Błędy przy montażu paneli fotowoltaicznych

Dodano:
13/5/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Fotowoltaika dynamicznie się rozwija i staje się coraz częstszym źródłem energii elektrycznej w polskich domach i firmach. Jednak aby móc w pełni wykorzystać jej potencjał i zapewnić sobie maksymalne korzyści z jej zastosowania, należy zadbać o prawidłową instalację modułów słonecznych. Na jakie błędy przy montażu paneli fotowoltaicznych zwracać szczególną uwagę? Czego się wystrzegać? Jakich rozwiązań unikać? Na te i inne pytania związane z potencjalnymi pułapkami podczas zakładania fotowoltaiki odpowiadamy poniżej.

Zaciemnienie dachu

Wiedząc, jak działa i co to jest fotowoltaika, nikt nie powinien zdecydować się na jej montaż na zacienionym dachu. To błąd, który może sporo kosztować, ponieważ promienie słoneczne są głównym źródłem prądu produkowanego przez instalację. Oczywiste jest zatem, że im mniej ich dociera do modułów solarnych, tym gorsza ich wydajność, a co za tym idzie – mniejsze zyski z ich wykorzystania i dłuższy czas oczekiwania na zwrot z kapitału zainwestowanego w cały system.

Mimo że technologie stosowane do produkcji podzespołów są coraz bardziej zaawansowane, a wysoką efektywność działania udaje się uzyskać również w przypadku zacienionych lokalizacji, zawsze lepszym rozwiązaniem jest montaż we w pełni nasłonecznionym miejscu. Mając to na uwadze, należy unikać ustawiania paneli na dachu, który jest zasłonięty drzewami lub okolicznymi budynkami. Również wszelkiego rodzaju nierówności na jego powierzchni mogą niepotrzebnie zacieniać panele, o czym trzeba pamiętać przy projektowaniu.

Błędy w projekcie

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być precyzyjnie zaprojektowana pod kątem specyfiki danego budynku oraz indywidualnych potrzeb jego mieszkańców czy użytkowników. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny projekt paneli słonecznych – zawsze musi on powstać od podstaw, bo nie istnieją dwa identyczne budynki, w których mieszkają osoby o jednakowych wymaganiach pod względem zużycia energii elektrycznej. Błędy na etapie projektowania bywają bardzo kosztowne, ponieważ mogą prowadzić do montażu zbyt słabych lub – przeciwnie – za mocnych paneli, co skutkuje podwyższonymi kosztami eksploatacji instalacji. Aby sprawdzić, jaką moc powinien mieć system, można sięgnąć po internetowy kalkulator fotowoltaiczny.

Panele fotowoltaiczne ustawione pod złym kątem

Jednym z kluczowych aspektów wpływających na to, z jaką wydajnością działa fotowoltaika dla domu i firmy, jest kąt ustawienia modułów absorbujących energię z promieni słonecznych. Powinny zostać one zamontowane bardziej na wschód czy zachód? Pionowo czy poziomu? Warunki atmosferyczne panujące w Polsce sprawiają, że optymalny kąt nachylenia modułów solarnych w stosunku do dachu wynosi 30-40 stopni. Jeśli chodzi o kierunek, bardzo istotne jest ustawienie paneli na południe, ewentualnie południowy wschód lub południowy zachód, bo tylko w ten sposób można zapewnić optymalną absorbcję promieni słonecznych.

Uszkodzenie kabli

Mimo że kluczowymi podzespołami sprawiającymi, że fotowoltaika dla firm i domów może działać zgodnie z założeniem, są panele w połączeniu z inwerterem, to równie istotną rolę dla sprawności całego systemu odgrywa okablowanie. Zarówno jego nieprawidłowy dobór, jak i nieumiejętne połączenie oraz ułożenie to potencjalnie bardzo groźne błędy w montażu paneli słonecznych. Przewody muszą być skutecznie zabezpieczone i poprowadzone zgodnie ze standardami, co wymaga posiadania doświadczenia, wiedzy i kompetencji.

Korozja stali

Elementy konstrukcyjne tworzące instalację fotowoltaiczną muszą być wykonane z materiałów odpornych na rdzę. W praktyce stosuje się w tym celu przede wszystkim aluminium, stal nierdzewną lub podzespoły pokryte magnelisem albo powłoką ocynkowaną. Niedopuszczalnym błędem w montażu paneli słonecznych jest zaś użycie stali galwanicznej do produkcji elementów konstrukcyjnych.

Z czego wynikają błędy podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

Przyczyn może być wiele, a jedną z nich jest brak doświadczenia u osoby lub firmy, która zajmuje się montażem. Zarówno projekt i dobór podzespołów, jak i ich instalacja wymagają fachowego podejścia i znajomości tematu – to profesjonalne, wysoce specjalistyczne zagadnienia, w przypadku których w grę wchodzą nie tylko pieniądze, ale również kwestie bezpieczeństwa. Błędy w montażu fotowoltaiki mogą stanowić zagrożenie nawet konstrukcji budynku, dlatego tak istotny jest wybór doświadczonej ekipy, która cieszy się dobrymi opiniami i może pochwalić się wieloma udanymi oraz działającymi od lat realizacjami.

Jak uniknąć błędów podczas montażu paneli?

Kluczowa jest wspomniana kwestia nawiązania współpracy z profesjonalną firmą, która doskonale wie, na czym polega montaż paneli fotowoltaicznych i jak uniknąć błędów na każdym etapie prac. Ponadto należy dokładnie zapoznać się z umową i ustalić jej treść w taki sposób, żeby w razie ewentualnych wad, usterek, awarii czy innych problemów móc uzyskać bezpłatną pomoc serwisową. Wszelkie wątpliwości powinny zostać wyjaśnione, a odpowiedzi na zadane pytania udzielone. Przed realizacją inwestycji warto także zgłębić temat instalacji solarnych, poznając samą technologię, producentów i urządzenia wykorzystywane w jej ramach. Dopiero wówczas można bezpiecznie i świadomie przystąpić do inwestycji, nawiązując współpracę z wybraną firmą i pozyskując dofinasowanie do fotowoltaiki.