Ile kosztuje fotowoltaika i od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?

Dodano:
23/2/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i dlaczego cena jest różna – przeczytaj poniższy artykuł. Wyjaśniamy, które elementy oferty najsilniej wpływają na cennik i od czego on zależy.

Co wpływa na cenę instalacji fotowoltaicznej?

To, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, zależy od wielu czynników dotyczących praktycznie każdego elementu składającego się na ofertę wybranej firmy. Podstawowym punktem odniesienia jest moc systemu niezbędna w konkretnym budynku. Pamiętajmy, że zawsze dobiera się ją w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Starając się o dofinansowanie do fotowoltaiki oraz planując budżet inwestycji, trzeba brać pod uwagę wszystkie koszty wchodzące w cenę fotowoltaiki – projekt, montaż czy zakup urządzeń oraz elementów montażowych i konstrukcyjnych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 2 kW, 4 kW, 5 kW czy 6 kW jest różny, ponieważ do osiągnięcia wybranego poziomu mocy potrzebnych jest mniej lub więcej paneli. Znaczenie mają ich indywidualne parametry. Mocniejsze panele są droższe, ale kupuje się ich mniej, przy okazji oszczędzając miejsce na dachu czy podłożu.

Parametry techniczne a cena instalacji fotowoltaicznej

Tym, co w dużej mierze określa ostateczny koszt solarnej inwestycji, są panele fotowoltaiczne i ich cena. Nie trzeba szczególnie tłumaczyć, że za jakościowo lepszy i technologicznie doskonalszy sprzęt należy zapłacić więcej niż za przeciętny, „ekonomiczny”, „budżetowy”. Wiedząc, co to jest fotowoltaika, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów technicznych, które decydują o wyborze paneli. To przede wszystkim:

  • moc,
  • sprawność,
  • typ.

Moc wyrażana jest w watt-pikach, np. 400 Wp. Oznacza to maksymalną moc paneli uzyskiwaną w standardowych warunkach testowych (STC). Sprawność określa się zaś procentowo, np. 20%. Oznacza to, panel jest przetwarza na energię elektryczną maksymalnie 1/5 promieniowania, które pada na jego powierzchnię.

Fotowoltaika jest dziedziną, w której stosuje się urządzenia różnorodne pod względem technologii. Np. najpopularniejsze na rynku panele krzemowe dzieli się na monokrystaliczne (droższe i wydajniejsze) oraz polikrystaliczne (tańsze i mniej wydajne). Wśród technologicznych czynników wpływających na to, ile kosztuje fotowoltaika, można też wskazać stosowanie rozmaitych nowatorskich rozwiązań, jak np. PERC, Half-Cut czy Bi-Facial.

Czy miejsce montażu pływa na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiadając na powyższe pytanie: tak, fotowoltaika dla domu czy przedsiębiorstwa może być tańsza lub droższa w zależności od lokalizacji i rodzaju budynku. Na cenę montażu wpływa rodzaj, orientacja i kąt nachylenia dachu. Jeśli jest płaski, dodatkowy wydatek wiąże się z zastosowaniem specjalnej konstrukcji mocującej. Określony koszt wiąże się też z dostosowaniem podłoża do instalacji na gruncie.

Podsumowanie

Fotowoltaika dla firm oraz inwestorów prywatnych jest rozwiązaniem bardzo korzystnym, choć relatywnie kosztownym. Trzeba być gotowym na wydatek nawet kilkudziesięciu tys. zł. Na szczęście jest to opłacalna inwestycja, ponieważ zwraca się już po 6-7 latach.