunkowaniem jest pogoda. Niemniej optymalnie wybrane kolektory zapewniają darmowe podgrzewanie wody przez kilka miesięcy w roku, co w ogólnym rozrachunku jest opłacalne, szczególnie gdy dysponuje się wolną przestrzenią na dachu budynku.

Kolektory słoneczne a fotowoltaika

Czym się różnią solary od fotowoltaiki? Choć obie instalacje wykorzystują naturalną energię prosto ze Słońca, różni je bardzo wiele, począwszy od konstrukcji i wyposażenia, na przeznaczeniu kończąc. Solary mają wady i zalety, ale faktem jest, że pozwalają oszczędzić na ciepłej wodzie użytkowej. Dobra wydajność paneli fotowoltaicznych i ich prawidłowy montaż to z kolei szansa na ograniczenie wysokości rachunków za prąd. To główny powód, dla którego obie ekologiczne technologie cieszą się wśród Polaków dużym zainteresowaniem.

Tak naprawdę kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne nie wykluczają się – możesz zdecydować się na zakup obu. Pytanie jednak, czy masz dostatecznie dużo miejsca na dachu i chcesz inwestować w oba rodzaje urządzeń.

Przypomnijmy, że solary działają sezonowo, a fotowoltaika całorocznie. Darmowy prąd również może pomóc w ogrzewaniu wody i całego budynku, a to za sprawą zasilania takiego źródła ciepła jak np. pompa ciepła. Jeżeli uwzględnisz w swoim projekcie zużycie prądu przez pompę ciepła, która ogrzewa dom w ekologiczny sposób, stworzysz dom, z którego korzystanie jest praktycznie darmowe. Na tym polega koncepcja domu zeroenergetycznego – wyposażonego w odnawialne źródła energii, które dają samowystarczalność i pomagają chronić środowisko naturalne.

Podsumowanie

Gdy już wiesz, czym się różnią solary od fotowoltaiki, możesz zaplanować oszczędności w domowym budżecie. Najlepszą decyzją jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która odpowiada za kompleksową obsługę klienta zainteresowanego OZE. Instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła powinny być dobierane ściśle pod kątem indywidualnych potrzeb w gospodarstwie domowym, podobnie z kolektorami.

Najważniejszą informacją jest fakt, że możesz:

 • nie płacić za prąd przez cały rok,
 • oszczędzać na ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej w sezonie wiosenno-letnim.