Jaki rodzaj dachu jest najlepszy dla paneli słonecznych?

Dodano:
25/1/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Jeżeli rozważasz montaż paneli solarnych na dachu, jego rodzaj i konstrukcja są jednymi z kluczowych aspektów realizacji całej inwestycji, w dużej mierze decydując o jej wydajności, a co za tym idzie – opłacalności. Pojawia się zatem pytanie, jaki dach do fotowoltaiki jest najlepszy. W niniejszym artykule udzielamy na nie odpowiedzi, analizując różne rodzaje i materiały, z których wykonuje się konstrukcje.

Rodzaje dachu ze względu na kształt

Jaki rodzaj dachu do fotowoltaiki wybrać? Decyzja zależy w dużej mierze od jego kształtu. Przeanalizujemy poszczególne typy konstrukcji dachowych w kontekście tego, czy fotowoltaika dla domu lub firmy jest w ich przypadku właściwym rozwiązaniem.

Dachy płaskie

Aby zamontować panele słoneczne na dachu płaskim, konieczne jest zastosowanie specjalnych konstrukcji montażowych, które pozwalają na ustawienie modułów pod optymalnym kątem 30-40 stopni. To zwiększa koszty inwestycji, ale zaletą montażu paneli na dachu płaskim jest łatwa dostępność i brak konieczności dostosowywania się do istniejącej budowy dachu.

Dachy kopertowe

Dach kopertowy jest zbudowany z płaszczyzn ustawionych w różnych kierunkach, dlatego nie da się uzyskać jednolitego nasłonecznienia na każdej z nich. Nie zmienia to faktu, że można z powodzeniem zamontować panele na płaszczyźnie skierowanej w kierunku południowym lub zastosować inwerter łańcuchowy z dwoma wejściami MPPT albo falownik wyposażony w optymalizatory mocy.

Dachy dwuspadowe

Tego typu dach do fotowoltaiki nadaje się bardzo dobrze, jeśli tylko jego orientacja jest południowa.

Dachy wielospadowe

Fotowoltaika dla firm i domów na dachach wielospadowych jest możliwa, jednak realizację inwestycji komplikuje niejednorodna konstrukcja powierzchni. Wymaga ona montażu paneli w różnych miejscach, nierzadko w dużej odległości od siebie.  

Dachy jednospadowe

To zdecydowanie najlepszy dach do fotowoltaiki, o ile tylko jest skierowany na południe, a jego kąt nachylenia wynosi 30-40 stopni. Jednorodna, gładka powierzchnia skierowana w jednym, określonym kierunku gwarantuje identyczne nasłonecznienie przez cały czas, co sprawia, że fotowoltaika działa najwydajniej.

Rodzaje dachu ze względu na rodzaj pokrycia

Nie tylko kształt, ale również pokrycie dachu wpływa na to, czy opłaca się i czy w ogóle można zastosować panele fotowoltaiczne. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom, analizując je pod kątem montażu modułów solarnych.

Dachówki

Fotowoltaika na dachu wykończonym dachówkami jest jak najbardziej możliwa do zamontowania. To bardzo popularne pokrycie, do którego łatwo da się dopasować panele słoneczne.

Blachodachówki

Również w przypadku dachów pokrytych blachodachówką możliwe jest zamontowanie fotowoltaiki przy użyciu prostych elementów mocujących. Nie ma potrzeby dokonywania żadnych zmian w konstrukcji dachu.

Styropapa

Styropapa dobrze nadaje się do montażu fotowoltaiki ze względu na gładką fakturę. Panele z powodzeniem stawia się na dachu ze styropapy o konstrukcji zarówno skośnej, jak i płaskiej.

Beton

Beton to materiał doskonale nadający się do montażu instalacji solarnej, który nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych elementów ani ingerowania w konstrukcję dachu. Dzięki temu inwestycja w panele nie generuje dodatkowych kosztów.

Jaki rodzaj dachu jest najlepszy dla paneli fotowoltaicznych?

Choć teoretycznie panele fotowoltaiczne można zamontować na każdym dachu bez względu na pokrycie, materiał wykonania i kształt, jedne konstrukcje bardziej się do tego nadają niż inne. Najlepszy dach do fotowoltaiki jest skośny, jednospadowy i wykonany z betonu, podczas gdy w przypadku innych rodzajów konieczne są różnego typu dodatkowe prace, co zwiększa koszty inwestycji. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet właściciele budynków z innym dachem niż jednospadowy skośny powinni poważnie rozważyć inwestycję w fotowoltaikę, bo także dla nich jest ona opłacalna.

Czy panele na dachu płaskim są bezpieczne?

Płaski rodzaj dachu jak najbardziej nadaje się do zamontowania systemu fotowoltaicznego. Rozważając wady i zalety fotowoltaiki, trzeba jednak pamiętać, że panele muszą być ustawione pod pochyłym kątem, dlatego nie można ich po prostu położyć na płaskim dachu i wymagane jest użycie specjalnych konstrukcji. Dzięki nim da się w odpowiedni sposób ustawić moduły słoneczne na dachu. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak one działają, przeczytaj artykuł, w którym wyjaśniamy, co to jest fotowoltaika.

Podsumowanie

Instalacje fotowoltaiczne są uniwersalne i możliwe do zamontowana na dachach różnego rodzaju. Współpraca z profesjonalną ekipą montażową, wybór wysokiej jakość paneli i komponentów tworzących system solarny i w razie potrzeby zastosowanie dodatkowych elementów mocujących sprawia, że montaż paneli warto poważnie rozważyć niezależnie od tego, jakiego rodzaju dach się posiada. Do inwestycji zachęca nie tylko opłacalność i ekologiczność samego systemu, ale też dofinansowanie do fotowoltaiki, w którego uzyskaniu pomaga nasza firma Edison Energia.