Fotowoltaika dotacje unijne 2021 - jak uzyskać dofinansowanie?

Dodano:
14/10/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Interesują Cię dotacje unijne na panele fotowoltaiczne? Warto trzymać rękę na pulsie, aby korzystać z najatrakcyjniejszych programów dofinansowań w momencie planowania i wdrażania inwestycji. Jeśli chcesz wiedzieć, czy fotowoltaika jest wspierana poprzez dotacje unijne w 2021 roku, zapoznaj się z poniższym artykułem. Wyjaśniamy, czy można liczyć na środki z UE związane z OZE i co trzeba wiedzieć.

Fundusze Unijne na OZE

Gdy wiesz, co to jest fotowoltaika oraz na czym polega jej ekologiczny charakter, prawdopodobnie doceniasz też walory energetyki bazującej na cieple z gruntu czy siły wiatru. Władze europejskiej wspólnoty bardzo silnie stawiają na odnawialne źródła energii (OZE), które stanowią alternatywę wobec tradycyjnego wykorzystania węgla. Wyrazem ekologicznej polityki UE jest między innymi nakładanie na kraje członkowskie obowiązku zwiększania udziału OZE w miksie energetycznym. Aby realnie wspierać dynamiczne, zielone zmiany na mapie kontynentu, potrzebne jest dofinansowanie do fotowoltaiki, skierowane zarówno do prywatnych inwestorów, jak i przedsiębiorców.

Choćby w 2020 roku organizowano w Polsce takie konkursy jak:

  • „Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych” w województwie warmińsko-mazurskim,
  • „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł” w województwie zachodniopomorskim,
  • „Efektywność energetyczna w MŚP” w województwie opolskim.

Ich celem było wspieranie inwestorów w zakupie infrastruktury OZE – w tym paneli fotowoltaicznych.

Jak ubiegać się o dofinansowanie z UE?

Podstawą do uzyskania każdego unijnego dofinansowania jest wypełnienie wniosku i dostarczenie go wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami. Każdy aspekt formalny może mieć decydujące znaczenie dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Fotowoltaika dla firm i domów indywidualnych jest bardzo atrakcyjną perspektywą, dlatego należy trzymać się wyznaczonych terminów i skompletować wszelkie wymagane dokumenty na czas.

Czy dofinansowanie unijne można łączyć z dotacjami krajowymi?

Dotacje unijne na farmy fotowoltaiczne czy mikroinstalacje należy rozpatrywać indywidualnie, przy każdym programie uwzględniając jego szczegółowe zasady i cele. Może okazać się, że jako beneficjent unijnych dotacji nadal masz prawo korzystać z przynajmniej części krajowych form wsparcia dla OZE (np. ulgi termomodernizacyjnej). Tym samym instalacja fotowoltaiczna zwraca się w jeszcze szybszym tempie.

Czy firmy fotowoltaiczne pomagają w uzyskaniu dotacji unijnych?

Fotowoltaika dla domu kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. zł. Koszty inwestycji dla przedsiębiorców (np. farm fotowoltaicznych czy instalacji dla budynków przemysłowych) są jeszcze wyższe. To zatem naturalne, że najlepsze firmy fotowoltaiczne wspierają w pozyskaniu dofinansowań – w tym na dotacje unijne w 2021 roku.

Warto przekonać się, że Edison Energia jest w tym zakresie rzetelnym i sprawdzonym partnerem. Gdy zgłaszasz się do nas w sprawie wyceny i konsultacji instalacji fotowoltaicznej, podpowiadamy, gdzie możesz uzyskać pożyczkę czy z jakich programów dofinansowań opłaca się korzystać. Następnie pomagamy w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności.

Podsumowanie

Fotowoltaika jest jednym z najważniejszych odnawialnych źródeł energii, dlatego montaż instalacji lub farmy słonecznej można zrealizować ze środków z dofinansowań państwowych i samorządowych, a także dotacji unijnych na fotowoltaikę, również w 2021 roku. Istotny jest jednak cel Twojej inwestycji. Sprawdź, czy aktualnie możesz liczyć na dofinansowanie unijne do fotowoltaiki i nawiąż kontakt ze specjalistami Edison Energia!