Oszustwo na panele fotowoltaiczne. Na co uważać?

Dodano:
23/2/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

W branży fotowoltaicznej, podobnie jak każdej innej, zdarzają się przypadki oszustw. W tym artykule przedstawiamy nieuczciwe praktyki i jednocześnie podpowiadamy, jak nie zostać ich ofiarą.

Oszustwo na panele słoneczne

To, że fotowoltaika dla domu cieszy się dynamicznie rosnącym zainteresowaniem Polaków, jest faktem. Na rynku pojawiło się bardzo dużo firm oferujących sprzedaż i montaż paneli. Niestety, im większy boom i konkurencja, tym łatwiej o pojawienie się w branży pojedynczych oszustów, wykorzystujących niewiedzę, zaufanie czy potrzebę oszczędności klientów.

Jedną z oburzających historii można było poznać za sprawą programu „Interwencja” emitowanego w telewizji Polsat. Redakcja przedstawiła ofiary Tomasza D. z Warszawy. Mężczyzna reklamował się jako specjalista kompleksowo pomagający w założeniu instalacji fotowoltaicznej. Kusił potencjalnych klientów krótkim terminem realizacji oraz wszechstronną pomocą. W rzeczywistości:

  • namawiał do zaciągania kredytów,
  • pobierał zaliczki w wysokości co najmniej kilkunastu tysięcy zł,
  • znikał z pieniędzmi, nie realizując zlecenia.

Okazało się również, że Tomasz D. oszukał wspólnika. Dziś jest poszukiwany przez kilka prokuratur.

To przykład oszustwa polegającego na wyłudzeniu pieniędzy w formie zaliczki na poczet produktów i usług, których nie zamierza się dostarczyć. Klient wie, co to jest fotowoltaika, chce zainwestować w zieloną energię, ale niestety pada ofiarą oszusta, który obiecuje kompleksowe wsparcie czy atrakcyjne ceny. Na szczęście w skali całej branży oszustwo na panele fotowoltaiczne to rzadka sytuacja.

Panele fotowoltaiczne – co obejmuje gwarancja i jak długo trwa?

Standardowa instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli, inwertera (falownika), okablowania i podzespołów montażowych oraz mocujących. Praktycznie każdy z tych elementów podlega gwarancji producenta. Przykładowo, panele wiodących marek są objęte gwarancją produktową (np. na 15 lat) i wydajności (w której istnieją zapewnienia dotyczące spadku uzysku mocy na przestrzeni lat). Do tego dochodzą gwarancje oferowane przez firmę sprzedającą i montażową. Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się ze szczegółami gwarancji. Kiedy zadziała? Czy zapewnia serwis i wymianę uszkodzonych części? Po czyjej stronie leży odpowiedzialność za realizację gwarancji? To ważne pytania, na które należy sobie odpowiedzieć.

Wiarygodność firmy i opinie klientów

Bogata w treść strona internetowa, regularnie prowadzone konta w mediach społecznościowych, pełne dane kontaktowe, sprawdzona tożsamość pracowników, brak powtarzających się, niepokojących opinii w Internecie – to wyróżniki wiarygodnej, polecanej firmy. Im dłuższy staż na rynku, tym bardziej rośnie pewność, że przedsiębiorstwo działa uczciwie, a oszustwo na fotowoltaikę nie wchodzi w grę.

Czy wykonawca posiada OC?

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy firma oferująca montaż instalacji posiada polisę OC związaną z wykonywanymi usługami. Fotowoltaika dla firm i domów powinna podlegać ubezpieczeniu w trakcie realizacji.

Podsumowanie

Aby uniknąć oszustwa na panele fotowoltaiczne, nie szukaj oszczędności na siłę. Wybierz wiarygodną, otwartą na komunikację firmę, która może pochwalić się wieloma udanymi realizacjami. Fotowoltaika wymaga fachowego i rzetelnego podejścia!