Jak zarabiać na fotowoltaice? 

Dodano:
5/5/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zastanawiasz się, czy można zarobić na fotowoltaice? Inwestycja w panele słoneczne może być nie tylko źródłem oszczędności, ale również sposobem na zarobek. W tym artykule przedstawiamy kilka finansowych perspektyw wynikających z posiadania instalacji solarnej, która przynosi dochody, więc tym bardziej warto rozważyć jej zakup.

Czy można zarabiać na fotowoltaice?

Standardowa fotowoltaika dla domu to instalacja, która docelowo ma służyć oszczędnościom poprzez zminimalizowanie wydatków na rachunki za prąd. System opustów, który opiszemy w dalszej części tekstów, nie służy do zarabiania, mnożenia kapitału, tylko do oszczędzania. To jednak niejedyna potencjalna korzyść.

Osoby, które zastanawiają się, jak zarabiać na fotowoltaice, powinny zainteresować się np. inwestycją w profesjonalne, duże farmy solarne. Kolejnym wątkiem, który warto poruszyć, są potencjalne zyski dla firm decydujących się na instalację fotowoltaiczną na budynku należącym do przedsiębiorstwa.

Polskie prawo jest na bieżąco dostosowywane do zmian na rynku energetycznym, dlatego dopuszcza różne formy legalnego korzystania z OZE. Produkcja prądu staje się rozproszona – w obecnych czasach już nie tylko duże elektrownie należące do państwowych koncernów zapewniają dostęp do energii. Rośnie rola prosumentów posiadających przydomowe czy firmowe mikroinstalacje, nie da się też przejść obojętnie obok coraz popularniejszych farm fotowoltaicznych należących do prywatnych inwestorów.

Dowiedz się, jakie korzyści przynosi fotowoltaika, ile można zarobić na posiadaniu instalacji i na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę w tym kontekście.

Ile można zarobić na fotowoltaice?

Na pytanie, ile można zarobić na fotowoltaice, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powtórzmy: prosument przede wszystkim oszczędza na stałych wydatkach, dlatego zyskiem jest możliwość przeznaczenia zaoszczędzonych środków na inne cele. Z kolei to, ile można zarobić na farmie fotowoltaiki, zależy z jednej strony od jej wielkości i mocy, a z drugiej od aukcji OZE, do których powrócimy w kolejnych fragmentach tekstu.

Zyski we własnym domu

Z uwagi na położenie geograficzne i warunki słoneczne w każdym zakątku Polski opłaca się zainwestować w panele solarne. Instalacja fotowoltaiczna jest wyrazem troski o środowisko naturalne, ale przede wszystkim okazją, aby zapomnieć, czym są wysokie rachunki za prąd. Zysk wynikający z regularnych, stałych oszczędności jest wyraźnie odczuwalny. Tymczasem koszty energii w Polsce będą stopniowo coraz wyższe, a już teraz są jednym z obciążeń domowego budżetu.

Wiedząc, kto to jest prosument, bez trudu dostrzeżesz potencjalne korzyści materialne. Osoba, która zarówno produkuje, jak i konsumuje energię, a posiada optymalnie zaprojektowaną i wykonana instalację, przestaje płacić wysokie rachunki za prąd. Przy aktualnych kosztach montażu paneli słonecznych i pozostałych elementów instalacji inwestycja zwraca się już po ok. 6-7 latach. Myśląc o oszczędnościach i zyskach, warto pamiętać m.in. o:

  • możliwości pozyskania dofinansowania w ramach rządowego programu Mój Prąd,
  • uldze termomodernizacyjnej – możliwości odliczenia części poniesionych kosztów od podstawy rocznego opodatkowania.

Dowiedz się, jak zostać prosumentem, aby odczuć korzyści finansowe płynące z faktu posiadania przydomowej instalacji solarnej. Zanim wyjaśnimy system opustów, przypomnijmy też, że fotowoltaika jest opłacalnym wyborem także dla przedsiębiorców.

Oszczędności rachunków w firmie

Istota przedsiębiorczości polega na maksymalizowaniu zysków z prowadzonej działalności. Podstawą efektywnego funkcjonowania na rynku jest też rozsądne gospodarowanie kosztami. Jeśli istnieją obszary, w których można oszczędzić, a nie odbija się to np. na jakości produkcji lub świadczonych usług, warto zdecydować się na odpowiednie kroki.

