Panele słoneczne na samochodach - jak to działa

Dodano:
12/1/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Eksperci i politycy uważają, że elektryfikacja to przyszłość motoryzacji, podobnie jak odnawialne źródła energii są postrzegane jako nadzieja na stabilne i przyjazne środowisku dostawy prądu. Jak się okazuje, istnieje możliwość połączenia tych dwóch pozornie odległych od siebie obszarów, montując panele słoneczne na samochodach. Dowiedz się, na czym polega, jak działa i jakie korzyści przynosi fotowoltaika w aucie.

Samochody elektryczne a przyszłość motoryzacji

Stopniowe odchodzenie od tradycyjnych źródeł energii, jakimi są paliwa kopalniane i produkty naftowe, to ogólnoświatowy trend obowiązujący od kilkunastu lat w energetyce, który z roku na rok staje się coraz ważniejszym elementem nie tylko debaty publicznej, ale również działalności prywatnych firm. Wynika to z jednej strony z rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństw zachodnich przekonanych o szkodliwości gazów cieplarnianych dla środowiska, a z drugiej z przepisów prawnych obowiązujących i wprowadzanych w Unii Europejskiej, które wymuszają na przedsiębiorstwach określone zachowania.

Ekologiczne trendy bynajmniej nie omijają motoryzacji. Wręcz przeciwnie, surowe normy emisji spalin powodują, że producenci aut są zmuszeni do inwestowania w napędy elektryczne. Z prostego powodu – spełnienie restrykcyjnych wymagań ujętych w przepisach jest po prostu niemożliwe przy zastosowaniu tradycyjnych silników benzynowych i diesla. Idzie to w parze z niekiedy wręcz radykalną polityką wycofywania pojazdów spalinowych z dróg. Przykładowo, w Norwegii i Wielkiej Brytanii już od 2030 r. w sprzedaży będą dostępne wyłącznie nowe samochody elektryczne.

Krótko mówiąc, wszystko wskazuje na to, że jak najbardziej auta na prąd są przyszłością motoryzacji. Niezależnie od tego, jak ocenia się ich funkcjonalność czy design, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu lat wyprą z dróg modele napędzane benzyną i olejem napędowym. W ślad za tym może pójść trend polegający na tym, żeby montować panele słoneczne na samochodach, o którym piszemy więcej poniżej.

Panele słoneczne na samochodach – czy to możliwe?

Mimo że mogłoby się wydać, że panele słoneczne w samochodach to melodia przeszłości, okazuje się, że prace nad takim rozwiązaniem zaczęły być prowadzone już w latach 60. XX w. Choć początkowo kończyły się niepowodzeniem, w 1979 r. w Anglii zbudowano pierwszy samochód z panelami słonecznymi na dachu. Kolejne konstrukcje powstawały w latach 80., jednak prawdziwą rewolucję przyniósł XXI w. Swój udział mają w tym Polacy, ponieważ w 2017 r. studenci z Politechniki Łódzkiej skonstruowali zasilany fotowoltaiką pojazd osiągający prędkość do 140 km/h i mający zasięg ok. 500 km.

Co prawda w 2020 r. żaden samochód z panelami fotowoltaicznymi na dachu nie był jeszcze produkowany seryjnie, ale wiele firm ma w planach wprowadzenie takiego modelu do swojej oferty w najbliższych latach. Chodzi o takie marki jak m.in.:

  • Sono Motors,
  • Fisker,
  • Tesla,
  • Toyota,
  • Lightyear.
Jak działają odnawialne źródła energii w samochodzie?

Jak działają panele słoneczne w samochodach? Podobnie jak te na dachu lub gruncie, a więc pozyskują energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamieniają ją w prąd wykorzystywany do ładowania akumulatorów. W ten sposób auto zostaje zaopatrzone w dodatkowe źródło energii, co powiększa jego zasięg i skraca czas ładowania baterii. Jeśli natomiast ciekawią Cię same panele słoneczne i chcesz dokładnie wiedzieć, co to jest fotowoltaika, zajrzyj do linkowanego artykułu.

Ze względu na relatywnie niewielką powierzchnię panele słoneczne na samochodach nie mogą być jedynym źródłem energii. Takie rozwiązanie powodowałoby oczywiste problemy z brakiem prądu w pochmurne dni i znacznie ograniczałoby zasięg pojazdu. Dlatego należy się spodziewać, że modele, których seryjną produkcję się planuje, będą wyposażone w podstawowy akumulator zasilający auto w momencie pełnego wykorzystania energii pochodzącej z promieniowania słonecznego.

Dlaczego warto przesiąść się na samochody elektryczne?

Podstawowym powodem, dla którego warto zainwestować w samochód elektryczny, są niskie koszty eksploatacji. Ładowanie akumulatora kosztuje mniej niż użytkowanie tradycyjnego auta na benzynę lub olej napędowy, jednak oszczędności obejmują także niższe opłaty za parkowanie czy wjazd do centrum miast, a często nawet ich brak. Samochody elektryczne są bowiem uprzywilejowane i nieobjęte wieloma ograniczeniami oraz kosztami, które dotyczą pojazdów spalinowych.

Wysoka wydajność i niska awaryjność to kolejne zalety samochodów na prąd. Relatywnie prosta konstrukcja silnika w połączeniu z dobrymi osiągami i niskimi kosztami użytkowania gwarantuje dużą satysfakcję z jazdy i posiadania takiego auta. Komfort poruszania się po drogach zapewnia zaś wyjątkowo cicha, praktycznie niesłyszalna praca jednostki napędowej. Dla wielu właścicieli ważnym aspektem jest także ekologiczność samochodów elektrycznych, które nie emitują spalin i tym samym nie szkodzą środowisku.

Podsumowanie

Podsumowując, można się spodziewać, że już niedługo fotowoltaika na stale zagości w branży motoryzacyjnej, a panele słoneczne na samochodach staną się powszechnym widokiem. To przyszłościowe rozwiązanie, która gwarantuje wiele korzyści, jednak wciąż jeszcze musimy poczekać, aż zostanie dobrze dopracowane pod względem technologicznym, tak aby możliwa była masowa produkcja aut wyposażonych w fotowoltaikę.