Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne - co wybrać?

Dodano:
22/11/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Jeśli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, możesz zdecydować się na wykorzystanie paneli monokrystalicznych lub polikrystalicznych. Czym się one charakteryzują? Jakie są ich zalety i wady? Jakie różnice występują pomiędzy nimi? Które z nich wybrać i dlaczego? Na te i inne pytania dotyczące podziału ogniw solarnych odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Moduły solarne są podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej. To one odpowiadają za absorbcję promieniowania słonecznego i zamieniają je w prąd stały, aby następnie przesyłać do falownika, który konwertuje go w prąd zmienny o parametrach pozwalających na wprowadzenie do sieci energetycznej w celu zasilenia urządzeń domowych. W ten sposób fotowoltaika wykorzystuje zjawisko fotowoltaiczne polegające na tym, że obiekt, na który padają promienie słoneczne, gromadzi w sobie siłę elektromotoryczną,. Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, zapoznaj się z artykułem, w którym dokładnie wyjaśniamy, jak działa i co to jest fotowoltaika.

Jak zbudowane są panele monokrystaliczne?

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli słonecznych, jednak mogą być one wykonane w dwóch różnych technologiach: monokrystalicznej i polikrystalicznej. Zacznijmy od opisu tego pierwszego rodzaju modułów solarnych, które z reguły mają ciemnogranatowy lub czarny kolor, a do ich wykonania wykorzystuje się monokryształy krzemu. Każdy kryształ tworzy osobne ogniwo słoneczne, co przekłada się na wysoką wydajność działania, jaką osiąga fotowoltaika dla domu czy firmy składająca się z paneli monokrystalicznych. Ich cechą charakterystyczną jest ośmiokątny kształt ze specyficznymi, przyciętymi rogami.

Panele monokrystaliczne – zalety i wady

Zalety:

 • Wysoka wydajność – jeżeli zależy Ci na jak największych uzyskach energii, wybierz panele monokrystaliczne, które gwarantują maksymalną efektywność działania – ich sprawność z reguły przekracza 20%.
 • Niewielki rozmiar – z uwagi na bardzo dobrą wydajność fotowoltaika dla firm i domów skonstruowana z paneli monokrystalicznych wymaga mniejszej liczby ogniw do wygenerowania niezbędnych ilości energii.
 • Długa żywotność – decydując się na panele monokrystaliczne, możesz się spodziewać, że będą z powodzeniem pracowały przez co najmniej 20 lat.
 • Atrakcyjny design – nowoczesny wygląd to dla wielu osób zaleta, która decyduje o wyborze.
 • Dobra wytrzymałość na wysokie temperatury – ogniwa mono są polecane w miejscach, w których panuje ponadprzeciętnie duże nasłonecznienie, a temperatury osiągają wartość powyżej 25-30 stopni, ponieważ nawet w takich warunkach zachowują swoje pierwotne właściwości.

Wady:

 • Wysoka cena ­– za jakość się płaci, a że w przypadku paneli monokrystalicznych znajduje się ona na najwyższym poziomie, koszt ich zakupu jest relatywnie duży.

Jak zbudowane są panele polikrystaliczne?

Innym rodzajem są moduły polikrystaliczne, których produkcja jest o wiele mniej skomplikowana niż monokrystalicznych. Choć również powstają z krzemu, to do ich wykonania wykorzystuje nie pojedyncze kryształy, lecz całe bloki krzemowe, z których następnie wycina się ogniwa. Wymaga to mniej pracy i wpływa na kształt oraz kolor paneli polikrystalicznych, ponieważ są one prostokątne i jasnoniebieskie, a ich powierzchnia jest ziarnista. W zakupie są tańsze niż monokrystaliczne, ale też pracują z niższą wydajnością i w związku z tym generują mniej energii elektrycznej.

Panele polikrystaliczne – zalety i wady

Zalety:

 • Niska cena – nie da się ukryć, że głównym aspektem, który przemawia za wyborem paneli polikrystalicznych, jest niski koszt zakupu. Tym samym za stosunkowo niewielką cenę można wyposażyć nieruchomość w panele fotowoltaiczne.
 • Bardziej ekologiczna produkcja – wytworzenie ogniw polikrystalicznych generuje relatywnie niewielką ilość zanieczyszczeń, m.in. z uwagi na brak konieczności przycinania rogów.
 • Trwałość – nowoczesne panele polikrystaliczne osiągają żywotność przekraczającą 20 lat.

Wady:

 • Niska wydajność panele polikrystaliczne pracują ze sprawnością wynoszącą kilkanaście procent (jej wartość przeważnie nie przekracza 20%), a więc do wyprodukowania odpowiedniej ilości energii konieczna jest ich większa powierzchnia.
 • Spadek wydajności przy wysokich temperaturach – gdy na dworze jest gorąco, sprawność paneli polikrystalicznych znacząco się obniża.
 • Zajmują więcej miejsca – z uwagi na relatywnie niską wydajność konieczne jest zastosowanie większej liczby polikrystalicznych ogniw solarnych, żeby wyprodukować określoną ilość energii.

Czym się różnią panele monokrystaliczne od polikrystalicznych?

