10 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim zdecydujesz się na panele słoneczne

Dodano:
11/2/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z instalacji fotowoltaicznej

Technologia


25 lat wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej

Opieka


Bądź spokojny. Opiekunowie pracują 24/7

Finansowanie


Najlepsze finansowania dla Twojej instalacji

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to poważna i odpowiedzialna inwestycja, dlatego wymaga dobrego planu i profesjonalnego wykonania. Zanim ją zrealizujesz, dokładnie przemyśl wszystkie najważniejsze kwestie. Wiele z nich opisujemy w poniższym artykule, analizując 10 kluczowych aspektów, które warto wiedzieć w kontekście fotowoltaiki.

1. Czy Twój dom jest przystosowany do zamontowania paneli słonecznych?

Nie na każdym domu możliwe jest zamontowanie paneli słonecznych, a nawet jeśli da się to zrobić, nie zawsze parametry nieruchomości gwarantują powodzenie inwestycji w instalację solarną. Fotowoltaika dla domu powinna zostać uwzględniona już na etapie budowy, co pozwala na dostosowanie konstrukcji budynku do wymagań paneli słonecznych. Jednym z kluczowych aspektów jest wybór nasłonecznionej i pozbawionej zacieniowania działki, która gwarantuje maksymalny dostęp do promieniu słonecznych.

Optymalnemu działaniu paneli nie sprzyja zapylenie i zakurzenie, dlatego w miarę możliwości warto stawiać dom w miejscach oddalonych od źródeł zanieczyszczeń. Ważne jest też dostosowanie instalacji elektrycznej do ogniw solarnych, tak aby ich montaż nie wymagał dodatkowego wiercenia i wykonywania zbędnych prac budowlanych. Odrębną kwestią jest dach, ale ją analizujemy osobno poniżej.

2. Czy dach Twojego domu ma odpowiedni kształt i typ?

Warto wiedzieć, że w kontekście montażu paneli słonecznych newralgicznym elementem nieruchomości jest dach, bo właśnie na nim w większości przypadków zakłada się ogniwa solarne. Najoptymalniejsza jest konstrukcja skośna o kącie nachylenia 15-20°. Kolejna kwestia to powierzchnia dachu, która powinna pozwalać na montaż wymaganej liczby paneli.

Ponadto konstrukcja dachu powinna być gładka, jednorodna. Chodzi o to, żeby miał on regularny kształt i był pozbawiony dodatkowych połaci, koszy czy kalenic. Choć taka aranżacja prezentuje się elegancko i budzi skojarzenia z rezydencją, to może ograniczać możliwości montażu instalacji słonecznej. W praktyce  fotowoltaika dla domu o niewielkiej powierzchni z reguły jest możliwa tylko w przypadku regularnego, jednospadowego dachu.

3. W jakim kierunku jest nachylenie Twojego dachu?

Aby fotowoltaika działała możliwie sprawnie, należy umożliwić jej pozyskanie jak największej ilości promieni słonecznych. Mając to na uwadze, panele powinno się montować na dachu skierowanym na południe. Znacznie gorszym rozwiązaniem pod tym względem jest orientacja na północ.

4. Jak wydajny jest Twój dom?

Zarówno fotowoltaika dla firm, jak i dla domu nie przyniesie optymalnych korzyści, jeżeli nie zadba się o absolutne podstawy gospodarki energetycznej nieruchomości. Chodzi o zapewnienie wysokiej efektywności energetycznej m.in. poprzez:

  • profesjonalny montaż odpowiedniej izolacji przegród zewnętrznych,
  • pozbycie się mostków termicznych,
  • montaż nowoczesnego i ekologicznego systemu grzewczego,
  • zapewnienie szczelności przegród zewnętrznych,
  • używanie urządzeń o niskim poborze prądu,
  • stosowanie się do codziennych dobrych praktyk mających na celu oszczędność energii.
5. Jak przebiega podłączenie do sieci?

Co warto wiedzieć o panelach słonecznych przed ich montażem? Z pewnością powinno się przemyśleć czynności i opłaty związane z procedurą podłączenia do sieci. Jakie formalności w tym celu trzeba spełnić? Z jakimi wydatkami się to wiąże? Jak długo trwa wykonanie wszystkich niezbędnych prac? To tylko niektóre z istotnych pytań dotyczących podłączenia do sieci od strony zarówno technicznej, jak i formalnej.

6. Gwarancja - na ile lat wybrać?

Jedną z kluczowych kwestii, które decydują o wyborze paneli słonecznych, jest długość obowiązywania i rodzaj gwarancji. Najczęściej dotyczy ona samego produktu, zakresu możliwego spadku wydajności, falownika i wykonania, przy czym ta ostatnia obejmuje montaż i jest udzielana przez ekipę realizującą inwestycję. Dokładnie sprawdź, jakie rodzaje i na jak długo obowiązują w przypadku interesujących Cię paneli. W zależności od modelu i producenta gwarancję można rozważyć jako wady i zalety fotowoltaiki.

7. Czy korzystasz z programów dofinansowania?

W ramach publicznych programów zachęcających do montażu instalacji solarnej można pozyskać nawet kilkanaście tysięcy dodatkowych środków na realizację inwestycji. Dofinansowanie do fotowoltaiki jest ogólnodostępne i nie wymaga spełnienia szczególnych warunków, dlatego opłaca się z niego skorzystać. Sprawdź, jakie inicjatywy obowiązują w danym momencie, wybierz jedną z nich i złóż wniosek, skoro istnieje taka możliwość.

8. Ile energii zużywasz miesięcznie/rocznie?

Zdecydowanie warto wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku, bo właśnie jemu powinna być podporządkowana instalacja fotowoltaiczna. Jej zadanie polega bowiem na tym, żeby w jak największym stopniu zaspokoić zużycie prądu w nieruchomości, dlatego bez sprawdzenia, ile ono wynosi, nie będzie to możliwe. Przeczytaj więcej informacji na ten temat i dowiedz się dokładnie, jak działa i co to jest fotowoltaika.

9. Jaki typ paneli fotowoltaicznych powinieneś wybrać?

Panele fotowoltaiczne dostępne powszechnie w sprzedaży dzielą się na:

  • monokrystaliczne,
  • polikrystaliczne,
  • z krzemu amorficznego.

W Polsce najpopularniejsze są ogniwa polikrystaliczne, ponieważ gwarantują relatywnie dobrą wydajność przy stosunkowo niskim nasłonecznieniu. W przypadku intensywnego nasłonecznienia lepszym wyborem są panele monokrystaliczne, podczas gdy najmniej wydajne i zarazem najtańsze są ogniwa wykonane z krzemu amorficznego.

10. Czy istnieją ograniczenia dotyczące montażu paneli?

Obowiązujące w Polsce prawo umożliwia montaż paneli słonecznych bez konieczności uzyskiwania pozwolenia budowlanego, o ile łączna moc ogniw jest nie większa niż 50 kW. Przepisy nie nakładają żadnych wymagań w związku z zastosowanymi urządzeniami i wykonanym montażem, dlatego inwestor ma całkowitą dowolność pod tym względem.

Jak widzisz, istnieje wiele ważnych kwestii, nad którymi warto się zastanowić przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej. W razie pytań lub wątpliwości bezcennym wsparciem jest pomoc doświadczonej ekipy zajmującej się kompleksową realizacją inwestycji od strony technicznej, formalnej, merytorycznej i organizacyjnej. Jako Edison Energia pozostajemy do Twojej dyspozycji – skontaktuj się z nami, aby cieszyć się ekologicznym, bezpiecznym i tanim prądem z fotowoltaiki!