Panele słoneczne na dachu z dachówkami lub dachówki fotowoltaiczne

Dodano:
11/2/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówki jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnych konstrukcji. Czy to jedyny wybór dla posiadaczy budynków z tego typu pokryciem? Okazuje się, że nie. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się bowiem dachówka fotowoltaiczna. W tym tekście przedstawiamy najważniejsze fakty na jej temat i zestawiamy ją z tradycyjną formą paneli dachowych.

Czym są panele słoneczne i dlaczego warto je stosować

Moduły fotowoltaiczne, znane powszechnie jako panele, są kluczowym elementem każdej instalacji solarnej. Ich zadaniem jest pozyskiwanie energii słonecznej jako prądu stałego. Następnie jest on przekształcany przez inwerter (falownik) na prąd zmienny, czyli dostosowany do działania w ramach standardowej sieci elektrycznej w budynku. Panele słoneczne różnią się pod względem materiałów, wymiarów, technologii czy trwałości. Liderem produkcji i sprzedaży modułów solarnych są Chiny, w których siedziby mają wiodące marki tworzące branżę fotowoltaiczną. Wiedząc, co to jest fotowoltaika i wdrażając to odnawialne źródło energii w swoim domu, gospodarstwie czy przedsiębiorstwie, możesz zacząć realnie oszczędzać na prądzie i zapomnieć, czym są wysokie rachunki za energię.

Co wybrać – panele słoneczne czy dachówki fotowoltaiczne?

Mocowanie paneli fotowoltaicznych do dachówki nie stanowi dla profesjonalnej ekipy żadnego problemu – kluczowy jest optymalny dobór trwałej konstrukcji montażowej i skierowanie ogniw w stronę Słońca. Nie każdy wie jednak, że dachówka może zastąpić panel fotowoltaiczny. Pojawienie się nowatorskiej technologii było możliwe dzięki wynalezieniu cienkowarstwowych ogniw, którym nadaje się znacznie bardziej elastyczną formę niż tradycyjnym i najpopularniejszym ogniwom poli- i monokrystalicznym.

Tak zrodziła się idea BIPV, czyli budynku, z którym zintegrowana jest fotowoltaika. Już nie panel na dachówce, a panel będący dachówką zaczął interesować coraz większe grono inwestorów. Czy słusznie? Oceń na podstawie przedstawionych poniżej argumentów. Prezentujemy zalety i wady pełnowymiarowych paneli słonecznych oraz dachówek fotowoltaicznych montowanych zamiast standardowego pokrycia dachowego.

Zalety pełnowymiarowych paneli słonecznych

Standardowe panele słoneczne są tańsze od dachówek fotowoltaicznych. Skala produkcji zwykłych modułów jest nieporównywalnie większa, podobnie jak konkurencja pomiędzy poszczególnymi markami z całego świata. Panele słoneczne stosunkowo łatwo się montuje, a ich wybór jest tak duży, że każdy inwestor bez problemu znajdzie model o ściśle sprecyzowanych parametrach mocy, sprawności czy wymiarów.

Wady

Panele fotowoltaiczne na dachówce pokrywającej dom wyróżniają się pod względem wizualnym. Dla osób szczególnie przywiązanych do estetyki budynku jest to pewien problem. Nawet przy inwestycji w droższe modele monokrystaliczne all black (całe czarne) efekt wizualny wciąż może być niesatysfakcjonujący. Inne wady poszczególnych paneli słonecznych to już kwestia ich indywidualnych parametrów. Mówiąc krótko, lepiej unikać rozwiązań oferowanych przez nieznane firmy, które konkurują ceną, ale kosztem jakości.

Zalety dachówek fotowoltaicznych

Największym plusem dachówek fotowoltaicznych jest ich estetyka. Remontując lub budując dom, możesz umieścić na dachu urządzenia, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak standardowe pokrycia. W rzeczywistości pobierają energię słoneczną i pracują tak jak standardowe moduły, dostarczając darmowy prąd. Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki są promowane przez największe marki, w tym Teslę. Fotowoltaika dla domu powinna być jednak przemyślana nie tylko pod kątem efektywności i bezpieczeństwa, ale również wyglądu instalacji. Dachówki są pod tym względem niezastąpione.

Wady

Do największych minusów dachówek fotowoltaicznych należy relatywnie wysoka cena. Nowoczesna technologia jest wciąż stosunkowo mało znana, dlatego nie każda firma na rynku podejmuje się sprzedaży, montażu czy serwisu tego typu urządzeń. Poza tym dachówka fotowoltaiczna może być zamontowana tylko w jednym kierunku, z określonym kątem nachylenia. Jeśli orientacja dachu jest niesprzyjająca, efektywna praca instalacji staje się niemożliwa.

Czy dachówki fotowoltaiczne są lepsze?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest trudna. Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki są po prostu atrakcyjniejsze wizualnie, ale i droższe. Na ich wybór bardziej opłaca się zdecydować podczas budowy nowego domu niż przy remoncie, gdy np. standardowe pokrycie było niedawno wymieniane. Jeżeli przywiązujesz dużą wagę do estetyki budynku i dysponujesz odpowiednimi środkami – decyzja jest łatwiejsza. Fotowoltaika dla firm czy domów zawsze powinna być projektowana pod kątem indywidualnych potrzeb i preferencji!

Panele fotowoltaiczne i dachówka – odnawialne źródła energii

Warto wiedzieć, że na rynku wciąż pojawiają się nowe, udoskonalane technologie. Otrzymane dofinansowanie do fotowoltaiki pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności i realizację inwestycji zgodnie ze swoimi sprecyzowanymi marzeniami. Panele fotowoltaiczne jako dachówka to dziś jedna z możliwości. Wybierz firmę, która wesprze Cię w przeprowadzeniu udanej inwestycji solarnej!