Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą?

Dodano:
28/5/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Instalacja fotowoltaiczna odpowiada za produkcję prądu elektrycznego z energii słonecznej, więc siłą rzeczy pracuje najwydajniej w ciepłe dni, kiedy Słońce świeci długo i wysoko. Zasadne staje się zatem pytanie dotyczące działania systemu solarnego zimą. Ile wówczas wytwarza prądu? Jaka jest jego efektywność i czy możną ją poprawić? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej w chłodne dni znajdziesz w poniższym artykule.

Czy panele słoneczne działają zimą?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, fotowoltaika pracuje nie tylko jesienią, wiosną i latem, gdy Słońce świeci relatywnie długo i intensywnie, ale również zimą, kiedy widać je znaczniej krócej na nieboskłonie. Promienie słoneczne docierają bowiem do paneli nawet przez chmury, choć oczywiście ich natężenie jest wówczas znacznie mniejsze niż w ciepłe, bezchmurne dni. Nie zmienia to faktu, że jedynym warunkiem, który musi zostać spełniony, żeby instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo, jest brak ciemności.

Warto mieć świadomość, że o ile mniejsza intensywność promieni słonecznych padających na panele solarne rzeczywiście obniża ilość wyprodukowanego prądu, o tyle niskie, a nawet ujemne temperatury nie mają wpływu na ilość wytworzonej energii. Co więcej, nie niskie, a właśnie wysokie temperatury, które przekraczają 25 stopni C, są potencjalnie szkodliwe i mogą sprawić, że fotowoltaika dla domu czy firmy będzie działać mniej skutecznie niż np. przy 5 czy 10 stopniach C.

Jak się więc okazuje, paradoksalnie nawet zimą można liczyć na dobre warunki do produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Taka szansa pojawia się w słoneczne, bezchmurne dni, które z reguły są jednocześnie wyjątkowo chłodne. Połączenie wysokiego nasłonecznienia z niską temperaturą jest jednak tym, co fotowoltaika dla firm i budynków mieszkalnych lubi najbardziej. W takich warunkach można liczyć na relatywnie dużą produkcję elektryczności.

Wątpliwości mogą dotyczyć natomiast śniegu – niebezzasadnie można przecież podejrzewać, że z powodu opadów panele zostaną przesłonięte przez śnieg, w związku z czym zupełnie przestaną wytwarzać prąd. W rzeczywistości takie obawy są jednak bezpodstawne, ponieważ po pierwsze fotowoltaika jest ustawiana pod kątem 30-40 stopni, więc siłą rzeczy biały puch automatycznie się z niej zsuwa. Po drugie, nawet jeśli pozostają jakiekolwiek jego ślady na powierzchni modułów, ich relatywnie wysoka temperatura przyczynia się do roztopienia śniegu. Krótko mówiąc, nie jest on żadną przeszkodą dla działania paneli solarnych zimą.

Bilans roczny

Wiedząc, co to jest fotowoltaika i jak ona działa, można dojść do wniosku, że jej największa wydajność jest odnotowywana latem, późną wiosną i wczesną jesienią, gdy Słońce świeci najdłużej i najintensywniej. Problem w tym, że wówczas obniża się również zapotrzebowanie na prąd, m.in. ze względu na późniejsze włączanie światła, wakacyjne wyjazdy czy brak konieczności ogrzewania. W tej sytuacji wykorzystanie wyprodukowanego prądu w całości staje się niemożliwe, z czego zdawali sobie sprawę twórcy systemu opustów, którzy zaprojektowali go w taki sposób, aby zapewnić optymalne bilansowanie energii. Na czym ono polega i do czego służy?

Bilansowanie energii polega na tym, że wyprodukowane w ciepłe dni nadwyżki prądu są przekazywane do sieci publicznej, po czym w kolejnych miesiącach, gdy pojawi się potrzeba ich wykorzystania ze względu na podwyższone zapotrzebowanie energetyczne, istnieje możliwość ich odebrania. W ten sposób właściciel instalacji fotowoltaicznej staje się jednocześnie producentem i konsumentem energii. Należy jednak pamiętać, że za każdą udostępnioną w sieci 1 kWh odbiera się 0,8 lub 0,7 kWh w zależności od mocy systemu solarnego.

Wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie

Wydajność paneli fotowoltaicznych jest wprost zależna od ich mocy i powierzchni. Wskaźnik ten określa, jak dużo prądu może wyprodukować moduł solarny, jednak należy mieć świadomość, że jego wartość zależy nie tylko od jakości konstrukcji i technologii wykonania paneli, ale również od takich aspektów jak np. prawidłowość montażu, lokalizacja, zastosowane podzespoły czy warunki atmosferyczne. Jak już podkreślaliśmy, zimą spada wydajność paneli fotowoltaicznych ze względu na mniejszą dostępność i intensywność promieni słonecznych.

Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie

Podczas gdy wydajność jest wartością zmienną, która zależy od wielu czynników, w tym również zewnętrznych, sprawność ma charakter jednorodny i zawsze przyjmuje jednakowe parametry. Zależą one przede wszystkim od jakości danego produktu, dlatego warto inwestować w nieco droższe, ale wysokogatunkowe kolektory, ponieważ nawet przy niewielkim nasłonecznienie efektywnie produkują prąd. Właśnie tę właściwość określa sprawność, która wskazuje, jaki procent docierającego do paneli promieniowania może zostać przetworzona na energię elektryczną.

Jak poprawić wydajność paneli?

Do optymalnej wydajność, z jaką może pracować fotowoltaika dla firm i domów mieszkalnych, można się zbliżyć przede wszystkim poprzez prawidłowy, profesjonalny montaż. Odpowiedni kąt nachylenia modułów, prawidłowy kierunek ustawienia (południowy) i właściwie dobrana lokalizacja gwarantująca pełne nasłonecznienie przez cały dzień to najlepsze metody na wysoką wydajność instalacji solarnej. Dzięki temu można mieć pewność, że zainwestowany kapitał i dofinasowanie do fotowoltaiki zamortyzują się w maksymalnie krótkim czasie. Więcej informacji na temat kosztów fotowoltaiki w naszym artyukule: fotowoltaika czy się opłaca.

Podsumowanie

Specyfika działania paneli solarnych w połączeniu z polską pogodą sprawia, że zimą kolektory słoneczne produkują tylko niewielką część (ok. 15-30%) energii wytwarzanej w ciągu roku. Instalacja wytwarza większość prądu latem, jednak również w chłodne dni jak najbardziej istnieje możliwość jej działania, tylko że na mniejszą skalę. Aby jeszcze bardziej obniżyć swoje rachunki, dowiedz się, jak oszczędzać energię zimą.