Fotowoltaika w ogrodzie - jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie?

Dodano:
22/11/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, poniższy artykuł pomoże w jej znalezieniu. Sprawdź, dlaczego opłaca się założyć instalację w ogródku oraz co jest do tego niezbędne.

Czy fotowoltaika w ogródku jest opłacalna?

Odpowiadając na pytanie: instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na gruncie jest tak samo opłacalna jak identyczny system założony na dachu. Powiedzmy więcej, w określonych sytuacjach może być nawet jeszcze wydajniejsza i w związku z tym korzystniejsza. Na ziemi montuje się takie same urządzenia jak na budynkach, dlatego jeśli rozważać opłacalność instalacji, to głównie odniesieniu do parametrów sprzętu oraz konkretnej lokalizację (zacienienie, kąt padania promieni słonecznych itd.).

Jeśli zastanawiasz się, jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie lub czy w ogóle montaż paneli fotowoltaicznych w tym miejscu zamiast na dachu jest dla Ciebie opłacalny, skontaktuj się ze specjalistami Edison Energia. W ramach bezpłatnej konsultacji udzielamy niezbędnych informacji, możemy także nawiązać współpracę i wykonać dla Ciebie audyt, który wskaże konkretne prognozy dotyczące opłacalności wybranego projektu oraz przewidywany okres pełnego zwrotu z inwestycji dzięki uzyskanym oszczędnościom.

Uwaga! Jeszcze kilka lat temu opłacalność fotowoltaiki na gruncie była niższa z uwagi na wyższą stawkę VAT. Nowelizacja przepisów zrównała jednak podatek dla gospodarstw domowych, które od początku 2020 roku korzystają z ujednoliconej stawki VAT 8% na wszystkie instalacje, zarówno montowane na dachu, jak i na gruncie.

Gdzie najlepiej zainstalować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne najlepiej montować w miejscu, w którym panują optymalne warunki nasłonecznienia. Przyjmuje się, że w Polsce ogniwa słoneczne pracują najefektywniej, gdy są nachylone pod kątem 30-45 stopni w kierunku południowym. Odstępstwa od tych parametrów wiążą się już z niższą wydajnością.

Fotowoltaika na ziemi i w ogrodzie może być dobrym wyborem ze względu na mniejsze zacienienie. Na dachu mogą występować architektoniczne przeszkody (np. kominy), ale i naturalne (np. drzewo z ogrodu sąsiada, z ulicy). Jeżeli posiadasz większy, wolny grunt, na który nie pada cień – to zdecydowanie dobre miejsce, żeby zainstalować panele fotowoltaiczne.

Kieruj się tym, co jest dla Ciebie najkorzystniejsze. Inaczej podchodzi się do wyboru lokalizacji, gdy posiada się dużo wolnych gruntów niż gdy kształt i usytuowanie dachu stanowią przeszkodę. Istota fotowoltaiki polega m.in. na jej dostosowaniu do indywidualnych potrzeb użytkownika, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej firmy, która przygotowuje projekt, a wcześniej wykonuje profesjonalny audyt i doradza.

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie?

Już ustaliliśmy, że wybór najlepszego miejsca dla Twojej instalacji fotowoltaicznej jest kwestią bardzo indywidualnych czynników. Aby podjąć rozsądną decyzję, weź pod uwagę:

 • powierzchnię, rodzaj, nachylenie i wytrzymałość dachu,
 • zacienienie na terenie posesji,
 • sposób, w jaki wykorzystujesz grunty wokół budynku,
 • zapotrzebowanie na energię.

Czasami decyzja podejmuje się sama, tzn. posiadasz niewystarczająco dużo wolnej przestrzeni albo na dachu, albo na gruncie, więc w grę wchodzi tylko jedno rozwiązanie. Jeżeli jednak masz dylemat, zastanów się, co jest dla Ciebie praktyczniejsze i opłacalniejsze. Na gruncie chętnie montowana jest np. fotowoltaika dla rolnika, ponieważ właściciele gospodarstw mają zazwyczaj więcej dostępnej przestrzeni niż właściciele domów w miastach, z małymi ogródkami, które trudno zabudować panelami.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Do montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie potrzebujesz specjalnych konstrukcji. Dostosowane do tego celu stojaki ułatwiają osiągnięcie idealnego kąta nachylenia względem promieni słonecznych padających z południowej strony. Ciekawą technologią są trackery solarne, czyli ruchome konstrukcje automatycznie podążające za Słońcem. Czy to się opłaca? Fotowoltaika na trackerach zwiększa uzysk energii w ciągu dnia, więc odpowiedź musi być twierdząca!

Wady i zalety montażu fotowoltaiki na ziemi

Wady:

 • Utrata wolnej przestrzeni w ogrodzie, która mogłaby zostać wykorzystana np. na strefę wypoczynku, rabatę kwiatową, domek gospodarczy, trawnik czy altanę.
 • Bezpośredni dostęp do paneli – ryzyko przypadkowego uszkodzenia, konieczność dodatkowych środków ochrony, np. przed dziećmi, osobami trzecimi.
 • Dodatkowy koszt konstrukcji montażowych.
 • Ingerencja w estetykę ogrodu.

Zalety:

 • Łatwość i szybkość montażu.
 • Możliwość ustawienia paneli pod idealnym kątem względem Słońca i z uwzględnieniem wszystkich naturalnych oraz architektonicznych przeszkód.
 • Możliwość zamontowania paneli słonecznych na tzw. trackerach.
 • Alternatywa wobec dachów, które ze względu na budowę, wytrzymałość lub usytuowanie nie pozwalają cieszyć się samodzielną produkcją energii ze Słońca.
 • Ekologiczna, energooszczędna technologia dla właścicieli wolnych gruntów wokół domu lub innego budynku.

Czy jest wymagane pozwolenie na fotowoltaikę na gruncie?

Wiesz, co to jest fotowoltaika, a więc masz świadomość, że możliwości tej technologii są praktycznie nieograniczone. Najlepszy dowód stanowią gigantyczne farmy solarne, które pokrywają ogromne hektary gruntów na całym świecie. Rozpatrując inwestycję w ogródku, masz w perspektywie zupełnie inną skalę działań, ale mimo to pytanie o ewentualne pozwolenie jest bardzo zasadne.

Co do zasady każda instalacja o mocy powyżej 50 kW wymaga pozwolenia na budowę. W warunkach domowych planuje się jednak znacznie mniejsze inwestycje, dlatego na standardową mikroinstalację o mocy kilku kW nie trzeba żadnych dodatkowych pozwoleń przed rozpoczęciem budowy.

Należy jednak mieć na uwadze:

 • odrębne regulacje związane z oddziaływaniem wybranych nieruchomości na środowisko naturalne oraz obszar chroniony Natura 2000,
 • odrębne regulacje dla budynków znajdujących się w rejestrze zabytków,
 • wymóg uzgodnienia projektu z związku z planem miejscowym albo warunkami zabudowy,
 • wymóg ochrony przeciwpożarowej dla instalacji o mocy przekraczającej 6,5 kW.

Podsumowanie

Fotowoltaika na gruncie, na działce, na której masz trochę wolnej przestrzeni, jest świetnym pomysłem na znalezienie oszczędności w domowym lub firmowym budżecie. Dofinansowanie do fotowoltaiki przysługuje również wtedy, gdy zamiast dachu z paneli fotowoltaicznych wybierasz własny ogród, w którym stawiasz kilka lub kilkanaście modułów. Wybierz doradztwo i montaż od top firmy fotowoltaicznej Edison Energia! Doskonale wiemy, jak montować instalacje fotowoltaiczne na gruncie.