Czy panele słoneczne można zamontować, będąc właścicielem mieszkania

Dodano:
11/5/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Fotowoltaika w bloku tylko pozornie wydaje się mało oczywistym rozwiązaniem. Choć panele fotowoltaiczne cieszą się w Polsce dużą i szybko rosnącą popularnością, to powszechnie montuje się je na dachach domów jednorodzinnych. Jednak czy tylko właściciele wolnostojących budynków mogą korzystać z możliwości, jakie daje fotowoltaika? Jak się okazuje, są one dostępne również dla osób mieszkających w budownictwie wielorodzinnym. Dowiedz się, na jakich zasadach możliwa jest fotowoltaika w mieszkaniu w bloku.

Czy możliwa jest fotowoltaika w bloku?

Instalacja fotowoltaiczna jest relatywnie dużą konstrukcją, dlatego jest montowana na dachach budynków lub na gruncie. Składa się z paru paneli zajmujących powierzchnię co najmniej kilku metrów kwadratowych, a jej zastosowanie zapewnia znaczącą obniżkę rachunków za energię elektryczną. Rozwój technologii sprawił, że fotowoltaika dla domu nie ogranicza się jedynie do budynków jednorodzinnych – panele słoneczne można z powodzeniem zamontować na balkonie.

Panele słoneczne na balkonie – czy to rzeczywiście jest możliwe?

Analizując wady i zalety fotowoltaiki, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że konieczne jest posiadanie stosunkowo dużej ilości miejsca, aby zamontować panele. Rzeczywiście, jest to niezbędne, jeśli chcesz zainwestować w pełnoprawną instalację, która pokrywa większą część lub całość zapotrzebowania energetycznego budynku. Alternatywnym rozwiązaniem jest fotowoltaika w bloku, a dokładniej montaż paneli słonecznych na balkonie, choć wymaga to spełnienia kilku warunków.

Kwestią podstawową jest dostęp do światła słonecznego w mieszkaniu. Trudno, aby fotowoltaika działała optymalnie, skoro przez cały czas jest zasłaniana przez okoliczne drzewa czy pobliskie budynki. Równie istotna jest orientacja nieruchomości, która powinna być skierowana na południe – w przeciwnym razie fotowoltaika w mieszkaniu nie będzie pracowała w stu procentach wydajnie. Jeśli te warunki są spełnione, można przejść do realizacji inwestycji w panele słoneczne na balkonie w bloku.

Jak działa fotowoltaika w mieszkaniu w bloku?

Z uwagi na ograniczoną powierzchnię fotowoltaika w mieszkaniu zamontowana na balkonie obejmuje jeden lub dwa panele – zależy to od wielkości balkonu. Z tego względu warto zainwestować w dobre, wysokiej jakości moduły o maksymalnej sprawności, które przy relatywnie niewielkiej dawce promieni słonecznych są w stanie wyprodukować jak najwięcej prądu. Panele słoneczne stawia się na podłodze balkonu, korzystając ze specjalnej konstrukcji montażowej lub przymocowując panele bezpośrednio do zewnętrznej ściany balkonu.

Kolejnym elementem konstrukcji składającej się na panele słoneczne w mieszkaniu jest mikroinwerter obsługujący pojedynczy lub oba moduły, który podłącza się bezpośrednio do standardowego gniazdka. Odpowiada on za przetworzenie prądu stałego wygenerowanego przez fotowoltaikę w prąd zmienny, który można oddać do sieci lub wykorzystać na własne potrzeby. Ostatnim podzespołem tworzącym instalację fotowoltaiczną w bloku jest licznik dwukierunkowy monitorujący produkcję i zużycie energii. Jego montażem zajmują się pracownicy firmy dystrybuującej energię po ówczesnym zgłoszeniu paneli do zakładu energetycznego.

