5 powodów, dla których warto wybrać energię słoneczną właśnie teraz

Dodano:
12/1/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Liczba i wartość inwestycji w fotowoltaikę rośnie bardzo dynamicznie. Coraz więcej osób i firm decyduje się na montaż paneli słonecznych, znajdując różne argumenty przemawiające za wyborem tej technologii. Które z nich są najważniejsze? Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiczną.

Dlaczego warto wybrać energię słoneczną?

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię fotowoltaika dla firm, czy dla domu, warto zainwestować kapitał w tę inwestycję z powodów przede wszystkim finansowych i ekologicznych. Poznaj najistotniejsze z nich, które wyszczególniamy poniżej.

1. Samowystarczalność i niezawodność

Czy wiesz, że dwóch na trzech właścicieli paneli słonecznych jest w pełni samowystarczalnych w produkcji energii elektrycznej? Takie dane podaje koncern energetyczny E.ON, wskazując, że fotowoltaika dla domu to zdecydowanie dobry wybór. Oznacza to, że gospodarstwo domowe jest zdolne do samodzielnego zaspokojenia zapotrzebowania na prąd wyłącznie dzięki wykorzystaniu paneli słonecznych i nie musi w tym celu sięgać po inne źródła.

Z roku na rok technologie pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowana słonecznego są coraz wydajniejsze, co pozwala na wytworzenie takich ilości prądu, które przewyższają domowe zużycie. Co równie istotne, fotowoltaika jest niezawodna i bezobsługowa w działaniu, a jedyną związaną z nią czynnością eksploatacyjną jest czyszczenie paneli z zabrudzeń, śniegu czy liści. Instalacja solarna to bezpieczna i zyskowna pod względem finansowym inwestycja na pokolenia, która zwraca się w znacznie krótszym czasie.

2. Programy finansowania zakupu paneli fotowoltaicznych

Choć panele słoneczne mogą przyczynić się do samowystarczalności energetycznej budynku, to ich zakup i montaż wiąże się z dużym wydatkiem. Przeciętna instalacja kosztuje ok. 20-30 tys. zł, co dla wielu osób i firm jest inwestycją, która przewyższa bieżące możliwości finansowe. Istnieje jednak możliwość znacznego obniżenia kosztów całego przedsięwzięcia poprzez skorzystanie z obowiązujących programów dotacji, dofinansowań i ulg. Jest ich kilka, a mianowicie:

  • Mój Prąd,
  • Czyste Powietrze,
  • Prosument 2,
  • podatkowa ulga termomodernizacyjna,
  • programy regionalne.

Należy jednak pamiętać, że niektóre z programów się wzajemnie wykluczają, w związku z czym nie można z nich skorzystać jednocześnie. Tak czy inaczej zdecydowanie warto pozyskać dodatkowe środki na realizację ekologicznej inwestycji, szczególnie że warunki nie są trudne do spełnienia, a procedury przebiegają bezproblemowo. Dowiedz się więcej, na czym dokładnie polega dofinansowanie do fotowoltaiki, a jeśli się na nie zdecydujesz, pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc ze strony Edison Energia. Zapewniamy wsparcie zarówno w wyborze i montażu paneli, jak i pozyskiwaniu publicznych środków na inwestycję w Twoim imieniu.

3. Rosnące ceny energii

Jest więcej niż pewne, że ceny prądu w najbliższych kilku, kilkunastu latach osiąganą znacznie wyższe poziomy niż obecnie. Wynika to z wielu przyczyn, jak np. dekarbonizacja gospodarki i związane z tym odejście od węgla, konieczność inwestycji w modernizację i rozwój sieci energetycznej czy budowę nowych bloków energetycznych i farm wiatrowych na Bałtyku. Wszystko to przekłada się na wzrost ceny prądu, które z roku na rok będą coraz wyższe. Wzrosty cen dotkną w szczególności przedsiębiorstwa prowadzące energochłonną działalność, ale również odbiorcy indywidualni mocno oberwą po kieszeniach. Dlatego fotowoltaika jest inwestycją, którą warto się zainteresować.

4. Energia przyjazna dla środowiska

O ile pozyskiwanie paliw kopalnianych czy wydobywanie ropy naftowej wiąże się ze znaczną ingerencją w środowisko naturalne, która często przynosi mu duże szkody, o tyle produkcja prądu z promieni słonecznych jest przyjazna ekologicznie. Ta technologia nie powoduje żadnych negatywnych skutków środowiskowych również dlatego, że nie wymaga emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. W procesie pozyskiwania i produkcji prądu ze Słońca nie wykorzystuje się bowiem reakcji spalania, po której pozostałości mogą być szkodliwe dla ekosystemu i ludzkiego zdrowia.

5. Duża konkurencja na rynku - niższe ceny

Kolejna kwestia będąca odpowiedzią na pytanie, dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę, dotyczy rynkowej konkurencji. Ogromna liczba firm działających w branży produkcji paneli oraz innych elementów instalacji solarnej jest korzystna dla klientów, ponieważ powoduje szybki rozwój technologiczny i przekłada się na walkę cenową przedsiębiorstw, czyli w praktyce na niskie ceny. Obecnie na rynku najsilniejsze pozycje zajmują firmy z Chin, USA i Niemiec.

Postaw na sprawdzone źródła energii

Podsumowując, odnawialne źródła energii, w tym panele słoneczne, to bardzo dobry wybór dla każdego, kto posiada odpowiednią przestrzeń do ich montażu. Warto się na nie zdecydować ze względów praktycznych, finansowych i ekologicznych, które stanowią wystarczające argumenty potwierdzające opłacalność technologii produkcji prądu ze Słońca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat i wciąż dokładnie nie wiesz, co to jest fotowoltaika, zapoznaj się z linkowanym artykułem, dzięki któremu poznasz odpowiedzi na interesujące Cię pytania.