Fotowoltaika rozliczanie z zakładem energetycznym 2021

Dodano:
14/10/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Poznaj aktualne zasady rozliczania energii produkowanej ze Słońca. Sprawdź formalności, które są wymagane przez zakłady energetyczne w 2021 roku.

Fotowoltaika zasady rozliczenia

Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy wiedzą co to jest fotowoltaika, a przede wszystkim chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii, żeby znaleźć oszczędności w domowym budżecie. Z inwestycji w panele słoneczne montowane na dachu lub podłożu korzysta się na dwa różne sposoby: w ramach systemy off grid oraz on grid. Systemy off grid dają pełną niezależność, ponieważ pozwalają magazynować prąd na własną rękę i zrezygnować z dostaw zakładu energetycznego. Co innego w przypadku popularniejszej formy, wspieranej dotacjami. System on grid, bo o nim mowa, wymaga korzystania z usług takich firm jak PGE, Enea czy Tauron. Musisz zatem wiedzieć, jak jest rozliczany prąd z fotowoltaiki.

Najprostsze wyjaśnienie systemu prosumenckiego w Polsce jest następujące: wyprodukowany dzięki panelom słonecznym prąd zużywasz na własne potrzeby, a nadwyżki energii przekazujesz do ogólnej sieci. Jeśli chcesz skorzystać z energii w nocy lub zimą (w momencie, gdy instalacja nie zapewnia dostaw na bieżąco), po prostu odbierasz prąd z sieci. W dalszej części artykułu poznasz szczegółowe zasady rozliczenia fotowoltaiki w Polsce, aktualne w 2021 roku.

Fotowoltaika rozliczenie z PGE

Na mapie energetycznej Polski jej wschodnia część jest zarezerwowana dla koncernu PGE. Zasady rozliczenia z zakładem energetycznym są tu analogiczne do pozostałych dostawców – należy zgłosić instalację, podpisać aneks do umowy i otrzymać licznik dwukierunkowy.

Fotowoltaika rozliczenie z ENEA

Fotowoltaikę rozlicza się także w ramach korzystania z usług firmy Enea – głównie w północno-zachodniej części kraju. Na stronie firmy można znaleźć dokładne wyjaśnienie, jakie są zasady rozliczenia energii z fotowoltaiki w 2021 roku.

Fotowoltaika rozliczenie roczne

Nowa fotowoltaika dla domu oznacza pojawienie się w nim kilku nowych elementów, jak panele na dachu czy inwerter przekształcający prąd stały w prąd zmienny. Kolejnym jest licznik dwukierunkowy – to właśnie dzięki jego pracy można bardzo precyzyjnie rozliczać fotowoltaikę z zakładem energetycznym.

Licznik mierzy, ile prądu pozyskujesz z sieci, a także ile oddajesz. Rozliczenie następuje na podstawie wyników z ostatnich 365 dni, czyli okres rozliczeniowy jest roczny. Jeśli przez rok nie odbierzesz wszystkich przysługujących Ci nadwyżek – tracisz je.

Zgodnie z przepisami, prosument otrzymuje bilans roczny, na którym wyraźnie jest wskazane, ile energii oddał do sieci, a także ile odebrał. Inną kwestią jest częstotliwość otrzymywania faktur. W zależności od ustaleń z dostawcą energii rachunki przychodzą do Ciebie:

  • co miesiąc,
  • co dwa miesiące,
  • co sześć miesięcy.

Rozliczenie prądu z fotowoltaiki to jedno, stałe opłaty – drugie. Z uwagi na nie nawet najlepiej zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna wiąże się z pewnymi stałymi wydatkami (choć niewielkimi). Są to opłaty za świadczenie usług dystrybucji i magazynowania energii.

Formalności potrzebne do rozliczenia prądu z paneli fotowoltaicznych

Zasady rozliczania fotowolaiki z zakładem energetycznym nie są zbyt skomplikowane, podobnie jak – wbrew pozorom – sama solarna inwestycja także nie wiąże się ze szczególnie wymagającymi formalnościami. Jedyne, co musisz zrobić, to zwrócić się do swojego zakładu ze zgłoszeniem instalacji. W zależności od miejsca zamieszkania jest to firma:

  • Enea,
  • Energa,
  • Tauron,
  • PGE,
  • Innogy.