Doskonały przykład stanowi właśnie fotowoltaika dla firm. Prąd jest potrzebny do prowadzenia biura czy obsługi maszyn, więc możliwość odciążenia budżetu przedsiębiorstwa z comiesięcznych, stałych, wysokich wydatków na energię wydaje się nad wyraz kusząca. To możliwe pod warunkiem zainstalowania paneli i systemu o optymalnej mocy. Jeśli firma posiada np. przestrzeń na dachu hali produkcyjnej lub magazynu, rozwiązanie nasuwa się samo. Wystarczy zaufać profesjonalnej firmie realizującej inwestycję w sposób kompleksowy, aby już wkrótce odczuwać materialne zyski wynikające z oszczędności na stałych wydatkach.

Jak zostać prosumentem

Dla kogoś, kto wie, kim jest prosument, fotowoltaika jawi się jako bardzo opłacalny wybór. I rzeczywiście – jednoczesna produkcja i konsumpcja energii przynosi wiele korzyści. Mechanizm obowiązującego systemu opustów jest bardzo prosty.

  1. Inwestujesz w instalację fotowoltaiczną, montowaną np. na dachu.
  2. Zgłaszasz się do dystrybutora energii i podpisujesz nową umowę, a w Twoim budynku jest zakładany licznik dwukierunkowy.
  3. Zużywasz wyprodukowaną energię słoneczną na bieżąco, a nadwyżki są odprowadzane do ogólnej sieci.
  4. W razie zapotrzebowania odbierasz nadwyżki prądu – za każdą odprowadzoną 1 kWh przysługuje Ci 0,7 lub 0,8 kWh (odpowiednio dla instalacji o mocy 10-40 kW i do 10 kW).
  5. Jeżeli Twoja instalacja pozwala na całkowitą autokonsupcję i dostateczną produkcję nadwyżek, Twoje zużycie i produkcja energii bilansują się.

W ten sposób w ramach systemu bezgotówkowego przestajesz płacić wysokie rachunki za prąd. Wystarczy, że Twoja instalacja produkuje o 20-30% więcej energii, niż wynosi Twoje zapotrzebowanie, autokonsumpcja. Tak stajesz się prosumentem, który nawet jeśli nie zastanawia się, jak zarobić na fotowoltaice w ujęciu biznesowym, to przynajmniej regularnie oszczędza konkretną kwotę, którą może przeznaczyć na dowolny cel.

Farma fotowoltaiczna – produkcja prądu na sprzedaż

Międzynarodowe trendy zagościły również na polskim rynku – w coraz większej liczbie lokalizacji można podziwiać imponujące przestrzenie, w których produkuje się energię słoneczną. Prywatna farma fotowoltaiczna to biznes wymagający z jednej strony dużych środków, a z drugiej przynoszący inwestorom realne zyski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (ustawa OZE), prezes URE (Urzędu Regulacji Energetyki) ogłasza i rozstrzyga aukcje OZE. Na aukcjach swoje oferty przedstawiają profesjonalni wytwórcy energii. Rozumiejąc, czym jest farma fotowoltaiczna i ile można zarobić na fakcie jej posiadania, zaczynamy postrzegać branżę OZE jako bardzo perspektywiczną. Z roku na rok zapotrzebowanie na prąd z odnawialnych źródeł rośnie, co przekłada się na powstawanie kolejnych inwestycji. Już teraz w Polsce powstają farmy o planowanej mocy aż kilkudziesięciu MW.

Jeżeli interesuje Cię fotowoltaika, wiesz, jak zarabiać i chcesz inwestować w energię przyszłości – koniecznie zainteresuj się dokładniej tematem farm solarnych, np. w Twoim regionie.

Podsumowanie

Fotowoltaika to jeden z największych fenomenów w energetyce w ostatnich latach. Indywidualnemu prosumentowi czy przedsiębiorcy ułatwia oszczędzanie, z kolei właścicielom farm fotowoltaicznych daje szanse na realne zyski i perspektywę dalszego rozwoju. Prąd pozyskiwany ze Słońca jest więc nie tylko przyjazny środowisku, ale również opłacalny pod względem materialnym.