Fotowoltaika na balkonie - czy warto?

Dodano:
2/11/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Panele fotowoltaiczne na balkonie są coraz częściej dyskutowanym i omawianym sposobem na znalezienie oszczędności przez mieszkańców budynków wielorodzinnych. Najważniejsze pytanie brzmi – czy w bloku to w ogóle możliwe pod względem technicznym i formalnym? Mini elektrownia słoneczna na balkonie jest ciekawą perspektywą w obliczu dynamicznie rosnących cen energii, dlatego zapoznaj się ze wszystkimi istotnymi kwestiami związanymi z tym tematem i omówionymi w poniższym poradniku Edison Energia.

Fotowoltaika na balkonie – zasady działania

Gdy wiesz, co to jest fotowoltaika, od razu zrozumiesz, jakie korzyści przynosi instalacja założona na balkonie, która służy do pozyskiwania energii ze Słońca. Dzięki połączeniu z siecią ogólną pozwala na osiągnięcie realnych oszczędności. Na wstępie należy jednak zaznaczyć, że balkon w bloku jest znacznie mniejszą przestrzenią niż np. dach domu jednorodzinnego, gospodarstwa rolnego czy budynku firmowego. Z tego względu na przeciętnym balkonie zamontujesz jeden, maksymalnie dwa panele, a nie kilkanaście. Uzysk energii będzie niższy i nie zminimalizujesz wydatków na prąd do zera, ale z patrząc z drugiej strony – koszt inwestycji jest dużo niższy, a zwrot następuje w podobnym czasie, już po ok. 5-7 latach.

Upraszczając, zasada działania paneli słonecznych na balkonie jest następująca.

1. Ogniwa paneli fotowoltaicznych pozyskują energię z padających na ich powierzchnię promieni słonecznych.

2. Uzyskany w ten sposób prąd stały jest przesyłany przewodami do mikroinwertera, wpiętego w gniazdo sieci elektrycznej, na balkonie lub w pomieszczeniu, z którego wychodzi się na balkon.

3. Mikroinwerter automatycznie przetwarza prąd stały w prąd zmienny.

4. Wyprodukowana na Twoim balkonie energia elektryczna trafia do ogólnej sieci, co jest rejestrowane przez specjalny licznik dwukierunkowy.

5. Na podstawie tego, ile odbierasz i wysyłasz energii ze swojego mieszkania, następuje rozliczenie według obowiązującego systemu opustów, a Ty oszczędzasz pieniądze i płacisz niższe rachunki.

Technicznie nie ma przeszkód przed tym, żeby fotowoltaika na balkonie w bloku służyła do konsumpcji energii na bieżąco. Dużo zależy też od planowanych zmian w rozliczeniach. Wiemy już, że w najbliższej przyszłości dotychczasowy system opustów zostanie zamieniony na nowe rozwiązania prawne i finansowe. Prosumenci nadal będą oszczędzać dzięki posiadanym instalacjom fotowoltaicznym, jednak według nowych zasad.

Panele fotowoltaiczne a wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie budynku wielorodzinnego wymaga dodatkowych działań, które nie obowiązują samodzielnych właścicieli, np. domów jednorodzinnych. Dlaczego? To proste. Wewnętrzna część balkonu należy do Ciebie, dlatego to od Ciebie zależy np. jakie kafelki wybierasz jako posadzkę. Co innego, jeśli chodzi o części wspólne, a zewnętrzna część balkonu jest definiowana właśnie jako część wspólna całego budynku. Z tego powodu nie możesz pozwalać sobie na „samowolkę” w kwestii np. pomalowania barierki balkonu na ulubiony kolor.

Instalacja fotowoltaiczna na balkonie siłą rzeczy musi być widoczna i zakładana na zewnętrznej stronie obiektu. Konieczne staje się zatem uzyskanie zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, która administruje budynkiem. Być może ta kwestia jest już uwzględniona w regulaminie spółdzielni lub wspólnoty – sprawdź to. Ale nawet jeśli wewnętrzne regulacje nie uwzględniają montażu paneli fotowoltaicznych na balkonie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zwrócić się do administracji z własnym wnioskiem o rozpatrzenie tej sprawy.

