Ile energii można uzyskać z instalacji fotowoltaicznej?

Dodano:
11/2/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Aby inwestycja w panele słoneczne była opłacalna, trzeba wiedzieć, ile energii wytwarza instalacja fotowoltaiczna o konkretnych parametrach. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat. Dzięki nim z łatwością zrozumiesz, ile produkuje instalacja fotowoltaiczna i jakimi czynnikami jest to uwarunkowane.

 1. Od czego zależy wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Coraz więcej Polaków wie, co to jest fotowoltaika, dlatego chce samodzielnie produkować energię poprzez montaż paneli słonecznych na dachu czy gruncie. Wydajność instalacji zależy od wielu czynników, które trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania inwestycji.

Fotowoltaika pozwala korzystać z nieograniczonych zasobów energii słonecznej i przekształcać ją na prąd, którym zasilane są domowe urządzenia. O wydajności instalacji decyduje m.in. nasłonecznienie, choć akurat warunki w całej Polsce są stosunkowo podobne. Nie ma województwa czy regionu, w którym nasłonecznienie byłoby zbyt mało intensywne, aby fotowoltaika dla domu była nieopłacalna. Nie zmienia to faktu, że projektując instalację słoneczną, trzeba brać pod uwagę położenie geograficzne i parametry nasłonecznienia. Ta wiedza pozwala wdrażać zróżnicowane, optymalnie dopasowane rozwiązania na całym świecie.

To, ile prądu z fotowoltaiki udaje się wyprodukować w domowym czy firmowym budynku, zależy też od efektywności i jakości działania urządzeń tworzących instalację. Są to przede wszystkim:

 • panele fotowoltaiczne,
 • inwerter (falownik),
 • okablowanie.

Im lepszy sprzęt, tym wydajniejsza i stabilniejsza praca całego systemu. Inwestorzy są zachęcani do kupowania urządzeń klasy premium nie tylko ze względu na wydłużony okres gwarancyjny czy pełne wsparcie serwisowe – podstawowym argumentem jest technologia, która zapewnia wysoką sprawność w pozyskiwaniu energii.

Warto wiedzieć, ile energii produkuje panel fotowoltaiczny wybranej firmy – na szczęście te informacje są powszechnie dostępne i badane przez niezależne instytuty. Co do zasady, moduły monokrystaliczne są wydajniejsze od polikrystalicznych, co przekłada się na ich wyższą cenę. Najnowocześniejsze rozwiązania na rynku zapewniają sprawność na poziomie 20-25%, a to oznacza, że w standardowych, optymalnych warunkach pojedynczy panel potrafi wykorzystać nawet do ¼ padającego na jego powierzchnię promieniowania słonecznego. To sporo, jeśli wspomnimy, że pierwsze moduły fotowoltaiczne osiągały sprawność zaledwie kilku procent, w związku z czym ich zastosowanie na szeroką skalę było przez lata nieopłacalne.

Aby instalacja działała wydajnie, trzeba ją też prawidłowo zaplanować i założyć, mocując panele pod odpowiednim kątem względem słońca. Ważna jest też konserwacja i ochrona przed uszkodzeniami.

 1. Kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej prądu?

Chcąc sprawdzić, ile energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna, należy wziąć pod uwagę najlepsze warunki do wydajnej pracy urządzeń. Przyjmuje się, że nawet do 80% energii słonecznej produkowanej jest między majem a wrześniem, w przeważającej mierze latem. W ciągu całego roku w Polsce odnotowuje się około 1600 słonecznych godzin, wahania zależą od czynników atmosferycznych. Najlepszym momentem w ciągu dnia jest południe – wówczas panele pracują z największą mocą.

 1. Instalacja fotowoltaiczna latem

Lato to najlepsza pora roku dla pracy paneli fotowoltaicznych. Gdy dni są najdłuższe, instalacja pracuje nawet do kilkunastu godzin dziennie. Produkcja pokrywa bieżące zapotrzebowanie, a nadwyżki odprowadzane do sieci przydają się szczególnie nocą i zimą.

 1. Instalacja fotowoltaiczna zimą

Zimowe dni są krótkie i pochmurne. Stosunkowo rzadko możemy mówić o słonecznej pogodzie, ale i wtedy produkcja jest możliwa. Prosumenci energii nie martwią się jednak o dostępność prądu, ponieważ odbierają zgromadzone latem nadwyżki z ogólnej sieci. Co ciekawe, niskie temperatury sprzyjają dobrej pracy paneli fotowoltaicznych, których działanie jest mniej wydajne w upały.

 1. Wydajność instalacji fotowoltaicznej

Wciąż nie udzieliliśmy konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile pozyskuje się prądu z instalacji fotowoltaicznej. Trudno jednak ją znaleźć, skoro wszystko zależy od wielkości instalacji. To naturalne, że inne cele są związane z przydomową mikroinstalacją, składającą się z kilku, kilkunastu paneli na dachu niż z farmą solarną, na której terenie setki, a nawet tysiące modułów dają potężne możliwości ekologicznej produkcji prądu. Fotowoltaika dla firm lub gospodarstw domowych powinna zawsze być projektowana pod kątem indywidualnego zapotrzebowania.

Sprawdź, ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny, oceniając:

 • moc znamionową modułu wyrażoną w Wp (watach),
 • sprawność wyrażoną procentowo,
 • dodatkowe informacje udzielone przez producenta.

Uznaje się, że w warunkach nasłonecznienia charakterystycznych dla Polski każde 1000 Wp (1 kWp) mocy instalacji pozwala wyprodukować około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeżeli więc zainwestujesz w instalację o mocy 4,5 kWp, wyprodukujesz około 4500 kWh.  

 1. Korzystny uzysk energii

Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety fotowoltaiki, inwestycję w instalację nadal należy uznawać za opłacalną. Podstawą jest jednak dobór wielkości systemu (jego mocy) do potrzeb w danym budynku.