Fotowoltaika - opinie użytkowników i ekspertów

Dodano:
14/10/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną, z pewnością interesuje Cię jak najwięcej informacji na ten temat. Poza kwestiami technicznymi i organizacyjnymi znaczenie powinny mieć dla Ciebie także opinie ekspertów z branży energetycznej i innych użytkowników, którzy już od jakiegoś czasu korzystają z modułów solarnych. Chcesz je poznać? Znajdziesz je poniżej!

Fotowoltaika w Polsce i na świecie - opinie użytkowników

Zacznijmy od przedstawienia opinii osób indywidualnych, które korzystają z paneli oferowanych przez naszą firmę. Na jakie aspekty związane z ich eksploatacją wskazują? Jakie czynniki odgrywają dla nich kluczową rolę? Czy mają jakieś wskazówki dla osób, które planują założenie paneli fotowoltaicznych? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te ważne pytania!

1. Fotowoltaika jest ekologiczna

Jedna z najczęściej pojawiających się opinii dotyczy przyjazności dla środowiska. Każdy, kto wie, jak działa i co to jest fotowoltaika, doskonale zdaje sobie sprawę z ekologicznych korzyści z jej zastosowania. Z czego one wynikają? To zasługa podstawowego mechanizmu, na którym bazują instalacje solarne, czyli wykorzystaniu naturalnego promieniowania słonecznego do produkcji „zielonej” energii. Dzięki temu ingerencja w środowisko naturalne nie jest niezbędna do wytworzenia prądu płynącego w gniazdku, tak jak dzieje się to w przypadki energii pochodzącej z paliw kopalnych. Opinia na temat jej ekologiczności jest więc jak najbardziej zasadna.

Fotowoltaika składa się z modułów wyposażonych w ogniwa, które odpowiadają za absorbcję promieniowania słonecznego. Akumulują padające na nie światło w formie energii, a następnie przesyłają ją do konwertera (falownika) w celu przemienienia go w prąd zmienny, który wędruje do gniazdka elektrycznego i je używany do zasilenia sprzętów domowych czy firmowych (fotowoltaika dla firm jest bowiem tak samo dobrym rozwiązaniem jak dla domu). Jak więc widać, cały proces produkcji energii odbywa się bez potrzeby kopania w ziemi czy spalania paliw, czyli czynności, które mają negatywny wpływ na środowisko.

Opinia o przyjazności paneli solarnych dla biosystemu jest prawdziwa z uwagi na „czystość” i niewyczerpalność wykorzystywanego w tym celu źródła energii, jakim jest Słońce. Podczas gdy wszelkie paliwa zaliczają się do zasobów o wyczerpanej puli, których pozyskiwanie zubaża ekosystem i stanowi poważną ingerencję w jego stabilność, fotowoltaika jest pod tym względem całkowicie obojętna, a zatem przyjazna dla planety. Jako że nie przyczynia się do emisji szkodliwych substancji ani do powstawania hałasu, pozostaje bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt oraz roślin.

2. Fotowoltaika jest opłacalną inwestycją

Kwestie ekologiczne są oczywiście ważne i dla wielu osób stanowią istotny argument przemawiający za montażem fotowoltaiki, jednak nie da się ukryć, że główną rolę w tym kontekście odgrywa czynnik finansowy. Opinie dotyczące tego aspektu eksploatacji paneli słonecznych jednoznacznie wskazują, że są one opłacalną inwestycją, która przyczynia się do znacznej obniżki opłat za energię elektryczną. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię fotowoltaika dla domu, czy dla firmy, możesz mieć pewność, że dzięki niej oszczędzisz setki, a nawet tysiące złotych rocznie.

Odpowiednio dobrana pod kątem parametrów i jakości komponentów instalacja fotowoltaiczna może obniżyć rachunki za prąd nawet o ponad 90%! To doskonałe rozwiązanie dla gospodarstw domowych, ale też rolnych oraz przedsiębiorstw, które zużywają duże ilości energii elektrycznej – w ich przypadku panele słoneczne są szczególnie opłacalne. Jak pokazują kalkulacje, w zależności od różnych czynników zwrot z inwestycji w instalację solarną następuje już po ok. 6-9 latach, podczas gdy jej żywotność wynosi ponad 20 lat. To oznacza, że od momentu, gdy inwestycja się zwróci, przez ponad 10 lat można liczyć na niemal darmowy prąd!