Panele słoneczne na balkonie a spółdzielnia

Zastanawiasz się, czy panele słoneczne można zamontować, będąc właścicielem mieszkania? Jeżeli posiadasz mieszkanie spółdzielcze, pamiętaj, że nie jesteś właścicielem budynku. Wiąże się to z koniecznością uzyskiwania pozwoleń w przypadku dokonywania przeróbek i ingerencji w konstrukcję nieruchomości. Obejmuje to również montaż paneli fotowoltaicznych w bloku, przytwierdzanych do zewnętrznej barierki balkonu. Z tego względu należy złożyć wniosek do spółdzielni z prośbą o zgodę na montaż fotowoltaiki na balkonie.

Istnieje również możliwość wspólnej, spółdzielczej inwestycji w panele fotowoltaiczne na dachu bloku, która przyczyni się do obniżki kosztów energii elektrycznej dla wszystkich jej mieszkańców. Wymaga to jednak zgody prezesa spółdzielni, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych jednomyślności osób, które znajdują się w zarządzie i podejmują uchwały dotyczące funkcjonowania nieruchomości. Fotowoltaika na dachu bloku mogłaby zostać objęta dofinansowaniem, jednak realizacja takiego projektu wymaga partycypacji finansowej ze strony mieszkańców.

Koszty i zyski z paneli fotowoltaicznych na balkonie

Prostota i niewielka moc instalacji, która wynosi od ok. 0,5 do 1 kWp, sprawiają, że fotowoltaika w mieszkaniu w bloku jest stosunkowo niedroga. W zależności od jakości paneli wydatek na całość inwestycji pochłania ok. 1500-3000 zł, co jest niewielką kwotą w porównaniu z ceną zakupu i montażu paneli w domu jednorodzinnym. W przypadku zlecenia montażu fachowcom należy doliczyć od ok. 400 do 1000 zł. Za sprawą produkcji prądu pochodzącego z promieni słonecznych można obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną, dlatego należy pamiętać, że te wydatki się zwracają.

Jak dużo prądu generują panele słoneczne w bloku, zakładając, że nie są zacienione? Jeśli zostały ustawione w kierunku południowym i są wysokiej jakości, można się spodziewać produkcji na poziomie ok. 500 kWh rocznie. Z kolei w przypadku gorszych warunków nasłonecznienia i paneli ze średniej lub dolnej półki należy oczekiwać 300-400 kWh. Przy cenie 80 gr za 1 kWC daje to ok. 300-400 zł oszczędności każdego roku, więc łatwo obliczyć, że inwestycja w panele fotowoltaiczne na balkonie zwróci się w ciągu 5-10 lat. Przez następne lata będzie przynosić wyłącznie zyski.

Czy fotowoltaika na balkonie w bloku ma jakieś wady? Z pewnością odczuwalny jest brak możliwości korzystania z publicznych programów wspierających finansowo inwestycje w OZE, takich jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd 3.0 w 2021 roku. Dofinansowanie do fotowoltaiki jest bowiem możliwe tylko w przypadku instalacji, których moc wynosi co najmniej 2 kWp, a takich wartości nie osiągają baterie słoneczne na balkonie.

Panele fotowoltaiczne w bloku – tania i opłacalna inwestycja

Niski koszt, szybki zwrot z inwestycji i możliwość trwałego obniżenia rachunków za prąd powodują, że warto rozważyć montaż fotowoltaiki na bloku. Dzięki temu można niewielkim kosztem zaopatrzyć mieszkanie w dodatkowe, ekologiczne źródło energii elektrycznej. Jeśli interesujesz się produkcją prądu prosto ze Słońca i chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii solarnych, sprawdź, jak działa i co to jest fotowoltaika.

Masz wątpliwości? Przekonaj się, że nasz kalkulator fotowoltaiki nie kłamie – zarówno panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku, jak i w domu jednorodzinnym są skutecznym sposobem na oszczędności. To doskonałe rozwiązanie, biorąc pod uwagę coraz wyższe rachunki za prąd i możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii.