Fotowoltaika czy się opłaca? Kiedy zwróci się mój zakup?

Dodano:
23/2/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Istnieje wiele powodów, dla których warto inwestować w panele solarne, a jednym z kluczowych są finanse. Fotowoltaika po prostu się opłaca, ponieważ obniża koszty eksploatacyjne budynku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy zakup systemu się zwróci i co decyduje o korzyściach ekonomicznych wynikających jego zastosowania.

Czy fotowoltaika jest dla mnie?

Skoro wiesz, co to jest fotowoltaika, masz świadomość, jakie są jej najważniejsze korzyści. Odnawialne źródło energii to technologia ekologiczna, która nie wymaga stałej obsługi ani dużych wydatków eksploatacyjnych i pozwala na znalezienie realnych oszczędności. Wiedząc, kiedy zwróci się fotowoltaika, można stwierdzić z pełnym przekonaniem: przestanę płacić rachunki za prąd, bo zostaną ograniczone do absolutnego minimum. Nie na chwilę, ale na lata.

Czy to dla Ciebie? Odpowiedź jest oczywista: tak, bo przecież każdy z nas niezależnie od stopnia zamożności czy stylu życia poszukuje oszczędności tam, gdzie to możliwe. Nikomu nie podobają się podwyżki cen prądu, dlatego tak wiele osób zdecydowało się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Producentem energii na własną rękę mogą być:

  • gospodarstwa domowe,
  • przedsiębiorstwa,
  • gospodarstwa rolne,
  • instytucje publiczne,
  • związki wyznaniowe,
  • innego rodzaju stowarzyszenia i podmioty.

Panele słoneczne pojawiają się na domach jednorodzinnych, stadionach, urzędach czy budynkach firmowych. Fotowoltaika dla domu czy biznesu – każdy może znaleźć w niej wiele zalet, bo przecież zapotrzebowanie na energię elektryczną jest powszechne.

Kiedy zwróci się mój zakup?

Zgodnie z aktualnymi uwarunkowaniami, instalacja fotowoltaiczna zwraca się przeciętnie po 6-9 latach od momentu zakupu i montażu. Droższe rozwiązania zapewniają wydajniejszą pracę, a przy obliczeniach trzeba też brać pod uwagę nasłonecznienie w Polsce czy rosnące ceny prądu. Na pytanie „fotowoltaika – czy to się opłaca?” odpowiada się twierdząco, ponieważ instalacje są przewidziane nawet na kilkadziesiąt lat działania, podczas gdy zwrot inwestycji następuje po kilku. Do tego dochodzi kwestia programów wsparcia i dotacji, jak np. Mój Prąd, dzięki któremu otrzymuje się do 5 tys. zł na zakup i montaż urządzeń solarnych.

Czy mogę mieć darmowy prąd?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: prawdopodobnie tak! W tym celu potrzebna jest po prostu przestrzeń na tyle modułów, aby móc wygenerować energię spełniającą zapotrzebowanie w konkretnym budynku. Do inwestycji w panele zachęca dofinansowanie do fotowoltaiki, które jest dostępne w ramach różnego rodzaju programów prowadzonych na poziomie zarówno lokalnym, jak i ogólnopolskim.

Podsumowanie

Choć to wydatek liczony nierzadko w dziesiątkach tysięcy złotych, efekty są widoczne i odczuwalne od razu. Fotowoltaika opłaca się zawsze, kiedy mamy fizyczną możliwość założenia paneli skierowanych w stronę Słońca. Zainwestuj zatem w odpowiednie elementy instalacji i zaufaj dobrej firmie montażowej!