Czy panele słoneczne można zamontować, będąc właścicielem mieszkania

Dodano:
21/1/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Panele fotowoltaiczne cieszą się w Polsce dużą i szybko rosnącą popularnością. Powszechnie montuje się je na dachach domów jednorodzinnych, jednak czy tylko właściciele wolnostojących budynków mogą korzystać z możliwości, jakie daje fotowoltaika? Jak się okazuje, są one dostępne również dla osób mieszkających w budownictwie wielorodzinnym. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy panele słoneczne można zamontować, będąc właścicielem mieszkania w bloku.

Panele słoneczne we własnym mieszkaniu?

Instalacja solarna jest relatywnie dużą konstrukcją, dlatego montuje się ją na dachach budynków lub na gruncie. Składa się z paru paneli zajmujących powierzchnię co najmniej kilku metrów kwadratowych, a jej zastosowanie zapewnia znaczącą obniżkę rachunków za energię elektryczność. Rozwój technologii sprawił, że fotowoltaika dla domu nie ogranicza się jednak jedynie do budynków jednorodzinnych i można ją zamontować także w mieszkaniu, a konkretnie na balkonie.

Panele słoneczne na balkonie, czy to możliwe?

Analizując wady i zalety fotowoltaiki, należy zwrócić uwagę na konieczność posiadania relatywnie dużej ilości miejsca w celu zamontowania paneli. Rzeczywiście, to konieczne, jeśli chce się zainwestować w pełnoprawną instalację, która pokrywa większą część lub wręcz całość zapotrzebowania energetycznego budynku. Istnieje jednak możliwość, aby panele słoneczne w mieszkaniu znajdowały się na balkonie, choć wymaga to spełnienia kilku warunków.

Kwestią podstawową jest dostępność mieszkania do światła słonecznego. Trudno, aby fotowoltaika działała optymalnie, skoro przez cały czas jest zasłaniana przez okoliczne drzewa czy pobliskie budynki. Równie istotna jest orientacja nieruchomości, która powinna być skierowana na południe – w przeciwnym razie mikoinstalacja solarna również nie będzie pracowała w stu procentach wydajnie. Jeśli te warunki są spełnione, można przejść do realizacji inwestycji.

Jak działają panele słoneczne na balkonie?

Z uwagi na ograniczoną powierzchnię fotowoltaika w bloku zamontowana na balkonie w zależności od jego wielkości obejmuje jeden lub dwa panele. Ze względu na to, a także z powodu ograniczonych możliwości warto zainwestować w dobre, wysokiej jakości moduły o maksymalnej sprawności, które przy relatywnie niewielkiej dawce promieni słonecznych są w stanie wyprodukować jak najwięcej prądu. Stawia się je na podłodze na balkonie, korzystając ze specjalnej konstrukcji montażowej lub przymocowując bezpośrednio do zewnętrznej ściany balkonu.

Kolejnym elementem konstrukcji składającej się na panele słoneczne w mieszkaniu jest mikroinwerter obsługujący pojedynczy lub oba moduły, który podłącza się bezpośrednio do standardowego gniazdka. Odpowiada on za przetworzenie prądu stałego wygenerowanego przez panele w prąd zmienny, który można oddać do sieci lub wykorzystać na własne potrzeby. Ostatnim podzespołem tworzącym instalację jest licznik dwukierunkowy monitorujący produkcję i zużycie energii, z tym że jego montażem zajmują się pracownicy firmy dystrybuującej energię po ówczesnym zgłoszeniu paneli do zakładu energetycznego.

Panele słoneczne na balkonie a spółdzielnia

Jeżeli posiadasz mieszkanie spółdzielcze, pamiętaj, że nie jesteś właścicielem budynku, co wiąże się z koniecznością uzyskiwania pozwoleń w przypadku dokonywania przeróbek i ingerencji w konstrukcję nieruchomości. Obejmuje to również montaż paneli fotowoltaicznych przytwierdzanych do zewnętrznej barierki balkonu. W celu uzyskania pozwolenia należy złożyć wniosek w spółdzielni z prośbą o wyrażenie zgody na montaż instalacji solarnej w bloku.

Istnieje również możliwość wspólnej, spółdzielczej inwestycji w panele słoneczne, które byłyby zamontowane na dachu budynku, przyczyniając się do obniżki kosztów energii elektrycznych dla wszystkich jej mieszkańców. Wymaga to jednak zgody prezesa spółdzielni, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych jednomyślności osób, które znajdują się w zarządzie i podejmują uchwały dotyczące funkcjonowania nieruchomości. Taki projekt mógłby już zostać objęty dofinansowaniem, jednak jego realizacja wymaga partycypacji finansowej ze strony mieszkańców.

Koszty i zyski z instalacji paneli słonecznych na balkonie

Prostota i niewielka moc instalacji, która wynosi od ok. 0,5 do 1 kWp, sprawiają, że fotowoltaika w mieszkaniu w bloku kosztuje stosunkowo niewiele. W zależności od jakości zakupionych paneli wydatek na całość inwestycji pochłania ok. 1500-3000 zł, co jest niewielką kwotą w porównaniu z ceną zakupu i montażu paneli w domu jednorodzinnym. W razie zlecenia wykonania montażu fachowcom należy doliczyć od ok. 400 do 1000 zł. Za sprawą produkcji ekologicznego prądu pochodzącego z promieni słonecznych można obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną, dlatego te wydatki się zwracają.

Jak dużo prądu generują panele słoneczne na balkonie, zakładając, że nie są zacienione? Jeśli zostały ustawione w kierunku południowym i są wysokiej jakości, można się spodziewać produkcji na poziomie ok. 500 kWh rocznie. Z kolei w przypadku gorszych warunków nasłonecznienia i paneli ze średniej lub dolnej półki należy oczekiwać 300-400 kWh. Przy cenie 80 gr za 1 kWC daje to ok. 300-400 zł oszczędności każdego roku, więc łatwo obliczyć, że fotowoltaika w mieszkaniu w bloku zwróci się w ciągu 5-10 lat. Przez następne długie lata będzie przynosić wyłącznie zyski.

Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, należy zwrócić uwagę na brak możliwości skorzystania z publicznych programów wspierających finansowo inwestycje w OZE, jak np. „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie do fotowoltaiki jest bowiem możliwe tylko w przypadku instalacji, których moc wynosi co najmniej 2 kWp, a takich wartości nie osiągają panele słoneczne w mieszkaniu.

Panele fotowoltaiczne w bloku – tania i opłacalna inwestycja

Niski koszt, szybki zwrot z inwestycji i możliwość trwałego obniżenia rachunków za prąd powodują, że zdecydowanie warto rozważyć instalację paneli słonecznych na balkonie. W ten sposób niewielkim kosztem można zaopatrzyć mieszkanie w dodatkowe, ekologiczne źródło całkowicie ekologicznej energii pochodzącej ze Słońca. Jeśli interesuje Cię jej produkcja i chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii solarnych, sprawdź, jak działa i co to jest fotowoltaika.