Fotowoltaika na gruncie, czy dachu - co wybrać?

Dodano:
28/5/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Widok paneli fotowoltaicznych na dachach czy gruntach w Twojej okolicy przestał Cię zaskakiwać? To jasne – jesteśmy świadkami prawdziwego boomu na systemy solarne, z których korzystają osoby prywatne czy firmy. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze konkretnej lokalizacji paneli fotowoltaicznych – gruntu lub dachu.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Czy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim generuje dodatkowe koszty? Jakich inwestycji wymaga fotowoltaika na gruncie? Tego typu pytania zadaje wiele osób planujących samodzielną produkcję prądu ze Słońca. Standardowe instalacje domowe lub firmowe montuje się właśnie na dachu lub gruncie, a oba wybory mają swoje uzasadnienie. Na co się zdecydować? Oto najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę:

 • nasłonecznienie i zacienienie terenu,
 • charakterystyka działki i dachu,
 • aspekty praktyczne, techniczne i finansowe,
 • preferowana estetyka.

Wiesz, co to jest fotowoltaika, dlatego zdajesz sobie sprawę, czego potrzebują panele do efektywnej pracy – promieni słonecznych. Wszelkie naturalne i sztuczne przeszkody – od rozłożystych i wysokich drzew, po budynki w sąsiedztwie – mogą rzucać cień na Twoją działkę. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy lepiej sprawdzi się fotowoltaika na dachu, czy jednak instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Szukaj maksymalnego nasłonecznienia o unikaj zacienienia i pamiętaj, że moduły powinny być skierowane na południe, względnie z odchyleniem na wschód lub zachód, ale nigdy na północ.

Fotowoltaika na gruncie to konstrukcja, która zajmuje relatywnie sporą przestrzeń, a moduły są umieszczone na specjalnych stelażach. Jeżeli posiadasz niewielką działkę, ten wybór prawdopodobnie nie jest dla Ciebie najlepszy. Chcesz przecież dysponować wolną przestrzenią do aranżacji trawnika, altany, grządki kwiatowej czy kącika warzywnych upraw. Co innego, jeżeli Twoje grunty są rozległe i tak naprawdę dysponujesz relatywnie sporym, niewykorzystanym terenem, na którym bez problemu zmieści się od kilku do kilkunastu modułów.

Czy lokalizacja i wielkość Twojej działki pozwala na tego rodzaju inwestycję? Być może o wiele łatwiej będzie zamontować panele fotowoltaiczne na dachu – fotowoltaika jest równie wydajna na płaskim dachu, jak i skośnym, kopertowym czy w jeszcze innej konfiguracji. Najważniejszy w tym kontekście jest i tak kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – czy to na gruncie, czy dachu. Dlatego rozważ, która przestrzeń będzie optymalna do zagospodarowania w celu samodzielnej produkcji ekologicznej energii.

Fotowoltaika dla firm czy osób prywatnych zawsze musi spełniać określone standardy. Dlatego przy wyborze dokładnej lokalizacji instalacji trzeba wziąć pod uwagę kwestie techniczne i formalne, np. czy wymagane jest pozwolenie na budowę. Tego wszystkiego dowiesz się w rozmowie z konsultantem naszej firmy – Edison Energia. Jesteśmy specjalistami nie tylko w dziedzinie projektowania i montażu, ale również kompleksowej obsługi klientów biznesowych oraz indywidualnych.

Istotnym kryterium wyboru jest też aspekt estetyczny. Klienci, którzy zastanawiają się, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, wizualizują sobie ostateczny wygląd instalacji, która inaczej wygląda na dachu skośnym lub płaskim niż na gruncie. Moduły są te same, ale pojawia się argument dotyczący m.in. konstrukcji montażowej. Dzięki rozwojowi technologicznemu dostępne aktualnie produkty są też znacznie estetyczniejsze niż pierwsze solarne instalacje sprzed lat. Łatwo znaleźć panel czy dodatkowe elementy, które pasują do wykończenia domu czy przestrzeni wokół budynku. Fotowoltaika dla domu powinna zapewniać satysfakcję pod każdym względem, a więc i estetycznym. Pamiętaj o tym podczas planowania rozmieszczenia urządzeń. Sprawdź najważniejsze zalety obu wariantów instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika gruntowa – zalety

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest ciekawą propozycją dla osób, które posiadają sporą, niewykorzystaną przestrzeń na działce. Aby grunt się nie marnował, warto go zagospodarować, skoro inwestycja w panele solarne przynosi realne oszczędności w perspektywie wielu najbliższych lat. Co więcej, same moduły można ustawić idealnie względem Słońca, skoro i tak trzeba zainwestować w konstrukcję montażową.

Do paneli jest bardzo łatwy dostęp, np. wówczas, gdy trzeba przeprowadzić profesjonalny serwis lub drobne prace konserwacyjne. Istotnym, praktycznym atutem jest też dobra wentylacja modułów, a to bardzo ważne szczególnie w trakcie letnich upałów. Wysokie temperatury ograniczają efektywność pracy urządzeń solarnych, dlatego wszelkie czynniki wpływające na ich obniżanie należy traktować jako atut.

Podsumowując, do najważniejszych atutów montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie należą:

 • łatwość dostępu,
 • wentylacja paneli,
 • szerokie możliwości ustawienia modułów względem Słońca,
 • możliwość efektywnego i nowoczesnego zagospodarowania wolnego terenu.

A cena? Może być niższa dzięki temu, że system mocowania paneli fotowoltaicznych przeznaczony do instalacji na gruncie zalicza się do kosztów kwalifikowanych dotacji, a pozyskane dofinansowanie do fotowoltaiki wydajesz nie tylko na same panele, ale też pozostałe niezbędne elementy instalacji.

Fotowoltaika na dachu – zalety

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest wyborem bezpiecznym i popularnym. W tym wariancie nie tracisz cennej przestrzeni wokół budynku, a moduły mogą być osadzone np. na skośnej dachówce lub konstrukcji montażowej na płaskim dachu. Wymogiem jest jedynie optymalny kąt nachylenia i orientacja względem Słońca. Jeśli dysponujesz miejscem na dachu, jest to rekomendowana przestrzeń do tego typu inwestycji.

Podsumowując, do najważniejszych atutów montażu paneli fotowoltaicznych na dachu należą:

 • oszczędność przestrzeni na terenie działki,
 • dobra ekspozycja względem Słońca,
 • dodatkowa ochrona przed kradzieżą czy wandalizmem,
 • nowoczesna estetyka instalacji wkomponowanej w wykończenie dachu.

Aura a panele fotowoltaiczne

Niezależnie od warunków pogodowych charakterystycznych dla danej pory roku nowoczesna instalacja fotowoltaiczna jest w pełni bezpieczna. Wiatr, deszcz, śnieg czy grad nie powinny stanowić zagrożenia. Najbardziej sprzyjającą aurą jest słoneczna pogoda, gdy na powierzchnię modułów pada dużo promieni słonecznych i możliwa jest produkcja pokrywająca autokonsumpcję oraz generująca nadwyżki energii.

Podsumowanie

Oprócz standardowych modułów na dachach skośnych czy specjalnych konstrukcjach gruntowych na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze instalacje. Przykładem są panele słoneczne zamiast dachówki, choć na obecną chwilę ich koszt jest relatywnie wysoki. Warto porównywać dostępne sposoby na aranżację swojej działki. Korzystanie z OZE ma sens, jeśli produkujesz zieloną energię w zgodzie ze sobą i bez utraty komfortu życia. Specjaliści Edison Energia w każdej chwili pomagają Ci w wyborze najlepszej lokalizacji na mikroinstalację!