Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Dodano:
21/1/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Zachowanie czystości to ważna czynność w konserwacji praktycznie wszystkich urządzeń. Nie inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych, które również należy regularnie myć. Nie każdy wie jednak, jak często, w jaki sposób i kiedy to robić, dlatego publikujemy poniższym artykuł, w którym wyjaśniamy te kwestie.

Dlaczego warto czyścić panele słoneczne?

Rozważając różnego rodzaju wady i zalet fotowoltaiki, wiele osób wskazuje na bezobsługowość i komfort użytkowania instalacji solarnej jako jej duży plus. Rzeczywiście, raz zamontowana, wymaga jedynie regularnego serwisowania oraz czyszczenia. I o ile serwisy i naprawy trzeba zlecić fachowcom, którzy od stron praktycznej wiedzą, jak działa i co to jest fotowoltaika, o tyle mycie paneli słonecznych wykonuje się samodzielnie. Ale dlaczego w ogóle jest ono takie istotne?

Utrzymanie ogniw solarnych w czystości jest ważne, ponieważ zabrudzenie negatywnie wpływa na ich wydajność. Krótko mówiąc, fotowoltaika dla domu czy firmy pracuje mniej efektywnie, jeżeli zalega na niej kurz, pył, śnieg albo sterta liści. To efekt przykrycia ogniw, które zasłonięte przez zabrudzenia, nie są w stanie optymalnie produkować prądu z promieniowania słonecznego. Nieczystości stanowią bowiem fizyczną barierę ograniczającą absorbcję naturalnej energii nawet o 10-30%!

Fotowoltaika może zostać zabrudzona przede wszystkim z powodu czynników środowiskowych, które są niezależne od użytkownika i wynikają z działania zarówno człowieka, jak i sił natury. Osiadające na panelach zanieczyszczenia ze spalin i dymu, pyły z zakwitających drzew, kurz z okolicznych pól, odchody ptaków, warstwa śniegu czy jesienne liście – każdy z tych czynników wymaga usunięcia, aby zapewnić optymalne działanie paneli słonecznych. W takim razie kiedy, jak często i w jaki sposób je czyścić? Tego dowiesz się z dalszej lektury artykułu.

Kiedy czyścić panele słoneczne?

Warto znać odpowiedź na pytanie nie tylko, jak czyścić panele fotowoltaiczne, ale również kiedy to robić. Wykonanie niezbędnych czynności zaleca się co najmniej raz na rok, najlepiej w miesiącach wiosennych, tak aby pozbyć się pozostałości po zimie. Jeżeli ogniwa są zabrudzone, nie zaszkodzi przeczyścić ich także wczesną jesienią, co pozwala na usunięcie pozostałości po żniwach, pyłów czy kurzu.

Powyżej jest mowa o gruntownym myciu, które obejmuje wszystkie panele, jednak przegląd ich stanu czystości powinien odbywać się co kilka dni. Wszelkie większe lub potencjalnie groźne zabrudzenia należy usuwać bezzwłocznie – dotyczy to w szczególności ptasich odchodów, które mogą prowadzić do zniszczenia ogniw. Jeśli chodzi o porę dnia, mycie paneli warto zaplanować na wczesny ranek lub późny wieczór, ponieważ w tym czasie nie są nagrzane i nie produkują prądu.

O czym należy pamiętać podczas mycia paneli fotowoltaicznych?

Zastanawiając się, jak czyścić panele słoneczne, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach, które gwarantują skuteczność i bezpieczeństwo całej procedury. Oto najważniejsze z nich.

  • Korzystaj z odpowiednich preparatów. Panele fotowoltaiczne to skomplikowane i dość wrażliwe konstrukcje, które wymagają odpowiedniego traktowania, dlatego używaj środków wyprodukowanych specjalnie z myślą o tym zastosowaniu. „Zwykłe” detergenty może skutkować niepożądanymi reakcjami z konstrukcją ogniw, co wiąże się z ryzykiem ich uszkodzenia.
  • Unikaj szorstkich narzędzi i myjek ciśnieniowych. Tak samo istotne jest to, czym myć panele, ponieważ szorstkie gąbki czy szczotki mogą prowadzić do ich zarysowania. Aby tego uniknąć, sięgaj wyłącznie po gładkie narzędzia czyszczące. Również myjki ciśnieniowe mogą doprowadzić do uszkodzenia instalacji, więc nie należy z nich korzystać.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo. Jeżeli fotowoltaika dla firm czy domu jest zlokalizowana na dachu, przed wejściem na górę zaopatrz w odpowiednie wyposażenie, które gwarantuje bezpieczeństwo mycia paneli.
  • Nie czyść paneli, gdy są nagrzane. Mycie ogniw w ciągu dnia, kiedy pracują na pełnej wydajności i są nagrzane, jest niebezpieczne i obniża efektywność ich pracy, powodując wymierne straty. Dlatego należy poczekać do wieczora lub rana, gdy będą chłodne.
Jak czyścić panele fotowoltaiczne zimą ze śniegu?

Ważną kwestią wymagającą omówienia jest to, jak czyścić panele fotowoltaiczne zimą. Jeżeli instalację zamontowano pod kątem większym niż 35°, najprawdopodobniej śnieg po roztopieniu zostanie usunięty samoistnie. W razie potrzeby można go delikatnie odgarnąć, pamiętając o tym, żeby nie używać szorstkich ani tym bardziej ostrych narzędzi. Nie ma konieczności odgarniania całej warstwy – wystarczy kawałek, aby panele zaczęły działać, nagrzały się i w ten sposób roztopiły śnieg.

Czyszczenie paneli słonecznych – warunek wydajnej produkcji energii ze Słońca

Podsumowując, czyszczenie paneli fotowoltaicznych to ważny element konserwacji, który poprawia ich żywotność i pozwala na zapewnienie optymalnego działania. Mycie można wykonać samemu, jednak jeśli z jakichś powodów chcesz to zadanie powierzyć specjalistom, nasza firma Edison Energia pozostaje do dyspozycji. W razie potrzeby możemy również przeprowadzić pełen montaż instalacji, a także w Twoim imieniu uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki z rządowych programów. Skontaktuj się i daj znać, jak możemy Ci pomóc!