10 wskazówek, jak oszczędzać na kosztach energii

Dodano:
12/1/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Rosnące z roku na rok ceny prądu oraz kwestia ekologii i ochrony środowiska to najważniejsze z argumentów przemawiających za oszczędzaniem energii elektrycznej. Jednak jedno to świadomość takiej potrzeby, a drugie wdrożenie dobrych praktyk w rzeczywistości. W poniższym artykule podpowiadamy, jak można skutecznie i bezpiecznie ograniczyć koszty wynikające ze zużycia prądu. Przeczytaj i dowiedz się, jak oszczędzać energię elektryczną w domu.

Dlaczego należy oszczędzać energię elektryczną?

Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną? Powodem są przede wszystkim o dwie kwestie: finanse i środowisko. Ograniczając koszty wynikające ze zużycia prądu w domu, w zależności od nieruchomości każdego miesiąca w portfelu zostają dodatkowo dziesiątki lub nawet setki złotych. Pieniądze są bardzo istotne, ale jednocześnie należy pamiętać, że znając odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać energię elektryczną, można także z powodzeniem troszczyć się o środowisko.

Obniżając ilość prądu zużywanego do funkcjonowania w nieruchomości, każdy z nas przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych dla otoczenia naturalnego gazów cieplarnianych. Im mniej energii powstaje przy użyciu paliw kopalnianych, tym mniejsza ingerencja w środowisko. Mając to na uwadze, coraz więcej państw na całym świecie, w tym cała Unia Europejska, prowadzi proekologiczną politykę uwzględniającą ograniczenie zużycia prądu z tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł, jak paliwa kopalniane czy produkty naftowe.

O ile wiadomo, dlaczego należy i warto oszczędzać energię elektryczną, o tyle odpowiedź na pytanie, jak ograniczyć koszty prądu elektrycznego, jest już znacznie mniej oczywista i wymaga większego namysłu. Czytaj dalej i zapoznaj się z dziesięcioma poradami, dzięki którym dowiesz się, jak oszczędzać energię skutecznie i bezpiecznie.

Co zrobić w domu, aby oszczędzać domową energię?

Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci w odpowiedzi na pytanie, jak można oszczędzać energię elektryczną w domu.

1. Izolacja poddasza

Poddasze jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na skutki zmiennych temperatur, a tym samym utratę energii. Można temu skutecznie zapobiec poprzez montaż skutecznej izolacji, ale musi zostać wykonana profesjonalnie i z dobrych materiałów.

2. Uszczelnienie okien

Również stolarkę, w tym przede wszystkim okna, można zaliczyć do newralgicznych elementów nieruchomości, przez które ucieka ciepło. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, należy zadbać o prawidłowe uszczelnienie. Warto też zastanowić się nad montażem energooszczędnych okien.

3. Zastosowanie oświetlenia LED

Zaletą źródeł światła korzystających z technologii LED jest niskie zapotrzebowanie na prąd, dlatego jedną z odpowiedzi na pytanie, jak oszczędzać energię, jest zastosowanie tego rodzaju oświetlenia.

4. Zastosowanie inteligentnych termostatów

Inteligentny termostat służy do automatycznej regulacji temperatury, która ustawia się samoistnie na określonym poziomie w zależności od wskazanych czynników. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem ręcznie odkręcać i przykręcać gałki od kaloryfera, aby ustawić odpowiednią temperaturę, a to przekłada się na oszczędność energii elektrycznej.

5. Panele słoneczne

Doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest fotowoltaika, którą można zamontować w każdym domu. Jako firma Edison Energia zapewniamy kompleksowe wsparcie w wyborze, montażu i serwisie paneli słonecznych. Na naszą ofertę składają się zarówno usługi dla klientów indywidualnych, jak i fotowoltaika dla firm. Co istotne, obsługujemy również procedurę związaną z pozyskaniem publicznych dotacji na montaż paneli słonecznych, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów inwestycji. Dowiedz się więcej, jak działa i co obejmuje dofinansowanie do fotowoltaiki, bo naprawdę warto z niego skorzystać.

Fotowoltaika dla domu to ekologiczna i opłacalna finansowo inwestycja pozwalająca na pozyskanie energii z darmowego źródła, jakim są promienie słoneczne. Oznacza to, że nie ma potrzeby ingerencji w środowisko, ponieważ produkcja prądu ze Słońca w żaden sposób nie prowadzi do jego degradacji. Przeczytaj więcej na ten temat i sprawdź dokładnie, co to jest fotowoltaika.

Proste wskazówki na co dzień

Odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać energię elektryczną w domu, powinna odnosić się także do codziennych nawyków, które w dużym stopniu wpływają na stopień zużycia prądu, a tym samym wysokość comiesięcznych rachunków. Przeczytaj kilka porad pozwalających na proste i zarazem skuteczne oszczędzanie energii elektrycznej.

6. Gaś światło, gdy wychodzisz z pokoju

Proste, prawda? Teoretycznie tak, ale przecież wciąż wiele osób zapomina o tak prozaicznej czynności, jaką jest zgaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia.

7. Nie zostawiaj telefonu podłączonego na noc do ładowarki

Pozostawiając telefon podłączony na noc do ładowarki, niepotrzebnie zużywa energię przez wiele godzin. I tak jej nie wykorzystujesz, więc to zwykłe marnotrawstwo – ze szkodą zarówno dla Twojego portfela, jak i środowiska.

8. Używaj zmywarki i pralki, gdy uzbierasz pełną

Nie marnuj prądu na „puste przebiegi” i korzystaj z urządzeń myjących i piorących dopiero w sytuacji, gdy ich przestrzeń robocza zostanie zapełniona.

9. Używaj inteligentnych listew zasilających

Urządzenia typu „smart” są świetnym wyborem m.in. ze względu na oszczędność energii elektrycznej, czego przykład stanowią inteligentne listwy zasilające. Dzięki nim możliwe jest zdalne odcięcie zasilania, gdy zachodzi taka potrzeba, co ogranicza niepotrzebne zużycie prądu.

10. Susz pranie i naczynia w sposób naturalny

Rozkładanie mokrej odzieży na kaloryferach to zła praktyka, która powoduje kosztowną utratę energii, dlatego unikaj jej i susz pranie na dworze czy w pomieszczeniu specjalnie przystosowanym do tego celu.

Podsumowanie

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać energię, jest wieloaspektowa i wymaga uwzględnienia różnych aspektów. Jako Edison Energia możemy pomóc Ci w obniżeniu rachunków za prąd nawet o 90% w ramach inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym panele fotowoltaiczne pozyskujące ekologiczną i darmową energię ze Słońca. Skontaktuj się z nami i sprawdź, co mamy do zaproponowania!