Czy należy wymieniać dach przed instalacją paneli fotowoltaicznych?

Dodano:
25/1/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Planując montaż fotowoltaiki na dachu, najpierw należy dokładnie sprawdzić jego konstrukcję. Czy nadaje się on do montaż modułów solarnych? Czy należy wymienić dach przed solarami, czy może wystarczy remont? Kiedy zastosowanie instalacji słonecznej nie jest możliwe? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z tematem znajdziesz w poniższym artykule.

Rodzaje dachów

Jednym z kluczowych aspektów decydujących o tym, czy fotowoltaika dla domu wymaga wymiany lub remontu dachu, jest jego rodzaj. Poniżej analizujemy poszczególne typy dachów w kontekście możliwości montażu solarów.

Płaskie dachy

Konstrukcje dachów płaskich są proste i z reguły nie występują na nich żadne przeszkody. Ten rodzaj jest popularny w budynkach różnego typu, nie tylko mieszkalnych. Jedna z jego zalet to możliwość łatwego zamontowania paneli słonecznych. Fotowoltaika dla firm czy domów postawiona na płaskim dachu wiąże się z koniecznością zastosowania jedynie odpowiednio dobranego systemu mocującego, który pozwala na ustawienie solarów pod właściwym kątem, a to z kolei zapewnia ich optymalną wydajność. Fotowoltaika na dachu płaskim nie ma wymaga jego przystosowywania w żaden sposób, więc remont ani wymiana nie pochłaniają dodatkowych kosztów.

Dachy spadziste

Osobną kategorię stanowią dachy spadziste, na których fotowoltaika jest montowana bardzo często. Sam rodzaj dachu umożliwia korzystanie z instalacji bez konieczności wymiany, jednak niekiedy trzeba wykonać remont z uwagi na typ pokrycia. Poszczególne odmiany zadaszenia omawiamy poniżej, analizując je w odniesieniu do perspektyw montażu solarów.

Dachówka

Fotowoltaika na dachu z dachówki wymaga co prawda zastosowania specjalnych elementów mocujących, ale jest jak najbardziej możliwa. Choć łatwiej przeprowadzić inwestycję na dachu z blachówki aluminiowej niż ceramicznej, to w obu przypadkach profesjonalna ekipa montażowa na pewno poradzi sobie równie dobrze. Nie jest istotne, czy dachówka ma formę falistą, czy płaską, choć w przypadku płaskiej mocowanie odbywa się bliżej połaci.  

Blachodachówka

Również fotowoltaika na dachu wykończonym blachodachówką nie wymaga jego wymiany ani remontu, a tylko użycia specjalnych systemów mocujących.  

Eternit

W odróżnieniu od wszystkich opisanych dotychczas pokryć dach z eternitu trzeba wymienić przed montażem solarów. To przestarzała technologia – jej kruchość to jednak nie jedyny problem, ponieważ eternit zawiera groźny dla zdrowia i wycofany z użytku azbest. Dlatego warto wykonać remont takiego dachu lub wymienić go na nowy, nawet jeśli nie planuje się montażu instalacji solarnej.  

Inne

Rozważając wady i zalety fotowoltaiki, należy zauważyć, że nie zaleca się jej montażu na dachu z materiałów naturalnych – drewna czy strzechy trzcinowej, ponieważ wiąże się to z ryzykiem pożaru, a niekiedy jest zabronione przez lokalne przepisy. Z kolei bez problemu można postawić panele na konstrukcji z papy, którą wykorzystuje się przede wszystkim na dachach płaskich.

Uszkodzenia dachu  

Dach powinien być kompletny i pozbawiony uszkodzeń, aby montaż fotowoltaiki przebiegł bezpiecznie i bez komplikacji. Nie da się obciążyć kruchej czy nietrwałej struktury ciężkimi panelami, które często wymagają zastosowania dodatkowego systemu mocującego, co wiąże się z koniecznością wykonania nawierceń i innych czynności ingerujących w konstrukcję. Decydując się na montaż, w takim przypadku istnieje ryzyko jeszcze większego zniszczenia dachu, podczas gdy inwestycja w fotowoltaikę się nie powiedzie.

Inną sprawą jest to, że nieprofesjonalny montaż może spowodować uszkodzenia nawet na całkowicie poprawnie wykonanego dachu, w którym nie ma żadnych usterek. Z uwagi na to niezwykle istotne jest powierzanie montażu doświadczonym, certyfikowanym specjalistom mającym na koncie wiele realizacji. Fachowcy z Edison Energia wiedzą, jak sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowane inwestycje.

Słaba izolacja i konstrukcja dachowa

Izolacja to jedna z kluczowych kwestii, o które należy zadbać przed instalacją fotowoltaiczną. Niepotrzebne utraty energii wynikające z mostków cieplnych, czyli nieszczelnych miejsc bez skutecznej izolacji, sprawiają, że marnuje się również prąd wyprodukowany przez solary. W takiej sytuacji konieczne staje się usunięcie mostków termicznych, aby zapewnić dachowi szczelność. Również stara, krucha i słaba konstrukcja wymaga przeprowadzenia remontu – niezbędne jest jej wzmożenie, aby montaż ciężkich modułów nie wyrządził szkód delikatnej strukturze.

Fotowoltaika – uniwersalne źródło energii do wielu dachów

Jak widać, poza nielicznymi wyjątkami panele solarne można zamontować na większości rodzajów dachów i ich pokryć. Warto to robić z uwagi na perspektywę niższych rachunków za prąd i oszczędności z tym związanych, tym bardziej że stosunkowo łatwo można uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w wysokości kilku tysięcy złotych, a do tego skorzystać z odliczenia podatkowego kosztów zakupu i wykonania instalacji.

Pamiętaj jednak, że nie tylko rodzaj, typ pokrycia i stan techniczny, ale również kąt nachylenia dachu i kierunek, w którym jest zwrócony, decydują o tym, czy warto inwestować w fotowoltaikę. Optymalne parametry to nachylenie pod kątem 30-40% (aby je uzyskać, na dachach płaskich stosuje się specjalne konstrukcje montażowe) i zwrócenie w stronę południową, co gwarantuje możliwie jak najwyższą wydajność paneli solarnych. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, przeczytaj artykuł, w którym dokładnie wyjaśniamy, jak działa i co to jest fotowoltaika.