Panele słoneczne do ładowania samochodu elektrycznego

Dodano:
25/1/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Posiadając samochód elektryczny i instalację solarną, warto ją wykorzystać do ładowania akumulatora w aucie. Samodzielna produkcja energii jest kluczem do taniego, wydajnego i wygodnego korzystania z pojazdu napędzanego prądu. Przesiadając się do ekologicznych samochodów, postaw na możliwie jak największą niezależność od stacji ładowania oraz maksymalną oszczędność finansową.

Elektromobilność to przyszłość

Zgodnie z danymi udostępnianymi przez Licznik Elektromobilności, za który odpowiadają Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), pod koniec listopada 2020 roku w Polsce było już zarejestrowanych dokładnie 17 121 elektrycznych samochodów osobowych. Ponad połowa z nich to samochody w 100% elektryczne (BEV), a pozostałe stanowią hybrydy plug-in (PHEV). W stosunku do poprzedniego roku rynek ten zanotował 120-procentowy wzrost. Takie technologie jak fotowoltaika dla domu są póki co znacznie popularniejsze, co nie przekreśla potencjału transportu zeroemisyjnego.

Co mówią powyższe dane? To, że dla kilkunastu tysięcy polskich kierowców elektromobilność transport zeroemisyjny jest teraźniejszością. Z drugiej strony, to wciąż stosunkowa nisza, na co ma wpływ kilka istotnych czynników. Tendencja wzrostowa daje jednak nadzieję, ponieważ:

  • ceny w stosunku do aut z tradycyjnymi napędami zaczynają się wyrównywać,
  • rośnie liczba publicznych stacji ładowania,
  • trend ekologicznego transportu przybiera na znaczeniu – coraz więcej Polaków poznaje samochody elektryczne i jest ciekawych ich działania.

Warto też zauważyć, jak łatwe jest ładowanie samochodów elektrycznych w domu. Ale czy tanie? Dowiedz się więcej na temat możliwych oszczędności z dalszej części artykułu.

Jakie panele słoneczne wybrać do systemów ładowania EV

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest proste, ponieważ wystarczy podłączyć przewód do zwykłego gniazdka, np. w garażu. Problemem jest jednak niska moc ładowania, w związku z czym trwa ono nawet do kilkudziesięciu godzin. Rozwiązania technologiczne, które przyspieszają ten proces dzięki wyższej mocy, w konsekwencji pobierają więcej energii. Tymczasem niezależnie od sposobu i długości ładowania każdemu właścicielowi zależy na ograniczeniu wydatków. Jeśli wiesz, co to jest fotowoltaika, zdajesz sobie sprawę, jak rozwiązać kwestię kosztów za prąd. Zaprojektowanie i wykonanie instalacji uwzględniającej zapotrzebowanie energii do stacji ładowania samochodów elektrycznych w domu to kwestia wykonania odpowiednich obliczeń.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu będzie ograniczony niemal do zera, jeżeli zainwestujesz w panele fotowoltaiczne o mocy i sprawności odpowiadającej na potrzebę autokonsumpcji. Mniej istotne jest, czy wybierzesz panele mono- lub polikrystaliczne – ma to znaczenie, gdy chodzi np. o liczbę modułów na dachu, ale wpływa na samą możliwość ładowania samochodów elektrycznych. Z wyprodukowanym ze Słońca prądem możesz przecież robić, co zechcesz.

Jak dużą baterię posiadasz w samochodzie elektrycznym?

Standardowa bateria w samochodzie elektrycznym ma konstrukcję litowo-jonową, w czym przypomina chociażby akumulatory urządzeń mobilnych. Jakie są jej parametry? Przykładowo, bateria w samochodzie Tesla Model 3 charakteryzuje się:

  • pojemnością 80,5 kWh,
  • napięciem 350 V,
  • maksymalną mocą ładowania 184 kW.

Należy jednak zauważyć, że ładowarka Tesla Supercharger ładuje z maksymalną mocą 120 kW. Aby ustalić, jakie oszczędności zagwarantuje fotowoltaika, sprawdź, jakie są właściwości baterii w elektrycznym samochodzie, który posiadasz lub planujesz zakupić.

Oblicz, ile paneli potrzebujesz

Każde gospodarstwo domowe zużywa przez rok określoną ilość kWh energii, np. 2000. Mając na uwadze planowany przebieg „elektrykiem” w ciągu roku i znając parametry jego baterii, można określić prognozowaną liczbę ładowań, a w konsekwencji dopisać do rocznego zużycia kolejne np. 2000 kWh. Gdy znasz już pełne, średnie, planowane zużycie prądu dla nieruchomości, pora dostosować do niego projekt paneli. Twoją mikroinstalację może tworzyć np. 10 paneli fotowoltaicznych po 400 W każdy (łączna moc 4 kW). Szczegóły warto ustalić z firmą odpowiedzialną za projekt i montaż paneli.

Pomyśl o jutrze już dziś

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu wyposażonym w fotowoltaikę? Praktycznie nic, jeżeli instalacja całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na prąd. Są różne wady i zalety fotowoltaiki, ale jedno jest pewne: możesz dopasować moc i parametry systemu do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli jest nią ładowania auta elektrycznego w domu, nic nie stoi na przeszkodzie. Co więcej, inwestycja będzie jeszcze łatwiejsza dzięki pozyskaniu dotacji. Pomyśl o jutrze już dziś. Miej świadomość, że lada moment dofinansowania do fotowoltaiki (prawdopodobnie poszerzony program Mój Prąd) będą uwzględniać ładowanie samochodu w domu i tworzenie stacji pod kątem rozwijającej się elektromobilności.

Podsumowanie

Samochód na panele słoneczne to futurystyczna wizja sprzed lat, która obecnie staje się rzeczywistością. W tym znaczeniu, że ładowanie samochodów elektrycznych w domu jest darmowe dzięki zastosowaniu instalacji solarnych. Tak jak fotowoltaika dla firm przynosi oszczędności w biznesie, tak docenia się jej atrakcyjny charakter z punktu widzenia klienta indywidualnego. W tym kierowców, którzy wybrali nowatorski, zeroemisyjny transport.