Ile kosztuje pompa ciepła?

Dodano:
22/11/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Popularność pomp ciepła rośnie w szybkim tempie. Polacy coraz częściej decydują się na ich zastosowanie jako źródło ogrzewania budynków i wody użytkowej. Największą barierę przed inwestycją w tę nowoczesną technologię stanowią jej koszty. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, jaka jest cena pompy ciepła.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem służącym do ogrzewania nieruchomości, które pobiera energię cieplną z otoczenia i oddaje je do instalacji grzewczych. W zależności od jej rodzaju źródłem pozyskiwania ciepła może być:

  • grunt,
  • powietrze,
  • woda.

Dostępne są także modele pozyskujące energię jednocześnie z dwóch źródeł, np. pompy woda-powietrze. Niezależnie od tego, skąd otrzymywane jest ciepło, pompy są zaliczane do nowoczesnych, wysoko efektywnych, oszczędnych i ekologicznych technologii grzewczych. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba jednak liczyć się z relatywnie wysokimi kosztami.

Koszty inwestycyjne

Ile kosztuje pompa ciepła? Już sam jej zakup wiąże się z wydatkiem co najmniej kilku-kilkunastu tysięcy złotych, a bardziej zaawansowane egzemplarze osiągają cenę kilkudziesięciu tysięcy złotych. To dużo, jednak bynajmniej na tym nie kończą się wydatki. Przystosowanie budynku i montaż oznaczają kolejne, spore koszty. Ponadto wydatki inwestycyjne zależą w dużym stopniu od rodzaju pompy ciepła. Najtańsze w zakupie i montażu są modele pozyskujące energię z powietrza, lecz jednocześnie należą do najmniej wydajnych i często okazują się niewystarczające do ogrzania nieruchomości.

Znacznie bardziej efektywne są gruntowe pompy ciepła, ale również kosztują o wiele więcej, co wynika przede wszystkim ze stopnia skomplikowania ich montażu i konieczności zapewnienia odpowiedniej infrastruktury do działania. W zależności od rodzaju gruntowa pompa ciepła wymaga wykonania specjalnych odwiertów (egzemplarze z wymiennikiem pionowym) lub posiadania dostępu do rozległego terenu (modele z wymiennikiem poziomym). Z kolei w przypadku wodnych pomp ciepła niezbędne jest wydrążenie studni, jeśli w okolicy nieruchomości nie znajduje się zbiornik wodny. Wszystko to oznacza koszty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.

Koszt pompy ciepła do domu 150 m2

Cena inwestycji w pompę ciepła zależy m.in. od jej rodzaju i mocy. Na potrzeby naszej kalkulacji przyjmijmy, że interesuje nas urządzenie pozyskujące energię z gruntu, którego moc wynosi 10 kW. Przeglądając ofert producentów, można stwierdzić, że gruntowa pompa ciepła przeciętnie kosztuje ok. 25 tys. zł, a ceny wahają się w zakresie 20-40 tys. zł w zależności od parametrów i marki producenta. Należy jednak pamiętać, że – jak już wspominaliśmy – do tego trzeba doliczyć pozostałe koszty inwestycyjne, które mogą wynosić 2 razy tyle albo i więcej i ściśle zależą od indywidualnych warunków, w jakich urządzenie będzie pracować.

Pompa powietrzna czy gruntowa?

Odpowiedź na pytanie, czy lepsza jest pompa powietrzna, czy gruntowa, wymaga analizy Twoich potrzeb, wymagań i możliwości. Modele gruntowe wymagają dużej ilości miejsca i znacznych nakładów inwestycyjnych, więc niezbędny będzie solidny budżet. W zamian możesz oczekiwać wysokiej wydajności działania, oszczędności finansowych związanych z ogrzewaniem i możliwości zaspokojenia potrzeb cieplnych budynku bez potrzeby stosowania dodatkowych instalacji.