Przygotuj rzetelny i merytoryczny wniosek – administratorzy budynku muszą rozumieć, jak działa fotowoltaika i w jakim stopniu zamierzasz ingerować w elewację budynku. Dzięki współpracy z profesjonalną firmą fotowoltaiczną jesteś w stanie przekazać do wspólnoty lub spółdzielni konkretny projekt wraz z informacjami na temat techniki montażu, wymiaru urządzeń czy ich dokładnego położenia.

Trudno powiedzieć, czy Twoja prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie, jednak istnieją pewne przesłanki ku temu, aby sądzić, że tak. Chociażby dotacje na fotowoltaikę w 2021 roku (i poprzednich) wypromowały technologię solarną wśród milionów Polaków. Jeżeli nie ma technicznych przeciwwskazań przed, żeby umieścić panel fotowoltaiczny (maksymalnie dwa) na balkonie, zapewne ten ekologiczny pomysł spotka się z aprobatą. Z każdym rokiem moduły słoneczne są coraz popularniejsze, dlatego rosną szanse na uzyskanie niezbędnego pozwolenia.

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie

Standardowy zestaw fotowoltaiczny na balkon składa się z:

  • jednego lub dwóch paneli,
  • mikroinwertera,
  • okablowania,
  • elementów montażowych.

Z uwagi na „miniaturowy” charakter i specyficzną lokalizację fotowoltaika na balkonie jest łatwiejsza w montażu od dużych systemów stosowanych na dachach domów jednorodzinnych czy budynków firmowych. Mimo to warto wybrać profesjonalną firmę montażową, która posiada kwalifikacje, doświadczenie i narzędzia niezbędne do przeprowadzenia działań bezpiecznie i skutecznie.

Standardowe panele słoneczne, które tworzą instalacje fotowoltaiczne dla domu, ważą zazwyczaj ok. 20 kg. Z tego względu ich założenie na barierkę balkonu nie stanowi potencjalnego problemu. Istotne jest natomiast skierowanie ogniw w stronę Słońca (o optymalnym kierunku piszemy w dalszej części artykułu), w związku z czym czasami konieczne staje się zastosowanie specjalnej konstrukcji montażowej, ustawiającej panele pod pożądanym kątem. Tutaj niezbędne jest jednak wsparcie profesjonalnych projektantów instalacji oraz zgoda administratora budynku na dodatkową ingerencję w jego zewnętrzny wygląd.

Profesjonalny montaż paneli słonecznych na balkonie ma szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo pozostałych mieszkańców bloku i przechodniów. Należy wziąć pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki zewnętrzne, które choćby w minimalnym stopniu zagrażają prawidłowemu działaniu instalacji. Po założeniu paneli powinno się poprowadzić specjalne, zabezpieczone przewody do mikroinwertera podpiętego do najbliższego wolnego gniazdka. To w zasadzie wszystkie kroki na etapie montażu. Gdy podpisujesz aneks do umowy z dostawcą energii, czekasz na montaż licznika dwukierunkowego. Tym zajmuje się oddelegowany pracownik firmy np. Tauron, PGE czy Enea.

Warto zauważyć, że samo założenie paneli fotowoltaicznych nie wpływa znacząco na przestrzeń balkonu. Wciąż jest to miejsce, które idealnie nadaje się do suszenia prania, uprawiania roślin czy relaksu. Po prostu zamiast donic z kwiatami na barierce montowane są panele słoneczne, które służą do produkcji prądu.

Panele słoneczne na balkonie - jaki kierunek wybrać

Odpowiedź na powyższe pytanie jest niezbędna już na etapie rozważania sensu inwestycji. Jeżeli Twój balkon jest skierowany na północ, możesz od razu zrezygnować z planu kupowania paneli słonecznych. Najlepszą efektywność uzyskuje się bowiem po skierowaniu ogniw na południe. Balkon odchylony na wschód lub zachód również może być odpowiednim miejscem do montażu modułów, ale znów – najlepiej zlecić bezpłatny audyt profesjonalnej firmie, takiej jak Edison Energia.

Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych na balkonie?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna na balkon jest stosunkowo tanią inwestycją, szczególnie jeśli zestawimy ją z kosztami, które ponoszą właściciele domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych czy budynków firmowych. Na łączny wydatek składa się cena:

  • paneli fotowoltaicznych,
  • okablowania,
  • mikroinwertera,
  • elementów montażowych,
  • usługi montażu.

Wiele zależy od tego, jakiej klasy produkty wybierzesz. Skoro inwestujesz w jeden, maksymalnie dwa moduły, warto sięgnąć po panele z wyższej półki. Monokrystaliczny moduł renomowanej firmy, o wysokiej mocy, lekki i trwały, zaprojektowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, kosztuje ok. 600-1300 zł. Przewód łączący panel z mikroinwerterem jest w instalacjach balkonowych bardzo krótki, więc nawet przy wyborze droższego wariantu cena inwestycji nie wzrośnie zbyt dotkliwie.

Idąc dalej, potrzebujesz mikroinwertera, który – w zależności od parametrów i klasy – kosztuje od ok. 300 zł w górę. Falownik przystosowany do pracy dwóch paneli to wydatek od ok. 700-800 zł. Trzeba też uwzględnić koszt ewentualnych, dodatkowych elementów konstrukcyjnych oraz usługi montażu (jej wysokość jest uzależniona m.in. od lokalizacji czy renomy firmy). Skontaktuj się z Edison Energia, aby uzyskać indywidualną wycenę. Dowiedz się również, czy przysługuje Ci dofinansowanie do fotowoltaiki, np. Mój Prąd w 2021 roku, czy może masz szanse na inną formę dotacji.

Dofinansowanie do fotowoltaiki na balkonie

Choć panele słoneczne na balkonie to wciąż stosunkowo rzadki widok, stanowią przykład ekologicznej inwestycji. Skontaktuj się z naszą firmą, aby poznać szanse na pozyskanie dotacji. Czy w myśl aktualnych przepisów przysługuje Ci ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę? Czy jesteś w stanie otrzymać środki w ramach programu Mój Prąd? Na te pytania uzyskasz odpowiedź w trakcie bezpłatnej, indywidualnej konsultacji z pracownikiem Edison Energia.

Fotowoltaika na balkonie – czy się opłaca?

Własna instalacja fotowoltaiczna na balkonie daje szansę na produkcję ok. 500-600 kWh w skali roku, co pozwala na oszczędność na poziomie ok. 400 zł. Gdyby inwestycja kosztowała Cię np. 4000 zł, zwrot nastąpi po 10 latach. Wiemy jednak, że ceny urządzeń ulegają zmianie, podobnie jak koszty energii. Dlatego zwrot z inwestycji może być szybszy i nastąpić już po kilku latach od wyłożenia środków na moduły, mikroinwerter i montaż.

Jeżeli wybierzesz urządzenia przystosowane do pracy nawet przez 20-30 lat, a inwestycja zwraca się już po kilku – tak, trzeba powiedzieć, że jest opłacalna. Wiele zależy jednak od tego, jak duży jest Twój balkon, w jaki sposób wyobrażasz sobie korzystanie z mieszkania, co planujesz z nim zrobić w przyszłości. Argumenty finansowe i ekologiczne przemawiają jednak za inwestowaniem w fotowoltaikę, gdy jest możliwe.

Podsumowanie

Fotowoltaiczne balkony zyskują popularność, ponieważ stwarzają okazję do tego, żeby nawet mieszkańcy bloków samodzielnie produkowali zielony prąd prosto ze Słońca. Wybierz Edison Energia, aby otrzymać projekt dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości oraz uzyskać pomoc w kompleksowej realizacji inwestycji!