Jak działają panele słoneczne

Dodano:
21/1/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Panele słoneczne umieszczone na dachach budynków są coraz powszechniejszym widokiem w polskim krajobrazie wsi, miasteczek i miast. Boom na fotowoltaikę to fakt, jednak choć wielu Polaków słusznie widzi potencjał w technologii pozyskiwania prądu ze Słońca, to nie każdy wie, na jakiej zasadzie i jak działają panele słoneczne. W poniższym artykule wyjaśniamy tę kwestię.

Jak działa panel słoneczny?

Instalacje solarne projektuje i montuje się w celu wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Aby uzyskanie oczekiwanego efektu było możliwe, fotowoltaika musi się składać z następujących podzespołów i elementów konstrukcyjnych:

  • panele,
  • falownik (inwerter),
  • licznik dwukierunkowy,
  • okablowanie i inne części montażowe.

Każdy z wymienionych podzespołów spełnia określone funkcje i odgrywa równie ważną rolę w produkcji prądu. W takim razie jak działa panel fotowoltaiczny? Wszystko zaczyna się od promieniowania słonecznego, które jest pochłaniane właśnie przez moduły solarne. Specjalnie opracowana konstrukcja nagrzewa się i pozyskuje ok. 15-20% energii z emitowanych przez Słońce promieni. Panel składa się z ogniw zbudowanych z krystalicznego krzemu, które odpowiadają za generowanie prądu i umożliwiają jego przepływ w ogniwach.

Jednak sam fakt wygenerowania energii elektrycznej nie sprawi, że fotowoltaika dla domu będzie działać – konieczne jest bowiem przetworzenie prądu stałego, który został pozyskany z promieni słonecznych, na prąd zmienny, czyli o parametrach odpowiadających wymaganiom sieci elektrycznej. To zadanie realizuje falownik, inaczej inwerter, dostępny w wersjach jedno- i trójfazowych. Montuje się go wewnątrz nieruchomości i podłącza do sieci energetycznej.

Transformacja prądu stałego na zmienny kończy proces wytwarzania energii elektrycznej przez panele słoneczne, jednak pozostaje jeszcze kwestia rozliczeń z operatem sieci energetycznej. Za monitorowanie ilości prądu wyprodukowanego przez instalację solarną odpowiada licznik dwukierunkowy, który stanowi podstawę do finansowych rozliczeń z zakładem dostarczającym prąd do gniazdek.

Aby fotowoltaika dla firm czy domu została zamontowana prawidłowo i bezpiecznie, niezbędne jest zastosowanie także właściwego okablowania, odpowiednich złączek czy wymaganych konstrukcji mocujących. Wszystkie te podzespoły montażowe służą do łączenia i ustawienia instalacji w wymagany sposób i również od ich jakości zależy wydajność jej działania.

Rodzaje paneli słonecznych

To, jak działa panel fotowoltaiczny, w dużej mierze zależy od jego rodzaju. W sprzedaży dostępne są następujące typy ogniw solarnych:

  • monokrystaliczne,
  • polikrystaliczne,
  • z krzemu amorficznego.
Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne wyróżniają się najwyższym wskaźnikiem sprawności (dowiedz się więcej, co to jest sprawność paneli fotowoltaicznych), który może wynosić nawet ponad 20%. Mają specyficzną, czarną barwę i wykazują bardzo dobrą odporność na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Poleca się je przede wszystkim do niewielkich instalacji. Liczne zalety powodują, że panele monokrystaliczne są najdroższym ze wszystkich oferowanych w sprzedaży rodzajów ogniw słonecznych.

Panele polikrystaliczne

Tańsze, ale też mniej wydajne są ogniwa polikrystaliczne. Jak działa panel fotowoltaiczny tego rodzaju? Poza niższą efektywnością i niebieską barwą zasadniczo nie różni się od ogniw monokrystalicznych. Sprawdza się szczególnie dobrze przy niewielkim nasłonecznieniu, co w połączeniu z mniejszym kosztem zakupu sprawia, że właśnie ten rodzaj paneli fotowoltaicznych cieszy się w Polsce największą popularnością.

Panele z krzemu amorficznego

Z roku na rok udział w rynku paneli z krzemu amorficznego maleje. To przestarzała technologia, od której sukcesywnie się odchodzi na rzecz ogniw poli- i monokrystalicznych. Za jej największą zaletę można uznać fakt, że jest najtańsza i uniwersalna w zastosowaniu, bo tego rodzaju panele słoneczne można instalować nawet tam, gdzie nie da się zamontować innych typów ogniw.

Montaż paneli słonecznych

Już wiesz, jak działa i co to jest fotowoltaika, ale jeszcze nie odnieśliśmy się do kwestii montażu. Niezwykle istotne jest to, że od jakości wykonania instalacji w dużej mierze zależy jej przydatność i wydajność. Odpowiednio zaplanowana, zamontowana i przetestowana fotowoltaika to warunek kluczowy dla jej prawidłowego, bezawaryjnego i wydajnego działania przez dziesięciolecia. Istotną rolę odgrywa jednak nie tylko jakość samych podzespołów i ich prawidłowy montaż, ale również dobranie i dostosowanie instalacji do specyfiki budynku oraz potrzeb, wymagań i możliwości jego użytkowników.

Konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i fachowych narzędzi decyduje, że praktyce niemożliwy jest samodzielny montaż paneli słonecznych przez osoby niewykwalifikowane. Aby inwestycja została zrealizowana profesjonalnie i zgodnie z wymaganiami, niezbędne jest wsparcie firmy montażowej, takiej jak Edison Energia. Nawiązując z nami współpracę, masz pewność, że instalacja będzie idealnie dobrana, bezawaryjna i maksymalnie wydajna. W razie potrzeby pozyskujemy również dofinansowanie do fotowoltaiki w Twoim imieniu.

Panele słoneczne – nowoczesna i oszczędna technologia w zasięgu ręki

Działanie paneli słonecznych jest ekologiczne i przyczynia się do wymiernych oszczędności finansowych. To inwestycja, która zwraca się w ciągu kilku lat, podczas gdy służy przez pokolenia, gwarantując znaczną obniżkę rachunków za energię elektryczną. Jeśli chcesz ulokować w ten sposób swój kapitał, skontaktuj się z Edison Energia, a pomożemy Ci w wyborze paneli, wykonamy kompleksowy montaż i w razie potrzeby pozyskamy dofinansowanie z programów rządowych służących wsparciu OZE.