Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Dodano:
6/9/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Cykl życia produktów, maszyn i urządzeń jest mniej więcej określony. Przed zakupem można przewidzieć, czy będą służyły kilka, czy raczej kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt lat. A jak sytuacja wygląda w przypadku paneli fotowoltaicznych? Jaka jest ich żywotność i jak o nie dbać, żeby zapewnić maksymalnie długotrwałe użytkowanie? Zasiądź do lektury i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

Co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, które trzeba przeznaczyć na realizację, sprawiają, że fotowoltaika jest stosunkowo drogim rozwiązaniem, choć jednocześnie trzeba pamiętać, że zwraca się zaledwie po kilku latach użytkowania – z reguły okres ten wynosi od 6 do 9 lat. Po tym czasie można liczyć na produkcję w pełni darmowej energii elektrycznej ze Słońca, jednak z pewnością zależy Ci na tym, żeby fotowoltaika dla domu czy firmy służyła znacznie dłużej.

Prawdę mówiąc, żywotność paneli fotowoltaicznych jest trudna do jednoznacznego określenia, choć można się pokusić o prognozy, które wskazują, że są to bardzo trwałe urządzenia. Świadczyć o tym może m.in. fakt, że obecnie najstarsze instalacje solarne mają obecnie ok. 60 lat i wciąż pracują. Należy jednak wziąć pod uwagę, że są to wyjątkowe konstrukcje – standardowe panele raczej tak długo nie posłużą. W takim razie jak długo działa fotowoltaika dla firm czy budynków mieszkalnych?

Na podstawie żywotności paneli produkowanych ok. 2000 roku można stwierdzić, że trwałość technologii solarnych wynosi co najmniej 20 lat. Moduły montowane na przełomie wieków z powodzenie działają bowiem do dzisiaj, jednak nie znaczy, że produkowane obecnie ogniwa prezentują taką samą żywotność – z całą pewnością można stwierdzić, że są jeszcze trwalsze. Wynika to oczywiście z rozwoju technologii solarnych, które stają się coraz bardziej zaawansowane, wydajniejsze i żywotne, gwarantują użytkowanie przez pokolenia. Sprawdź nasz artykuł: fotowoltaika wady i zalety aby dowiedzieć się więcej.

Mimo że gwarancja produktowa wytwarzanych obecnie paneli opiewa na 20-25 lat, można przyjąć, że nawet po jej zakończeniu będą one z powodzeniem generować energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Eksperci uważają, że współczesne moduły solarne osiągną żywotność sięgają aż 40-50 lat. Oczywiście ich trwałość zależy od konkretnego produktu – im lepszy jakościowo model, tym prawdopodobnie dłużej będzie służył użytkownikom. Dlatego warto inwestować w dobre panele i przeznaczyć trochę więcej środków na ich zakup, aby zwróciły się poprzez długą żywotność. Nie znaczy to jednak, że wraz z eksploatacją nie spada efektywność ich pracy, bo tak się niestety dzieje, o czym piszemy poniżej.

Moc paneli fotowoltaicznych po kilku latach

Jak wszystkie urządzenia i maszyny, tak i panele solarne wyczerpują się i wraz z biegiem czasu działają coraz mniej skutecznie. Upływ lat decyduje o tym, że sprawność paneli fotowoltaicznych sukcesywnie spada, w związku z czym ilość wyprodukowanego prądu obniża się z roku na rok. Na szczęście są to dość symboliczne straty – szacuje się, że po 12 miesiącach eksplantacji moduły słoneczne tracą ok. 0,5 pkt. proc. wydajności. Oznacza to, że po 10 latach panele, które początkowo pracowały z wydajnością 20%, będą wytwarzać prąd elektryczny z efektywnością na poziomie 15%.

Co jednak ciekawe, spadki efektywności pracy paneli fotowoltaicznych nie są jednakowe we wszystkich częściach globu i zależą od lokalizacji. Pod tym względem mieszkańcy Europy mają powodu do zadowolenia, ponieważ właśnie na Starym Kontynencie odnotowuje się najmniejsze spadki skuteczności działania fotowoltaiki. Wynika to z rzadkiego występowania skrajnych warunków atmosferycznych, które są jednym z głównych czynników przyczyniających się do obniżki efektywności pracy paneli solarnych.