Z kolei powietrzna pompa doskonale spisuje się jako kolejne źródło ciepła współpracujące np. z kotłem gazowym albo węglowym. Jej zaletą jest to, że można z niej skorzystać nawet przy ograniczonej powierzchni, a koszt jej zakupu i montażu jest znacznie niższy niż w przypadku modeli gruntowych. Mniejsze są jednak również oszczędności na ogrzewaniu, ponieważ pompa powietrzna osiąga znacznie niższą wydajność niż gruntowa.

Ile kosztuje gruntowa i powietrzna pompa ciepła?

Zakładając, że poszukujemy urządzenia o mocy 10 kW, sama gruntowa pompa ciepła kosztuje 20-40 tys. zł. Cena modeli wodnych jest podobna, choć bywa nieco niższa i może zaczynać się od ok. 15 tys. zł. Nie można jednak zapominać o wspomnianych wcześniej kosztach inwestycyjnych, a także o zużyciu energii elektrycznej, która napędza działanie urządzeń.

Czy pompa cieplna wystarczy do ogrzania domu?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy przede wszystkim od rodzaju i mocy pompy ciepła oraz efektywności energetycznej budynku. Odpowiednio dobrane pod względem mocy modele wodne i gruntowe z powodzeniem mogą sobie poradzić z ogrzaniem domu jako jedyne źródło ciepła. Inaczej sytuacja wygląda z egzemplarzami powietrznymi, które w standardowych nieruchomościach mogą służyć co najwyżej jako dodatkowy sposób ogrzewania, np. obok kotła węglowego czy gazowego. Jedynie w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych powietrzna pompa może radzić sobie skutecznie jako wyłączne źródło ciepła.

Wady i zalety pompy ciepła

Zalety:

  • Bezobsługowe działanie ­– pompa ciepła to urządzenie, które nie wymaga żadnego zaangażowania ze strony użytkowania i działa w sposób całkowicie automatyczny. Można zapomnieć o dodawania paliwa czy usuwaniu popiołu i sadzy.
  • Ekologia – fakt, że pompy ciepła pobierają energię z otoczenia, nie zużywają naturalnych zasobów i nie emitują do atmosfery zanieczyszczeń, sprawia, że są jedną z najbardziej ekologicznych form ogrzewania nieruchomości i podgrzewania wody użytkowej.
  • Bezpieczeństwo – jako że pompy ciepła działają bez wykorzystania procesu spalania i nie wymagają zastosowania paliwa, są całkowicie bezpieczną technologią, która jest wolna od ryzyka wybuchu czy zaczadzenia.
  • Wysoka wydajność i oszczędności finansowe – pompa ciepła generuje kilkukrotnie więcej energii, niż potrzebuje do działania, dzięki czemu jest jednym z najoszczędniejszych sposobów ogrzewania nieruchomości.

Wady:

  • Wysoki koszt zakupu – cena kilkudziesięciu złotych za samo urządzenia jest zaporowa dla wielu gospodarstw domowych.
  • Skomplikowany i drogi montaż – ta wada dotyczy gruntowych i wodnych modeli, które wymagają kosztownego przystosowania infrastruktury niezbędnej do efektywnego pozyskiwania energii.
  • Wymaga do działania dostępu do energii elektrycznej – pompa ciepła jest napędzana prądem, więc jeśli następuje awaria lub z innego powodu brakuje energii elektrycznej, urządzenie po prostu przestaje działać.

Podsumowanie

Wybór pompy ciepła to z wielu względów właściwa decyzja niezależnie od tego, czy chodzi o modele gruntowe lub wodne stosowane jako główne źródło ogrzewania, czy powietrzne, które wykorzystuje się jako dodatkowy sposób na zapewnienie odpowiedniej temperatury budynku i wody użytkowej. Jej kupno i montaż wiążą się co prawda z wysokimi kosztami, jednak zwracają się one relatywnie szybko poprzez niski koszt ogrzewania.