Rekordowa produkcja energii odnawialnej w Polsce

Dodano:
23/2/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Produkcja energii odnawialnej w Polsce bije obecnie kolejne rekordy. Coraz więcej osób wie, jak pozyskiwać prąd w ekologiczny i oszczędny sposób, powszechniejsza staje się wiedza o tym, jak magazynować energię.

Rozwój zielonej energii w Polsce

Jeszcze kilkanaście lat temu farmy wiatrowe były raczej lokalnymi ciekawostkami, a nieliczne panele słoneczne nieznaną technologią zarezerwowaną dla niszowej grupy pasjonatów. Tymczasem obecnie Polska jest jednym z najdynamiczniejszych rynków OZE w Europie, a poszukiwanie alternatywnych wobec węglowych metod produkcji energii stało się jednym z priorytetów państwa.

Istnieje wiele czynników, które zadecydowały o tym, że zielona energia w Polsce stała się swoistym fenomenem. Analizując wyniki, które omawiamy w tym artykule, trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć: to dopiero wstęp do dalszego rozwoju rynku. Rola farm wiatrowych i solarnych, jak również przydomowych i firmowych instalacji fotowoltaicznych będzie dynamicznie rosła. Magazyny energii, moduły czy falowniki – coraz mocniejsze i bardziej zaawansowane – wciąż zdobywają coraz większą popularność, przekonując do OZE kolejne osoby.

Ile wynosiła produkcja energii odnawialnej w Polsce?

Najnowsze dane pochodzą z końca 2020 roku, a konkretnie poświątecznej niedzieli, 27 grudnia. Cała fotowoltaika w Polsce produkowała wówczas między godziną 11.00 a 12.00 aż 1 GW mocy. Równolegle farmy wiatrowe osiągnęły wynik 5,2 GW. Łatwo zsumować rekordowy wynik: aż 6,2 GW. W późniejszych godzinach wzrosła produkcja z farm wiatrowych, która dzięki wsparciu elektrowni wodnych (kolejne OZE) pozwoliła odnotować wynik na poziomie ponad 7 GW. Zimowe popołudnia to pora dnia, w której instalacje fotowoltaiczne przestają produkować prąd, ale gromadzenie energii elektrycznej (magazynowanie) lub połączenie z siecią w ramach systemu opustów sprawia, że dla przeciętnego użytkownika swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych w domu jest normalnie możliwe.

W przypadku nadprodukcji energii jak ją magazynować?

W długie, słoneczne dni, przy sprzyjających warunkach pogodowych, produkuje się więcej energii, niż wynosi bieżące zapotrzebowanie. Gospodarstwa domowe w Polsce korzystają więc ze specjalnej umowy z dostawcą energii, odprowadzając nadwyżki do sieci i odbierając je wtedy, gdy są potrzebne, np. w nocy. Coraz więcej osób wybiera też samodzielne magazynowanie energii elektrycznej. Nowoczesny system jej gromadzenia jest szansą na jeszcze większą niezależność budynku.

Co miało wpływ na szybki rozwój energii odnawialnej w Polsce?
  • Dofinansowanie do fotowoltaiki – program Mój Prąd, ulga termomodernizacyjna, programy samorządowe.
  • Duży nacisk na stosowanie OZE i odchodzenie od energetyki węglowej.
  • Zwiększona konkurencja i dostępność produktów na polskim rynku.
  • Ułatwiony dostęp do informacji na temat OZE.
  • Podwyżki cen energii elektrycznej z sieci.

Coraz więcej Polaków wie, co to jest fotowoltaika, jak magazynować energię czy po co montowane są farmy wiatrowe. Choć rozwój branży energii solarnej przebiega nad Wisła bardzo dynamicznie, wszystko wskazuje na to, że prawdziwy rozkwit sektora OZE jest jeszcze przed nami.