Czy panele słoneczne podnoszą wartość nieruchomości

Dodano:
11/2/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Jeżeli posiadasz nieruchomość, z pewnością zależy Ci na jak największym wzroście jej wartości i jednocześnie zaopatrzeniu jej w energię jak najmniejszym kosztem. Oba efekty osiągniesz dzięki inwestycji w instalację fotowoltaiczną, która zapewnia darmowe źródło prądu i może przyczynić się do wzrostu ceny nieruchomości. Więcej na ten temat piszemy w poniższym artykule.

Fotowoltaika to nie tylko energia

Podstawowym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest pozyskiwanie energii z promieni słonecznych, a następnie przetwarzanie jej na prąd służący do zasilania urządzeń elektrycznych w nieruchomości. Dzięki temu fotowoltaika znacząco ogranicza rachunki za prąd, a często sprawia, że budynek staje się całkowicie samowystarczalny pod względem energetycznym. Panele słoneczne z powodzeniem mogą bowiem zaspokajać pełne zapotrzebowanie nieruchomości na energię elektryczną. Fotowoltaika dla domu to jednak nie tylko źródło prądu, ale również zyskowna inwestycja.

Panele słoneczne przyczyniają się do znacznych obniżek rachunków za elektryczność, niekiedy w granicach nawet 90%. Tym samym instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu zaledwie kilku lat – w zależności od różnych czynników okres amortyzacji systemu solarnego wynosi ok. 6-9 lat. Po tym czasie użytkownik może cieszyć się praktycznie darmowym prądem przez następne dekady, co znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie nieruchomości. Krótko mówiąc, jej wartość wrasta dzięki instalacji fotowoltaicznej.

Czynniki wpływające na wzrost nieruchomości

Możesz liczyć na wzrost wartości nieruchomości za sprawą montażu ogniw fotowoltaicznych, jednak oczekiwany efekt i jego skala są obwarowane pewnymi warunkami. Poniżej szerzej je opisujemy.

Jakość instalacji

Kluczowym aspektem jest jakość i wykonanie samej instalacji – jeżeli została zaprojektowana i zamontowana w sposób profesjonalny i z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych czynników, rzeczywiście może z powodzeniem przyczyniać się do wzrostu ceny nieruchomości. Dlatego na początkowym etapie inwestycji niezwykle istotne jest nawiązanie współpracy z doświadczonymi fachowcami zajmującymi się realizacją inwestycji, a tacy służą wsparciem w Edison Energia.

Dopasowanie instalacji do zapotrzebowania energetycznego budynku

Instalacja fotowoltaiczna tym bardziej podnosi wartości nieruchomości, w im większym stopniu zaspokaja zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Co oczywiste, najkorzystniejszym wyborem są ogniwa fotowoltaiczne, które dostarczają 100% lub więcej prądu wykorzystywanego w nieruchomości. Osiągnięcie takich parametrów jest możliwe w przypadku dobrze zaplanowanej i zrealizowanej inwestycji z wykorzystaniem wysokojakościowych podzespołów.

Wiek i wydajność ogniw

Liczy się także wiek instalacji fotowoltaicznej – im starsza, w tym mniejszym stopniu podnosi wartość nieruchomości. Ta kwestia jest jednak coraz mniej problematyczna z uwagi na szybko rosnącą jakość ogniw, których żywotność dynamicznie wzrasta, podczas gdy utrata efektywności następuje coraz wolniej. To zasługa szybkiego rozwoju branży i technologii pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego. Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, sprawdź, jak działa i co to jest fotowoltaika.

Możliwe zyski z instalacji fotowoltaicznej

Analizując możliwy wzrost ceny nieruchomości po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, warto posiłkować się danymi z USA, ponieważ obejmują one miliony budynków i w związku z tym rzetelnie oddają rzeczywistości. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej, wartość nieruchomości z ogniwami fotowoltaicznymi jest wyższa o 3,74% od ceny budynku o takich samych parametrach, który nie został wyposażony w panele.

Przekładając powyższe dane na złotówki, można stwierdzić, że o montażu fotowoltaiki wartość nieruchomości początkowo wycenianej na 300 000 zł wzrośnie do 311 122 zł, czyli o ponad 11 000 zł. Oczywiście należy pamiętać, że są to uśrednione statystyki i mogą się różnić w zależności od wyżej wymienionych czynników dotyczących instalacji fotowoltaicznej, które wpływają na wzrost ceny nieruchomości.

Fotowoltaika – opłacalna inwestycja

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, angażujesz spory kapitał o wartości co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Inwestujesz go w nieruchomość, więc jako właścicielowi zależy Ci na zrekompensowaniu poniesionych kosztów. Możesz to zrobić nie tylko poprzez amortyzację kosztów zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych, ale również dzięki sprzedaży nieruchomości za wyższą cenę. Jeżeli instalacja spełnia współczesne standardy, jest profesjonalnie zamontowana, wykonana z dobrych podzespołów i zaspokaja dużą część zapotrzebowania energetycznego budynku, możesz liczyć na to, że przyczyni się do wzrostu wartości nieruchomości.

To, czy i w jakim stopniu cena budynku wzrośnie, w dużym stopniu zależy od profesjonalizmu firmy, która zajmuje się planowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznej. Bez względu na to, czy interesuje Cię fotowoltaika dla firm, czy dla domu, jako Edison Energia jesteśmy do Twojej dyspozycji. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że warto powierzyć nam wykonanie systemu solarnego!