Instalacja Off-Grid - co to jest?

Dodano:
5/5/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Dowiedz się, czym jest instalacja fotowoltaiczna off grid, jakie są jej wady i zalety oraz na czym polega magazynowanie energii. Oto sposób na pełną niezależność energetyczną i samodzielną, efektywną produkcję prądu ze Słońca!

Jak działa instalacja off-grid?

Instalacja fotowoltaiczna off-grid jest przeciwieństwem systemu on-grid, w którym Twoja prywatna elektrownia słoneczna jest podłączona do ogólnej sieci, a Ty korzystasz z systemu opustów, pełniąc rolę prosumenta energii. Angielskie pojęcie „grid” oznacza sieć elektryczną, a więc przedrostek „off” sugeruje, ze instalacje fotowoltaiczne off grid są niezależnymi systemami.

Zestaw fotowoltaiczny off grid składa się z tych samych elementów, co on grid, a więc potrzebne są:

  • panele słoneczne instalowane na dachu lub podłożu,
  • falownik (inwerter) do przekształcania prądu stałego w prąd zmienny o parametrach dostosowanych do standardu 230 V,
  • okablowanie i elementy konstrukcyjne.

W przeciwieństwie do systemu on grid nie potrzebujesz jednak licznika dwukierunkowego, ponieważ nie podpisujesz umowy z dystrybutorem energii. Twoja instalacja działa niezależnie od sieci, więc wyprodukowany prąd zużywasz na bieżąco (jest to autokonsumpcja). Nadwyżki produkcji nie są przekazywane do sieci, więc jedynym sposobem na ich zachowanie oraz wykorzystanie jest magazynowanie.

Fotowoltaika off-grid a magazynowanie energii

Wiesz, co to jest fotowoltaika, a zatem zdajesz sobie sprawę, że w nocy czy w trudnych warunkach atmosferycznych produkcja prądu jest niemożliwa. Idąc tym tropem, instalacja off grid wydaje się nieefektywna i niepraktyczna jako np. fotowoltaika dla domu, w którym funkcjonujemy przez całą dobę i przez cały rok. Ten potencjalny problem jest rozwiązywany poprzez wspomniane wcześniej magazynowanie.

Do magazynowania energii służą specjalne akumulatory (baterie, magazyny). Im większe i pojemniejsze, tym większe „zapasy” prądu przechowujesz całkowicie do własnej dyspozycji. Ta technologia daje realną niezależność od ogólnej sieci elektrycznej, która jest narażona na awarie. Podsumowując ten wątek: aby mieć dostęp do prądu w dowolnym momencie, w systemie off grid musisz magazynować energię na własną rękę, inwestując w specjalny akumulator. Bez tego urządzenia budynek będzie odcięty od prądu np. w nocy – zawsze wtedy, gdy panele nie są w stanie pokryć bieżącego zapotrzebowania na energię.

Instalacja fotowoltaiczna off grid zalety i wady

Zalety

  • Fotowoltaika off grid zapewnia realną niezależność energetyczną – nie musisz podłączać się do ogólnej sieci elektrycznej, podpisywać umowy z dystrybutorem czy korzystać z systemu opustów.
  • System off grid jest rekomendowany np. jako sposób zasilenia budynku, w którym trudno podłączyć się do sieci, np. ze względu na specyficzną lokalizację, z dala od innych zabudowań.

Wady

  • Dodatkowym kosztem przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji jest specjalny akumulator do magazynowania energii.
  • Standardowe dofinansowanie do fototowoltaiki, np. Mój Prąd, jest przyznawane wyłącznie na instalacje on grid.

Podsumowanie

Instalacje solarne off grid rzeczywiście dają niezależność energetyczną, mogą też służyć jako zapasowe źródło energii na wypadek awarii sieci. Fotowoltaika dla firm czy domu gwarantuje obecnie wiele możliwości oszczędzania, a system off grid jest ciekawą alternatywą wobec standardowej instalacji on grid.