Podstawowa różnica pomiędzy polikrystalicznymi a monokrystalicznymi panelami fotowoltaicznymi polega na ich budowie. Podczas gdy każde ogniwo monokrystaliczne składa się z pojedynczego kryształu krzemu, moduły polikrystaliczne powstają z całych bloków krzemowych, które są następnie przycinane. Ten aspekt przekłada się bezpośrednio zarówno na koszt produkcji i wygląd fotowoltaiki, jak i jej wydajność. Mianowicie panele monokrystaliczne pracują efektywniej, tzn. przy takiej samej powierzchni wytwarzają więcej prądu, a więc wystarczy ich mniejsza ilość, żeby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Cenowo korzystniej wypadają modele polikrystaliczne, ale należy mieć na uwadze fakt, że trzeba kupić więcej tego rodzaju paneli, żeby osiągnąć zadowalający efekt. Różnice dotyczą również designu – panele monokrystaliczne są gładkie, mają przycięte rogi i ciemny kolor, zaś polikrystaliczne są prostokątne, a ich powierzchnia jest chropowata. Co istotne, dofinasowanie do fotowoltaiki jest dostępnie niezależnie od tego, jakie moduły solarne zostaną użyte do wykonania instalacji.

Które panele lepsze fotowoltaiczne są lepsze – monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Na podstawie opisanych powyżej zalet i wad poszczególnych ogniw solarnych łatwo dojść do wniosku, że pod względem wydajności i jakości lepszym wyborem są panele monokrystaliczne. Polecamy je w szczególności, gdy dysponujesz ograniczoną powierzchnią montażu. Doskonale nadają się do zastosowania na dachu i gruncie, jednak jeśli posiadasz ograniczony budżet i zależy Ci na niskiej cenie, pod względem finansowym nie spełnią Twoich wymagań, bo po prostu są drogie.

Jeżeli więc zależy Ci na efektywności działania, atrakcyjnym designie i trwałości instalacji fotowoltaicznej, zdecydowanie lepszym wyborem będą panele monokrystaliczne. Czy to znaczy, że polikrystaliczne nie nadają się do niczego? W żadnym wypadku! Dysponując dużą ilością miejsca na dachu, z powodzeniem możesz skorzystać z tego rodzaju ogniw – zakładając ich nieco więcej niż monokrystalicznych, uzyskasz identyczną moc i instalacja będzie produkować tyle samo energii. A przy tym oszczędzisz pieniądze, bo zakup modeli polikrystalicznych jest tańszy.

Jednym z kryteriów wyboru jest także design paneli fotowoltaicznych. Obiektywnie rzecz biorąc i kierując się opiniami użytkowników oraz specjalistów, można stwierdzić, że ciemne ogniwa monokrystaliczne są atrakcyjniejsze pod względem wizualnym niż polikrystaliczne o niebieskim kolorze, które co do zasady trudniej dopasować do stylistyki nieruchomości. Czerń paneli monokrystalicznych znacznie łatwiej wtapia się w otoczenie niż rzucający się w oczy kolor niebieski, który jest charakterystyczny dla ogniw polikrystalicznych.

Czy można łączyć panele monokrystaliczne z polikrystalicznymi?

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne różnią się pod względem wydajności pracy, designu i wytrzymałości, jednak w gruncie rzeczy działają na takiej samej zasadzie i wykorzystują identyczne zjawisko. To oznacza, że istnieje możliwość ich łączenia w ramach jednej instalacji, lecz trzeba pamiętać, aby ich parametry były jednakowe lub mocno zbliżone do siebie. W takiej sytuacji różne moduły mogą być z powodzeniem ze sobą połączone szeregowo.

Podsumowanie

Podsumowując powyższe rozważania, można stwierdzić, że pod wieloma względami panele monokrystaliczne przewyższają polikrystaliczne. Należy jednak mieć na uwadze, że jest do teza dość generalna, a z powodu szybkiego rozwoju technologii fotowoltaicznych coraz mniej aktualna. Okazuje się, że nawet tańsze ogniwa polikrystaliczne mogą osiągać wydajność zbliżoną do droższych monokrystalicznych – równie ważna jak rodzaj modułu jest bowiem sama jakość danego modelu. Decydując się na panele polikrystaliczne z górnej półki, pochodzące od najlepszych producentów i o dobrych parametrach, można liczyć na zbliżone lub nawet lepsze osiągi niż w przypadku kiepskich paneli monokrystalicznych.

Równie ważną kwestią jest możliwość obniżenia kosztów inwestycji w dowolny rodzaju ogniw poprzez pozyskanie dofinansowania, np. z programu Mój Prąd 3.0 w 2021. Dotacje są dostępne zarówno dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych. Niezależnie o tego, czy wybierzesz panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne, zadbaj też o to, żeby fotowoltaika dla rolnika, domu albo firmy została zaprojektowana i zamontowana przez doświadczonych i odpowiednio wykwalifikowanych fachowców. Tylko wtedy możesz oczekiwać maksymalnej wydajności i optymalnej pracy przez 12 miesięcy w roku. Skontaktuj się z Edison Energia, a kompleksowo wykonamy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną!