Zalety płynące z fotowoltaiki.

Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz popularniejsza i zyskuje coraz to szersze grono sympatyków. Z czego wynika tak dynamiczny wzrost zainteresowania energią słoneczną i jakie korzyści niesie za sobą instalacja fotowoltaiczna?Zapraszamy do lektury!

Foto: Edison Energia

Niewątpliwie wzrasta nasza świadomość ekologiczna, coraz więcej osób docenia zieloną energię nie tylko za ochronę środowiska, ale również przez aspekt ekonomiczny. Poznaj 10 zalet korzystania z własnych paneli fotowoltaicznych.

1. Energia elektryczna cały czas drożeje, instalując własne panele fotowoltaiczne stajemy się niezależnym dostawcą własnego prądu, dzięki czemu nie musimy martwić się o kolejne podwyżki cen przez następne 40 lat.

2. Energia ze słońca jest darmowym, lokalnie dostępnym zasobem odnawialnym, który w przeciwieństwie do paliw kopalnych nigdy się nie wyczerpie. Instalacja fotowoltaiczna nie ingeruje w środowisko naturalne oraz nie wytwarza żadnych szkodliwych dla nas substancji

3. Korzystając z coraz powszechniejszych form dofinansowania do własnych paneli fotowoltaicznych, energia odnawialna przestała być nieosiągalna. Program rządowy Mój Prąd to bezzwrotne dofinansowanie do paneli słonecznych do 5000 zł, natomiast ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podatku wydatków poniesionych na modernizację domu jednorodzinnego. Pozyskane środki pozwalają w dużym stopniu zmniejszyć koszt budowy własnej elektrowni słonecznej.Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dotacji Mój Prąd, przeczytaj artykuł „Mój Prąd” – dofinansowanie do fotowoltaiki.Na temat ulgi termomodernizacyjnej znajdziesz przydatne informacje w tym artykule Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

4.Energia wytwarzana przez panele fotowoltaiczne jest czysta i cicha. Oznacza to zerową emisję CO2 przy stałej produkcji prądu w przeciwieństwie do paliw kopalnych, których spalanie nie tylko negatywnie wpływa na stan zdrowia ludzi, ale również prowadzi do poważnych w skutkach zmian klimatycznych

5. Nadwyżki zgromadzonej energii mogą zostać sprzedane lub wykorzystane w momencie zmniejszonej wydajności paneli słonecznych np. w miesiącach zimowych. Poziom produkcji energii mimo wszystko nigdy nie spadnie do zera.

6. Niezawodność paneli fotowoltaicznych – ciekawostką jest to, iż pierwotnie ogniwa fotowoltaiczne zostały opracowane do stosowania w trudnych warunkach w kosmosie, do zasilania stellit czy sond kosmicznych.Gwarancja na panele słoneczne wynosi 25 lat, a dobrej jakości panele fotowoltaiczne mogą służyć nawet 40 lat.

7. Niewątpliwie dużą zaletą jest również różnorodność powierzchni montażowych. Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane zarówno na dachach domów, budynkach przynależnych jak np. garaże czy budynki gospodarcze, a także gruncie. W praktyce oznacza to, iż domy o niewystarczającej ilości miejsca na dachu, również mogą pozwolić sobie na własną elektrownie słoneczną.

8. Plusem takiej instalacji jest możliwość optymalizowania ustawień modułów. Najkorzystniejszą orientacją dla paneli słonecznych jest strona południowa, tak więc instalacje fotowoltaiczną na gruncie można bez problemu na tę stronę skierować co wpłynie pozytywnie na jej wydajność.

9. Szybki montaż paneli – Sam montaż paneli słonecznych trwa zazwyczaj tylko jeden dzień. Ponadto decydując się na instalację fotowoltaiczną, której moc nie przekracza 50 kW, a całość konstrukcji na budynku nie przekracza 3m, nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Podobnie dzieje się w przypadku instalacji wolnostojącej.

10. Nie musisz martwić się o przerwy w dostawie energii słonecznej w pochmurny dzień. Panele słoneczne skonstruowane są tak, aby wytwarzać energię elektryczną przy każdych warunkach atmosferycznych. Co prawda zmiana wydajności paneli fotowoltaicznych zależy od nasłonecznienia, natomiast nigdy nie nastąpi całkowity spadek poziomu wytwarzania energii. Dzięki systemom monitorującym w Twoim telefonie, będziesz mógł na bieżąco kontrolować ilość wytwarzanego prądu.

Podsumowując, korzyści płynące z własnej instalacji fotowoltaicznej zdecydowanie przeważają nad kosztem, który staje się inwestycją z szybkim zwrotem oraz oszczędnością przez kolejne lata!