Niezbędne jest podpisanie aneksu do umowy (nie dotyczy to firmy Energa – tam procedury są jeszcze bardziej uproszczone). W konsekwencji przedstawiciel zakładu energetycznego pojawia się w domu w ustalonym terminie, aby założyć nowy licznik dwukierunkowy.

Jak rozliczać fotowoltaikę w przypadku osób prywatnych?

Fotowoltaika dla osób prywatnych działa na podstawie systemu prosumenckiego. Prosument to jednocześnie producent i konsument energii elektrycznej. Rozliczenie prądu z fotowoltaiki dla przeciętnego Kowalskiego następuje na podstawie opisanego już licznika dwukierunkowego. W dalszej części artykułu tłumaczymy, jak działa system opustów, a więc jaki stosunek należy uwzględnić w rozliczeniu z zakładem energetycznym.

Fotowolaika dla firm – rozliczenie

Z uwagi na możliwość znalezienia sporych oszczędności w budżecie oraz korzyści wizerunkowe wynikające z inwestycji w technologie przyjazne środowisku fotowoltaika dla firm cieszy się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw. W takim razie jakie są zasady rozliczenia prądu z zakładem energetycznym dla firm? Czy różnią się od formalności, którym podlegamy jako osoby prywatne?

Firmy nie korzystają z „przechowywania” wyprodukowanego prądu w sieci, ale otrzymują pieniądze za nadwyżki wprowadzone do sieci. Konkretnie jest to ok. 16 gr netto za każdą kWh. Z tego względu przedsiębiorcy najwięcej zyskują, jeśli ich instalacja pokrywa bieżące zużycie. Nieszczególnie opłaca się tworzenie systemów o bardzo dużych mocach, przekraczających rzeczywiste zapotrzebowanie.

Czy płacimy za przesyłanie energii do zakładu energetycznego?

W systemie opustów nie obowiązują dodatkowe opłaty za sam fakt odprowadzenia nadwyżek do systemu. Z drugiej strony, nie możesz jednak odebrać dokładnie takiej samej ilości energii, jaka została odprowadzona w ramach nadwyżek. Dlaczego? Aby to zrozumieć, należy wyjaśnić, jak jest rozliczany prąd z fotowoltaiki w systemie on grid.

System opustów

W systemie opustów obowiązuje współczynnik ilościowy. W ramach obecnego systemu rozliczeń jako prosument odbierasz 70% lub 80% nadwyżek.

  • Jeśli Twoja instalacja ma moc do 10 kWp – za każdą 1 kWh nadwyżek przysługuje 0,8 kWh.
  • Jeśli Twoja instalacja ma moc od 10 kWp do 50 kWp – za każdą 1 kWh nadwyżek przysługuje 0,7 kWh.

Aby bilansować energię w opłacalny sposób, moc Twojej instalacji powinna być wystarczająca, żeby nie tylko pokrywać bieżące zapotrzebowanie, ale również przekazywać do systemu nadwyżkę z uwzględnieniem współczynnika ilościowego przy ostatecznym rozliczeniu. Dofinansowanie do fotowoltaiki jest dla Ciebie szansą na zakup jakościowych urządzeń, które zapewnią wiele lat satysfakcjonującej, efektywnej pracy, a co za tym idzie – realnych oszczędności.

Podsumowanie

Popularność programu Mój Prąd 3.0 w 2021 roku nie pozostawia wątpliwości, że Polacy wciąż chętnie inwestują w instalacje fotowoltaiczne. W kolejnych latach czeka nas odejście od dotychczasowego systemu opustów dla nowych inwestorów, co nie zmienia faktu, że jeśli decydujesz się na założenie paneli fotowoltaicznych, musisz wiedzieć, jak wygląda rozliczenie fotowoltaiki na mocy obowiązujących przepisów.