Ponadto spadek wydajności rzędu 0,5% rocznie nie przebiega liniowo z roku na roku. Mianowicie największą utratę mocy można zauważyć się w początkowym okresie eksploatacji, tzn. w pierwszych 5-10 latach, po czym obniżka efektywności działania następuje w znacznie wolniejszym tempie. Jeżeli dojdzie do utraty mocy w wysokości 20%, można uznać panele fotowoltaiczne za niesprawne i dokonać ich wymiany na nowe modele.

Wiedząc, co to jest fotowoltaika i jak działa, zasadne staje się pytanie, z czego wynika spadek jej wydajności. Otóż jest on efektem kilku procesów i zjawisk, w tym m.in. mikrouszkodzeń modułów będących efektem długotrwałego wystawienia na oddziaływanie promieni słonecznych. Wbrew pozorom ekstremalnie wysokie temperatury nie są niczym dobrym dla ogniw solarnych i sprawiają, że instalacja fotowoltaiczna traci swoją wydajność. Również intensywny grad i zamarzający śnieg czy deszcz mogą prowadzić do nadwyrężenia paneli, a co za tym idzie – ograniczenia efektywności ich działania.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Mimo że zasadniczo moduły solarne są bezobsługowe i działają bez ludzkiej ingerencji, warto na bieżąco kontrolować ich pracy, aby wiedzieć, czy nie doszło do nagłego spadku sprawności lub sytuacji, które mogłyby obniżyć ich żywotność. Współczesne technologie umożliwiają precyzyjny monitoring za pośrednictwem prostych w obsłudze i czytelnych aplikacji mobilnych. W razie potrzeby, gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, skontaktuj się z firmą serwisową.

Od czasu do czasu weryfikuj także stan oprzyrządowania i okablowania. Upewnij się, że są one prawidłowo rozłożone i nie doszło do ich uszkodzenia, np. przez gryzonie znajdujące się w domu. Pamiętaj także o czyszczeniu paneli kilka razy w roku, w tym przede wszystkim latem i w czasie braku opadów, bo w takich warunkach najłatwiej o zapylenie, które wyjątkowo szkodzi instalacji fotowoltaicznej.

Gwarancja żywotności

Każdy panel fotowoltaiczny jest objęty gwarancją wydajności, która polega na tym, że producent dopuszcza określony spadek mocy we wskazanym czasie – jeżeli utrata efektywności będzie wyższa, niż przewidziano, klienta ma prawo zwrócić urządzenia do bezpłatnej naprawy lub w celu wymiany na nowy model. Gwarancja tego rodzaju opiewa przeważnie na 20-25 lat i mniej więcej wskazuje na żywotność paneli. Większość producentów ustanawia poziom utraty wydajności od 0,35% do 0,5% w ciągu roku. Trzeba pamiętać, że są to straty maksymalne, więc w praktyce powinny być one o wiele niższe. Łatwo więc obliczyć po 25 latach użytkowania instalacja fotowoltaiczna będzie pracować ze skutecznością odpowiadającą ok. 80% początkowej wydajności.

Jednocześnie nie można zapominać, że fotowoltaika składa się nie tylko z paneli, ale również inwertera, który wraz z nimi jest głównym elementem tworzącym system solarny do produkcji darmowej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Inwerter, jak inaczej określa się to urządzenie, odpowiada za zamianę energii słonecznej w elektrycznej, więc odgrywa kluczową rolę dla działania całego systemu. Jaka jest w takim razie jego żywotność?

Przeważnie falownik jest mniej wytrzymały niż panele, ponieważ z reguły pracuje 10-20 lat. Alternatywnym wyborem są tzw. mikroinwertery instalowane osobno przy każdym module, których żywotność – podobnie jak efektywność – jest lepsza, jednak są one też droższe w zakupie. Warto jednak podkreślić, że w odróżnieniu od paneli słonecznych falownik nie traci swojej wydajności i cały czas pracują z jednakową efektywnością.

Podsumowanie

Jak widać, żywotność paneli fotowoltaicznych jest bardzo długa i znacząco przekracza okres, po którym inwestycja w ich zakup i montaż się zwraca. Podczas gdy na pełną amortyzację instalacji solarnej czeka się ok. 6-9 lat, może być ona z powodzeniem użytkowana przez dziesięciolecia. I nawet niewielki spadek wydajnością na przestrzeni lat nie jest czymś, czym należy się martwić. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto postarać się o dofinasowanie do fotowoltaiki i zdecydować się na montaż paneli słonecznych zarówno w domu, jak i firmie.