Czy panele słoneczne w domu są tego warte?

Dodano:
25/1/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Zastanawiasz nad montażem fotowoltaiki, ale nie masz pewności, czy to się rzeczywiście opłaca? Odpowiedź na pytanie, czy panele słoneczne w domu są tego warte, znajdziesz w poniższym artykule. Analizujemy w nim korzyści i koszty związane z realizacją inwestycji w domową instalację solarną w zależności od określonych zmiennych.

Ile wynosi Twój rachunek za prąd?

Jednym z kluczowych aspektów decydujących o tym, czy panele słoneczne są opłacalne, jest wysokość Twoich rachunków za prąd. Fotowoltaika dla domu to inwestycja szczególnie korzystna w gospodarstwach domowych, w których płaci się duże kwoty za energię elektryczną – im więcej jej zużywasz, tym bardziej warto zamontować panele słoneczne.  

Dzięki ogniwom słonecznym zaspokoisz dużą część zapotrzebowania na prąd, w efekcie czego rachunki będą niższe. Prawidłowo dobrana i odpowiednio zamontowana fotowoltaika wykonana przy użyciu wysokiej jakości komponentów może pokryć nawet całość zapotrzebowania budynku na energię. Nie tylko przekłada się to na oszczędności z tytułu mniejszych opłat za prąd, ale również oznacza niezależność elektryczną

Ile kosztuje system paneli słonecznych?

Kolejnym, równie istotnym aspektem, który należy uwzględnić, poszukując odpowiedzi na pytanie, czy panele słoneczne w domu są tego warte, jest koszt ich zakupu i montażu. Zależy on od takich czynników jak:

  • jakość komponentów wykorzystanych do budowy instalacji,
  • stawki oferowane przez firmę montażową,
  • wielkość systemu.

Nietrudno się domyślać, że droższe w zakupie są moduły solarne i inwertery wysokiej jakości. Paradoksalnie jednak przeważnie opłacają się one bardziej niż kiepskie i mało efektywne panele, które produkują znacznie mniej prądu. Warto wyłożyć trochę więcej pieniędzy na inwestycję, aby następne przyniosła ona większą stopę zwrotu.

Podobnie sytuacja wygląda z wyborem ekipy montażowej. Można zdecydować się na współpracę zarówno z całkowicie początkującą ekipą bez doświadczenia, która zatrudnia pracowników bez odpowiednich certyfikatów, jak i z przedsiębiorstwem działającym w skali ogólnopolskiej, które każdego roku wykonuje kilkaset albo i więcej instalacji. Mając to na uwadze, łatwo dojść do wniosku, że cena nie powinna być jedynym aspektem uwzględnianym przy decyzji o montażu paneli słonecznych.

W największym stopniu koszt instalacji zależy jednak od jej wielkości – im większa jej moc, tym bardziej kapitałochłonna jest inwestycja. Z tego względu niezwykle istotne jest prawidłowe dobranie mocy paneli do zapotrzebowania energetycznego i specyfiki budynku. Zbyt mała moc obniża bowiem oszczędności wynikające z zastosowania fotowoltaiki, a w przypadku zbyt dużej mocy inwestycja generuje niepotrzebne, dodatkowe koszty, nie gwarantując w zamian żadnych korzyści.

Czy Twój dom jest dostosowany do fotowoltaiki?

Analizując wady i zalety fotowoltaiki, należy zwrócić uwagę na to, że opłacalność inwestycji zależy w dużej mierze od przystosowania nieruchomości do wymagań systemu solarnego. Kluczowa jest oczywiście konstrukcja dachu, który powinien być nachylony pod odpowiednim kątem (30-40 stopni), co przekłada się na wydajność i pozwala na samoistne usuwanie śniegu czy zabrudzeń z jego powierzchni. Tak samo duże znaczenie ma orientacja dachu, który powinien być zwrócony na południe dla zagwarantowania optymalnej wydajności instalacji słonecznej. Z kolei przeszkody tworzą wszelkie zacienienia rzucane przez okoliczne drzewa i budynki.

Krótko mówiąc, to, czy panele słoneczne w domu są tego warte i czy opłaca się w nie zainwestować, zależy od położenia budynku oraz rodzaju i kąta nachylenia dachu. Jeżeli nieruchomość jest zlokalizowana w orientacji południowej i niezacieniona, a kąt dachu wynosi 30-40 stopni, jak najbardziej warto zamontować panele słoneczne. Wątpliwości mogą pojawić się w przypadku konieczności wykonania przeróbek w dachu czy konstrukcji budynku z uwagi na koszty związane z realizacją takich prac.

Jak zamierzasz sfinansować zakup paneli słonecznych w domu?

Również wybrane źródło finansowania decyduje o tym, czy panele słoneczne są opłacalne. Sprawdźmy dwie dostępne możliwości, czyli kredyt i środki własne.

Kredyt

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami wynikającymi z tego tytułu. Oprocentowanie, prowizja, ewentualne ubezpieczenie oraz inne opłaty sprawiają, że cała inwestycja staje się droższa. Za zaletę kredytu można natomiast uznać to, że pozwala rozłożyć w czasie niemałe przecież koszty związane z zakupem i montażem paneli słonecznych.

Środki własne

Osoby dysponujące własnym kapitałem w wysokości co najmniej kilkunastu tysięcy złotych mogą za jego pomocą sfinansować inwestycję w panele słoneczne. Postępując w ten sposób, nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów, co zwiększa opłacalność fotowoltaiki. Korzystając z własnych środków, trzeba jednak liczyć się z koniecznością wyłożenia stosunkowo dużej kwoty pieniędzy.

Dofinansowanie ze strony państwa

Koszt zakupu komponentów i wykonania przeciętnej instalacji solarnej o mocy ok. 5 kW wynosi ok. 25 000 zł, jednak da się go obniżyć, pozyskując dofinansowanie do fotowoltaiki. W zależności od wybranego programu otrzymać kilka tysięcy złotych bezpośredniej dotacji, np. 5 000 zł w ramach inicjatywy „Mój Prąd”. Oszczędności generuje także możliwość odliczania od kosztów inwestycji od podatku dochodowego, co przekłada się na kolejne 3000-4000 zł dodatkowych środków ze swoich pieniędzy. Tym samym klient pokrywa nie 100%, lecz ok. 60-70% wydatków związanych z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych.

Kiedy opłacają się panele fotowoltaiczne

Niezależnie od ilości zużywanej w budynku energii elektrycznej warto inwestować w wysokiej jakości panele słoneczne o odpowiednio dobranej mocy, które pokrywają znaczne, a nierzadko całkowite zapotrzebowanie nieruchomości na prąd. Optymalne korzyści finansowe z montażu instalacji fotowoltaicznej można odnieść w przypadku sfinansowania jej z własnych środków w budynku, którego nie trzeba przystosowywać do założenia systemu solarnego.

Inwestycja opłaca się tym bardziej, że w kosztach jej realizacji partycypuje państwo, oferując możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Jedyną przeszkodą, która może zniechęcać do zakupienia instalacji solarnej, jest zaś nieodpowiednie usytuowanie i nieprzystosowanie budynku do specyfiki systemu fotowoltaicznego. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat jego działania, przeczytaj, co to jest fotowoltaika.