Inwestycja w fotowoltaikę jest tym bardziej opłacalna, im wyższe ceny prądu obowiązują, a – jak wiadomo – ich wartości będą tylko rosnąć. W efekcie można się spodziewać, że zwrot kosztów poniesionych na kupno i montaż systemu nastąpi jeszcze szybciej. Czynnikiem, który przyczynia się do wysokiej opłacalności fotowoltaiki, jest także dostępność publicznych dotacji – dzięki nim wydatki związane z inwestycją można obniżyć nawet o kilkadziesiąt procent! Zdecydowanie warto z nich korzystać, tym bardziej że warunki ich pozyskania są łatwe do spełnienia.

Opłacalność finansowa fotowoltaiki wynika z podstawowych mechanizmów produkcji prądu przy jej użyciu, ponieważ instalacja posługuje się w tym celu promieniami słonecznymi, które są całkowicie darmowym i ogólnodostępnym źródłem energii. Stąd jedyny koszt, jaki wiąże się z panelami słonecznymi, dotyczy początkowego wydatku na ich kupno i montaż. Jeżeli więc chcesz oszczędzić na prądzie i masz możliwość zainstalowania modułów solarnych, zdecyduj się na to jak najszybciej, a przekonasz się osobiście, że opinie o korzyściach finansowych są wiarygodne!

3. Odpowiedni wybór montażu fotowoltaiki

Wśród licznych pozytywnych opinii odnoszących się do ekologiczności i opłacalności fotowoltaiki można znaleźć także bardzo praktyczne informacje dotyczące kwestii montażu. Użytkownicy zwracają uwagę na to, jak istotny jest wybór profesjonalnej ekipy specjalistów, którym można z czystym sumieniem powierzyć to zadanie. Niektóre opinie wskazują na nieprawidłowy wybór podwykonawców, co skończyło się niepożądanymi awariami, źle dobranymi parametrami fotowoltaiki czy zastosowaniem kiepskich komponentów i podzespołów. Miej to na uwadze, decydując się na założenie instalacji – dokładnie sprawdź rzetelność podwykonawcy i nawiązuj współpracę wyłącznie z doświadczonymi fachowcami cieszącymi się pozytywnymi opiniami. Wszystkie te warunki spełnia nasza firma, więc zapraszamy do kontaktu!

Fotowoltaika – opinie ekspertów

Wygłaszane przez użytkowników opinie o fotowoltaice w Polsce pozwalają spojrzeć na nią z indywidualnego punktu widzenia, jednak warto mieć także szerszy ogląd na to zjawisko. Aby sobie go wyrobić, można bazować na prognozach i ocenach ekspertów, które pokrótce omówimy. Otóż według specjalistów odnawialne źródła energii, w tym w dużej mierze właśnie instalacje fotowoltaiczne, to przyszłościowa technologia, której udział zarówno w światowym, jak i polskim miksie energetycznym będzie systematycznie rósł w nadchodzących latach, wypierając przy tym tradycyjne paliwa kopalne. Z roku na rok zwiększa się łączna moc zainstalowanych globalnie źródeł solarnych, a kolejne państwa w coraz większym stopniu stawiają na tę technologię i promują ją m.in. poprzez dotacje.

Opinie ekspertów wskazują na liczne korzyści związane z ekologią i opłacalnością finansową fotowoltaiki i zauważają, że jest to jednoznaczny trend, w którym będzie podążać światowa energetyka. Jednak jednocześnie zwracają uwagę na koszty związane z dostosowaniem infrastruktury do coraz bardziej rosnącego udziału fotowoltaiki w miksie energetycznym. To szczególnie duże wyzwanie dla takich krajów jak Polska, które od dziesięcioleci są uzależnione od węgla i na jego bazie lata temu konstruowały swoje systemy energetyczne oraz przesyłowe. Przestawienie się na OZE wymaga ogromnych inwestycji, które według opinii ekspertów powinny nastąpić jak najszybciej.

Podsumowanie

Podsumowując, zdanie użytkowników instalacji fotowoltaicznych i ekspertów zajmujących się odnawialnymi źródłami energii oraz szeroko pojętą energetyką nie pozostawiają wątpliwości, że inwestycja w panele słoneczne przynosi pozytywne skutki zarówno osobom indywidualnym w skali mikro, jak i całej gospodarce oraz naturalnemu ekosystemowi w skali makro. Wynikające z niej korzyści finansowe, ekologiczne i gospodarcze sprawiają, że osoby, przedsiębiorstwa i inne podmioty, które je zamontowały u siebie na dachu czy gruncie, po latach ponownie by się na to zdecydowały. To najlepsza rekomendacja dla każdego, kto się zastanawia nad tą inwestycją i poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy jest ona warta swojej ceny. Bezsprzecznie tak!