—
Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej
—
25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej
—
Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7
—
Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji
Produkcja energii odnawialnej w Polsce bije obecnie kolejne rekordy. Coraz więcej osób wie, jak pozyskiwać prąd w ekologiczny i oszczędny sposób, powszechniejsza staje się wiedza o tym, jak magazynować energię.
Jeszcze kilkanaście lat temu farmy wiatrowe były raczej lokalnymi ciekawostkami, a nieliczne panele słoneczne nieznaną technologią zarezerwowaną dla niszowej grupy pasjonatów. Tymczasem obecnie Polska jest jednym z najdynamiczniejszych rynków OZE w Europie, a poszukiwanie alternatywnych wobec węglowych metod produkcji energii stało się jednym z priorytetów państwa.
Istnieje wiele czynników, które zadecydowały o tym, że zielona energia w Polsce stała się swoistym fenomenem. Analizując wyniki, które omawiamy w tym artykule, trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć: to dopiero wstęp do dalszego rozwoju rynku. Rola farm wiatrowych i solarnych, jak również przydomowych i firmowych instalacji fotowoltaicznych będzie dynamicznie rosła. Magazyny energii, moduły czy falowniki – coraz mocniejsze i bardziej zaawansowane – wciąż zdobywają coraz większą popularność, przekonując do OZE kolejne osoby.
Najnowsze dane pochodzą z końca 2020 roku, a konkretnie poświątecznej niedzieli, 27 grudnia. Cała fotowoltaika w Polsce produkowała wówczas między godziną 11.00 a 12.00 aż 1 GW mocy. Równolegle farmy wiatrowe osiągnęły wynik 5,2 GW. Łatwo zsumować rekordowy wynik: aż 6,2 GW. W późniejszych godzinach wzrosła produkcja z farm wiatrowych, która dzięki wsparciu elektrowni wodnych (kolejne OZE) pozwoliła odnotować wynik na poziomie ponad 7 GW. Zimowe popołudnia to pora dnia, w której instalacje fotowoltaiczne przestają produkować prąd, ale gromadzenie energii elektrycznej (magazynowanie) lub połączenie z siecią w ramach systemu opustów sprawia, że dla przeciętnego użytkownika swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych w domu jest normalnie możliwe.
W długie, słoneczne dni, przy sprzyjających warunkach pogodowych, produkuje się więcej energii, niż wynosi bieżące zapotrzebowanie. Gospodarstwa domowe w Polsce korzystają więc ze specjalnej umowy z dostawcą energii, odprowadzając nadwyżki do sieci i odbierając je wtedy, gdy są potrzebne, np. w nocy. Coraz więcej osób wybiera też samodzielne magazynowanie energii elektrycznej. Nowoczesny system jej gromadzenia jest szansą na jeszcze większą niezależność budynku.
Coraz więcej Polaków wie, co to jest fotowoltaika, jak magazynować energię czy po co montowane są farmy wiatrowe. Choć rozwój branży energii solarnej przebiega nad Wisła bardzo dynamicznie, wszystko wskazuje na to, że prawdziwy rozkwit sektora OZE jest jeszcze przed nami.