Elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika - jak najkorzystniej pozyskiwać energię?

Dodano:
23/2/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika? Odpowiedzi na to pytanie poszukują inwestorzy. Tymczasem oba odnawialne źródła energii stanowią podstawę swoistej rewolucji, która polega na odchodzeniu od konwencjonalnej energetyki węglowej. W tym artykule zastanawiamy się, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne pod względem produkcji prądu. W które zdecydujesz się zainwestować?

  1. Energia słoneczna

Fotowoltaika jest dziedziną, której celem jest przekształcanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Aby ocenić opłacalność tej technologii, należy się zastanowić, ile kosztują panele słoneczne – jest to kilkaset zł za jeden egzemplarz. Ile zatem potrzeba modułów? Jeśli interesuje Cię fotowoltaika dla firm lub domów, po prostu oceniasz zapotrzebowanie na prąd w konkretnym budynku. W ten sposób projektuje się np. instalację o mocy kilku tysięcy watów, złożoną z kilkunastu paneli słonecznych.

Doliczając koszt falownika, elementów konstrukcyjnych, okablowania i profesjonalnego montażu, okazuje się, że inwestycja wymaga przygotowania kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przydomowe mikroinstalacje w Polsce zwracają się średnio po 6-9 latach. Innym wątkiem jest budowa farmy solarnej złożonej z setek, a nawet tysięcy paneli słonecznych. To projekt komercyjny, który wymaga – w porównaniu do mikroinstalacji – bardzo dużych nakładów finansowych.

  1. Energia wiatrowa

Rozważania na zasadzie zestawienia: turbina wiatrowa czy fotowoltaika mają swoje uzasadnienie w tym, że wiatr również należy do odnawialnych źródeł energii. Charakterystyczne konstrukcje, instalowane w różnych zakątkach kraju, cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich mankamentem jest uzależnienie od zmiennych warunków wietrznych, ale najważniejsze są plusy, a wśród nich fakt, że nie zanieczyszczają powietrza ani nie emitują gazów cieplarnianych.

Nowoczesna technologia rozwija się i upowszechnia na tyle, że koszty produkcji energii wiatrowej w ostatnim ćwierćwieczu zmalały nawet o 80%. Wiedząc, co to jest fotowoltaika (i jaka jest jej cena) oraz mając świadomość, jak dużym przedsięwzięciem jest budowa farmy wiatrowej, łatwo oszacować, która technologia będzie dostępniejsza dla przeciętnego obywatela zainteresowanego inwestycją w OZE.

Czy jest możliwość uzyskania dofinansowania?

Tak, na systemy służące do produkcji energii ze Słońca oraz wiatru można otrzymać dofinansowania. Mowa jednak o diametralnie różnych kwotach. Dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd wynosi maksymalnie 5 tys. zł, podczas gdy w konkursach na budowy farm wiatrowych przyznawane są dotacje rzędu kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu mln zł.

Co wybrać – energię słoneczną czy wiatrową?

Szukając odpowiedzi na pytanie „turbina wiatrowa czy panele fotowoltaiczne?”, trzeba zwrócić uwagę na podstawową kwestię. Otóż nie da się zestawić przydomowej mikroinstalacji za kilkadziesiąt tysięcy zł z kosztującą dużo więcej elektrownią wiatrową, do której wzniesienia potrzeba znacznie większej przestrzeni. Jeśli już, warto porównywać z nią farmy solarne, które również służą do produkcji prądu na dużą skalę. To jednak rozważania dla inwestorów, podczas gdy z perspektywy przeciętnego klienta najłatwiej dostępna i opłacalna pod względem finansowym jest po prostu fotowoltaika dla domu.