5 sposobów na oszczędzanie energii zimą

Dodano:
11/2/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Ze względu na niskie temperatury od października do maja zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie, koszt jej zużycia jest znacznie większy niż latem. Dlatego aby nie doprowadzić do przesadnych wydatków, warto się dowiedzieć, jak oszczędzać energię zimą. W poniższym artykule opisujemy 5 sprawdzonych, bezpiecznych i skutecznych sposobów, które na to pozwalają.

Dlaczego tak ważne jest oszczędzanie energii zimą

O ile w warunkach dobrego nasłonecznienia, które panują w miesiącach późnowiosennych, letnich i wczesnojesiennych, fotowoltaika może z powodzeniem zaspokoić zapotrzebowanie nieruchomości na energię, o tyle zimą jest to znacznie trudniejsze. Wynika to z faktu, że panele solarne pracują na niższych obrotach z uwagi na ograniczony dostęp do promieniowania słonecznego, co ogranicza ilość wyprodukowanego przez nie prądu. A ponieważ zimą jest on wydatkowany w większych ilościach niż latem, gdy fotowoltaika pracuje pełną parą, oszczędności na energii stają się jeszcze pilniejsze.

Mając to wszystko na uwadze, znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak oszczędzać energię elektryczną zimą, jest bardzo istotne – nie tylko w nieruchomościach wyposażonych w panele słoneczne, ale we wszystkich budynkach. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich działania i korzyści, jakie z nich płyną z zastosowania technologii solarnej, przeczytaj artykuł, w którym opisujemy, co to jest fotowoltaika.  

Jak oszczędzać energię elektryczną zimą

Poniżej znajdziesz 5 porad, które stanowią odpowiedź na pytanie, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej w chłodne miesiące.

1. Zweryfikuj energochłonność urządzeń

Jeśli zastanawiasz jak można oszczędzać energię zimą, zacznij od sprawdzenia, jak dużo prądu pobierają poszczególne urządzenia. O ile sytuacja materialna Ci na to pozwala, w miarę możliwość wymień energochłonne, przestarzałe sprzęty na nowoczesne, oszczędne w działaniu modele. Przy zakupie produktów zwracaj szczególną uwagę na ich klasę energetyczną – im niższa tym lepiej, tzn. najbardziej energooszczędne są urządzenia należące do klasy A+++, a najmniej te z grupy G.

Zastanów się nie tylko nad tym, ile prądu pobierają poszczególne sprzęty, ale również nad sposobem ich użytkowania. Chodzi przede wszystkim o wyłączenie urządzeń, gdy nie są potrzebne. Po co router ma być włączony na noc, skoro nie korzystasz w tym czasie z Internetu, a komputer jest aktywny, gdy nie ma Cię przy nim przez kolejną godzinę? To marnotrawstwo prądu, któremu można łatwo zapobiec, wyłączając urządzenia, kiedy nie są użytkowane lub ewentualnie przełączyć je w tryb czuwania.

2. Sprawdź oświetlenie w swoim domu

Ponieważ fotowoltaika dla domu zimą nie działa w pełni swoich możliwości, warto oszczędzać prąd poprzez dobór odpowiedniego oświetlenia. Nowoczesne rozwiązania na czele z technologią LED przekładają się nawet na dziesięciokrotnie mniejsze zużycie energii niż w przypadku tradycyjnych świetlówek. Co istotne, intensywność światła jest podobna, co oznacza jednakowy komfort użytkowania przy znacznie niższej energochłonności. To szczególne istotne w dużych nieruchomościach – nie tylko domach, ale również przedsiębiorstwach. Zastosowanie oświetlenia LED i fotowoltaika dla firm to coraz częściej wybierane połączenie mające służyć obniżeniu rachunków za prąd.

3. Korzystaj rozsądnie z ogrzewania

Nawet najlepsze technologie nie zastąpią rozsądku w użytkowaniu grzejników. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju instalacja działa w Twojej nieruchomości, korzystaj z niej w sposób świadomy. Odpowiadając na pytanie, jak oszczędzać energię elektryczną w domu zimą, należy przypomnieć o kategorycznym unikaniu wietrzenia przy włączonym kaloryferze, ponieważ jest to marnotrawstwo w czystej postaci. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie inteligentnego termostatu, który automatycznie ustawia odpowiednią temperaturę w zależności od określonych warunków.

4. Sprawdź szczelność okien

Krytycznym elementem każdego budynku pod względem energetycznym są okna. Aby nie doprowadzić do niekontrolowanej ucieczki ciepła za ich pośrednictwem, należy jak najlepiej zadbać o ich szczelność. Jeżeli nie zrobiono tego prawidłowo na etapie budowy, zleć wykonanie prac profesjonalnej ekipie. Przemyśl też zakup nowych, energooszczędnych okien, o ile obecnie takie modele nie są zamontowane w Twoim budynku.

5. Utrzymuj stałą temperaturę w pomieszczeniu

Częste wahania temperatury – szczególnie jej spadki – powodują konieczność ogrzania pomieszczenia od nowa. To z kolei oznacza znaczącą utratę energii w krótkim czasie, którą następnie trzeba przywrócić, narażając się na podwyższone koszty. Można ich uniknąć poprzez utrzymywanie mniej więcej stałej temperatury przez cały czas. Gdy jest zimno, warto nastawić grzejniki w określonym, zadowalającym zakresie na dłużej – to najoptymalniejsze rozwiązanie z punktu widzenia oszczędzania energii.

Podsumowanie

Jak widzisz, oszczędność prądu zimą jest prosta i nie wiąże się z dużymi inwestycjami. Za pomocą nieskomplikowanych i generalnie tanich metod możesz skutecznie obniżyć rachunki za energię elektryczną, której zużycia nie są w stanie samodzielnie zaspokoić panele słoneczne. Jeśli zaś interesuje Cię wybór i montaż instalacji od podstaw, skontaktuj się z naszą firmą Edison Energia. Oferujemy nie tylko kompleksowe wykonawstwo inwestycji pod względem technicznym i projektowym, ale również wsparcie obejmujące dofinansowanie do fotowoltaiki, które skutecznie pozyskujemy w Twoim imieniu.