Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Dodano:
14/10/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

„Czy samochód elektryczny można ładować w domu?” - to jedno z pierwszych pytań zadawanych przez osoby, które chcą nabyć ten nowoczesny pojazd. Uprzedzając wszelkie wątpliwości: tak, można. Jak to zrobić, ile czasu zarezerwować i wreszcie ile to kosztuje? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy samochód elektryczny można ładować w domu?

Pytanie o ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest całkowicie uzasadnione. W Polsce pojazdy w pełni elektryczne wciąż stanowią rzadkość (do końca sierpnia 2021 roku zarejestrowano ich nieco poniżej 30 tys.), a jeśli już, to kojarzy się je z publicznymi stacjami ładowania, np. przy największych sklepach i galeriach handlowych. Tymczasem właściciel „elektryka” może też spokojnie ładować auto w warunkach domowych, np. w garażu lub w ogrodzie.

Istnieją różne sposoby na ładowanie auta, wynikające z wyboru konkretnych urządzeń. Przykładowo, wiata fotowoltaiczna (inaczej carport) jest zadaszonym stanowiskiem na pojazd, na którym montuje się panele słoneczne do ładowania samochodu poprzez podłączoną ładowarkę. Można zainwestować w specjalną stację ładowania montowaną na ścianie (jest to tzw. wallbox), ale istnieje też najprostszy sposób, czyli przeciągnięcie kabla do najbliższego, standardowego gniazda 230 V.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Użytkownicy aut elektrycznych mogą zdecydować się na abonament, w ramach którego korzystają z dostępnych w przestrzeni publicznych stacji za określoną kwotę. Wielu interesuje jednak ładowanie samochodu w domu, z gniazdka. Wówczas należy oszacować koszty, z jakimi wiąże się korzystanie z elektryka i domowe zasilanie baterii.

  1. Sprawdź w wynikach testów homologacyjnych, jakie jest zużycie Twojego auta – np. BMW i3 zużywa ok. 13-14 kWh na 100 km.
  2. Następnie zastanów się, ile średnio przejeżdżasz swoim „elektrykiem”. Użytkownicy elektrycznych pojazdów przeciętnie pokonują dziennie dystans ok. 40-60 km.
  3. Weź pod uwagę taryfę, z jakiej korzystasz – G11 (jednostrefowa) czy G12 (dwustrefowa). Sprawdź cennik swojego dostawcy energii.

W Internecie znajdziesz aktualne ceny prądu dla danej taryfy. Biorąc pod uwagę średnie zużycie energii, jesteś w stanie oszacować, ile w skali roku kosztuje Cię domowe ładowanie pojazdu elektrycznego.

Czy da się obniżyć ten wydatek, np. rzędu 1-2 tys. zł? Oczywiście, że tak. Rozwiązaniem jest fotowoltaika. Własna, optymalnie zaprojektowana i wykonana instalacja pozwoli autokonsumować prąd pozyskany z promieni słonecznych. Rozmawiając o kosztach, należy też wspomnieć o ewentualnym wydatku – inwestycji we własną stację ładowania, która wynosi kilka tys. zł w zależności od preferowanego modelu.

Jak długo ładować samochód elektryczny?

Wiesz już, że instalacja fotowoltaiczna jest sposobem na obniżenie kosztów ładowania samochodów elektrycznych w Twoim domu. Powstaje jednak pytanie o nakłady innego rodzaju, czyli o to, jak długo trzeba czekać na zasilenie auta. Poznaj optymalny czas ładowania samochodu elektrycznego oraz czynniki, które mają na to wpływ.

Ładowanie samochodu z gniazdka trwa najdłużej – w zależności od pojemności baterii w pojeździe zajmuje ok. 10 godzin (np. w popularnym modelu Nissan Leaf). Wynika to z relatywnie niskiej mocy ładowania. Być może korzystasz z taryfy nocnej zmiennej G12, gdy za prąd zużywany w nocy płacisz mniej niż w ciągu dnia. Wówczas pozostawienie auta do pełnego naładowania przez noc jest nie tylko wygodne, ale i opłacalne.

Trudno ukryć, że od kilku do kilkunastu godzin ładowania to kłopotliwa perspektywa dla osób, które najzwyczajniej w świecie mają duży obowiązków i sporo jeżdżą. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest własna stacja ładowania samochodów elektrycznych, czyli prywatna ładowarka, którą np. montujesz na ścianie jako wallbox albo instalujesz w ramach wiaty (carportu). Wtedy dofinansowanie do fotowoltaiki także bardzo się opłaca. Płacisz za prąd mniej, a ładujesz z mocą od 6 do 22 kW. To przekłada się na prędkość ładowania. Nie z gniazdka, a przez ładowarkę zasilasz auto do pełna już w 5-6 godzin (np. samochód Tesla wyposażony w baterię 90 kWh).

Zapewne zastanawiasz się, jak długo ładować samochód elektryczny w domowych warunkach. Weź zatem pod uwagę:

  • własne preferencje i styl życia,
  • koszt instalacji domowej ładowarki,
  • pojemność baterii w samochodzie,
  • opinie ekspertów w dziedzinie elektrycznych pojazdów.

Ładowanie samochodu z paneli fotowoltaicznych?

Trudno jednoznacznie prognozować przyszłość motoryzacji, ale jeśli wiesz, co to jest fotowoltaika, rozumiesz, że odnawialne źródła energii już odgrywają, a na pewno będą odgrywać jeszcze większą rolę w tym, jak przemieszczamy się po ulicach. Samochody pokryte bardzo wydajnymi ogniwami fotowoltaicznymi...? Kto wie – już teraz fotowoltaika dla domu jest bardzo przydatna posiadaczom aut elektrycznych. Własna instalacja oznacza możliwość radykalnego obniżenia rachunków za prąd. A skoro tak, nawet wielogodzinne ładowanie samochodu z gniazdka lub stacji nie generuje u Ciebie kosztów.

Podsumowanie

Ostateczny koszt ładowania auta elektrycznego w warunkach domowych zależy od indywidualnych czynników – m.in. od parametrów technicznych pojazdu oraz tego, jakie dystanse pokonujesz. Do tego dochodzą kwestie taryfy. Ceny energii rosną i jest to pewien problem. Pamiętaj jednak o programie Mój Prąd 3.0 w 2021 roku czy kolejnych, zapowiadanych dotacjach na odnawialne źródła energii. Dzięki nim fotowoltaika dla firm i osób prywatnych jest dużo bardziej dostępna. A Ty możesz obniżyć rachunki i jeździć bez zmartwień o koszty!